Strona główna | AktualnościMetoda ETICS udoskonalona. System ocieplenia w technologii ETIXX

Metoda ETICS udoskonalona. System ocieplenia w technologii ETIXX

Metoda lekka morka (ETICS) jest powszechnie znaną technologią ocieplania fasad, jednak jej poprawne przeprowadzenie wymaga dbałości i doświadczenia. Nowe płyty izolacyjne ETIXX Fasada lambda 31 znacznie przyspieszają proces ocieplenia i podnoszą profesjonalizm wykonawstwa.

Efekt ocieplenia elewacji metodą lekką mokrą zależy od wielu czynników, takich jak staranny dobór kompatybilnych elementów systemowych, jakość użytych materiałów czy dobra organizacja na placu budowy. Tymczasem wykonawcy muszą często stawiać czoła ograniczeniom czasowym i wymaganiom inwestorów, którzy oczekują szybkiego i estetycznego efektu ocieplenia. Nowe płyty ze spienionego polistyrenu z dodatkiem grafitu ETIXX Fasada lambda 31 marki Knauf Therm zostały opracowane z myślą o pogodzeniu tych pozornie przeciwstawnych uwarunkowań. Dzięki swojej unikatowej konstrukcji i dużym wymiarom materiał ETIXX przyspiesza prace aż o 20% i pozwala na zaoszczędzenie materiałów wypełnieniowych, co wpływa na poprawę opłacalności i ekonomiki przedsięwzięcia.

Pełne bezpieczeństwo wykonawstwa

Montaż płyt do muru jest powtarzalną czynnością, jednak na trwałość, stabilność i ciągłość warstwy ocieplenia ze styropianu grafitowego wpływa wiele czynników, jak odpowiednia obróbka płyty i rozprowadzenie optymalnej ilości kleju na jej powierzchni. W odróżnieniu od innych płyt styropianowych materiał ETIXX jest produkowany w innowacyjnym procesie formowania w prasie, który ma na celu nadanie im szeregu cech wpływających na ich właściwości fizyczne. Uzyskały one gofrowaną strukturę, która zwiększa przyczepność do muru bez potrzeby czasochłonnego szlifowania. Wiązanie płyt z murem dodatkowo wzmacnia system pięciu trapezoidalnych rowków na spodzie płyty. Czytelne oznaczenia graficzne pokazują sugerowane miejsce nanoszenia zaprawy i kołkowania. Na krawędzi płyty zamieszczono dodatkowo informację o kierunku montażu. Wszystko to pozwala na poprawę wykonawstwa i eliminację pomyłek montażowych. Wytłoczone wzdłuż i wszerz płyty rowki niwelują naprężenia mechaniczne w strukturze płyty, dzięki czemu udało się uzyskać stabilność w niespotykanej dotąd dla styropianów grafitowych klasie wymiarowej P5, która gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa wykonawstwa. Styropian grafitowy ETIXX stanowi element kompletnego systemu ociepleń obejmującego wszelkie potrzebne komponenty.

ETIXX - system błyskawicznych ociepleń

Oryginalny system ociepleń z wykorzystaniem płyt ETIXX może być stosowany zarówno na ścianach betonowych, jak i murowanych. Do klejenia płyt styropianowych zaleca się Klej do styropianu Knauf Therm Expert o optymalnych właściwościach termoizolacyjnych i przyczepności do różnorodnych materiałów budowlanych, również ceramiki budowlanej, porobetonu czy materiałów bitumicznych. Widoczne na spodzie płyty falujące linie prowadzące wzdłuż krawędzi płyt oraz pięć okręgów wskazują sugerowane miejsce nakładania kleju - obwodowo i punktowo. Styropian należy układać w tzw. mijankę, zaczynając od zamocowanej wcześniej listwy startowej u dołu elewacji. Płyty ETIXX mają idealnie równe krawędzie i płaską powierzchnię, co pozwala stworzyć równą warstwę ocieplenia, jednak w razie potrzeby korekty można poprawić położenie płyty w ciągu 10 minut od przyklejenia. Płyty ETIXX mają większe rozmiary niż standardowo - 600x1200 mm, co przekłada się skrócenie czasu pokrycia ściany termoizolacją. Oprócz klejenia, płyty należy dodatkowo przymocować łącznikami mechanicznymi. Miejsca mocowania kotew zostały oznaczone na płycie pięcioma okręgami z krzyżykiem. Kołkowanie przeprowadza się już w dwie godziny po aplikacji kleju. Poprowadzone wzdłuż i wszerz płyty proste rowki niwelują ewentualne naprężenia w jej strukturze, co znacznie zmniejsza ryzyko odkształceń materiału w wyniku ekspozycji na promienie UV. Kolejnym etapem jest zatapianie siatki zbrojącej Knauf 165 w warstwie zaprawy. W tym celu należy przykleić siatkę do muru za pomocą kleju Knauf K600, a następnie przykryć ją kolejną warstwą kleju. Po całkowitym wyschnięciu warstwy zbrojącej można przejść do gruntowania powierzchni za pomocą Podkładu pod tynki Knauf Putzgrund. Na tak przygotowaną bazę można aplikować dowolnego rodzaju tynk.

Źródło i zdjęcie: Knauf

CZYTAJ WIĘCEJ

Grafitowy styropian - izolacja dla wymagających
Styropian grafitowy ETIXX a walka ze smogiem
ETICS - sposób na długowieczny budynekDODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
TEMAT MIESIĄCA
Dobry materiał izolacyjny? 5 pytań, na które wykonawca musi znać odpowiedź

Remont starego domu czy budowa nowego - w obu przypadkach niezbędna jest kompleksowa termomodernizacja. Wykonawca musi wówczas podjąć kilka kluczowych decyzji. Jaki materiał wybrać do ocieplenia? Kiedy przeprowadzić prace? Na co zwrócić szczególną uwagę? Podpowiadamy, które rozwiązania są najlepsze. Czytaj więcej