Strona główna | Wydanie Drukowane
Rok wydania: Numer:
‹‹‹ poprzednia12345678910następna ›››
TYNKI 2014/6
Drodzy Czytelnicy,

spadające ceny paliw, praktycznie zerowa inflacja dóbr konsumpcyjnych oraz niskie stopy procentowe będą zapewne podtrzymywać popyt wewnętrzny, także w następnych kilku kwartałach. Oznacza to prawdopodobnie kontynuację wzrostu gospodarczego w obecnym, umiarkowanie wysokim, tempie 3–3,5%.

– komentarz głównego ekonomisty BCC, prof. Stanisława Gomułki do podanych przez GUS informacji o PKB w III kw. br. tchnie optymizmem. Dla budownictwa ciężkim okresem jeszcze będzie zima, ale od wiosny wszyscy odczują już poprawę koniunktury.

Firmy budowlane z ogromną nadzieją patrzą na 2015 rok, bo wtedy ruszą inwestycje dofinansowane z Unii Europejskiej na lata 2014-2020.

Życzę Państwu, aby w nadchodzącym roku spełniły się wszystkie marzenia!


Beata Gozdur
Redaktor naczelny
TYNKI 2014/5
Drodzy Czytelnicy,

jak podał GUS, we wrześniu ogólny klimat koniunktury w budownictwie oceniany jest bardziej negatywnie niż w sierpniu, ale mniej pesymistycznie niż w analogicznym miesiącu ostatnich dwóch lat. Oceny bieżące i prognozy portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej są niekorzystne, gorsze od zgłaszanych przed miesiącem. Przedsiębiorcy przewidują nieco większy od oczekiwanego w sierpniu spadek cen robót budowlano-montażowych.

Sezonowość w budownictwie jest zauważalna i nikogo nie dziwi. Szkoda, że w tym roku, mimo ładnej pogody, tak szybko dało się odczuć pogorszenie nastrojów firm budowlanych. Wszystko wskazuje na to, że długo wyczekiwany skok koniunkturalny, przesunął się z II połowy 2014 roku na I połowę 2015.

Zapraszam do lektury kolejnego wydania TYNKÓW.

Tadeusz Bąk
Dyrektor wydawnictwa
TYNKI 2014/4
Drodzy Czytelnicy,

jak podaje GUS w okresie sześciu miesięcy 2014 r. wydano pozwolenia na budowę 76480 mieszkań, tj. o 12,8% więcej niż w analogicznym okresie 2013 r. (kiedy notowano spadek o 22,9%). Wzrosła również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto – do 72253, tj. o 22,5%, wobec spadku przed rokiem o 26,9%. Są to bardzo optymistyczne dane, które zapowiadają dobrą koniunkturę w najbliższej przyszłości – potrzeba przecież materiałów budowlanych, aby realizować pozwolenia na budowę. Chociaż z bieżących badań koniunktury w budownictwie wynika, że firmy nie w pełni odczuwają poprawę sytuacji gospodarczej, to można się spodziewać, że już niedługo z większym entuzjazmem zaczną patrzeć w przyszłość i rozwój swojej działalności. Marazm w budownictwie, który trwa od 2009 roku, czas zakończyć! Z pomocą przychodzą inwestycje zagraniczne, których wartość tylko w pięciu miesiącach b.r. jest tak wysoka, jak w całym 2013 roku. Wygląda więc na to, że „budowlanka” w końcu stanie mocno na nogach i przyczyni się do rozwoju innych branż w gospodarce narodowej, ale czy nastąpi to jeszcze w tym roku, czy dopiero w 2015 – zobaczymy.

Beata Gozdur
Redaktor naczelny
TYNKI 2014/3
Drodzy Czytelnicy,

zgodnie z obowiązującym od 1 lipca ubiegłego roku unijnym Rozporządzeniem nr 305/2011 (CPR) dystrybutorzy ponoszą konsekwencje prawne za sprzedaż materiałów budowlanych niezgodnych z deklaracją właściwości użytkowych lub z innymi wymaganiami przepisów dotyczących odpowiedniego oznakowania i jakości handlowej wyrobów.

Sezon na docieplanie budynków w pełni, dlatego Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu (PSPS) w kwietniu 2014 r. uruchomiło Program „Rzetelny Dystrybutor Styropianu”. Akcja skierowana jest do wszystkich sprzedawców styropianu dbających o swoją markę i o jakość oferowanych klientom wyrobów. Zaproszenia do udziału w programie trafiły do kilku tysięcy hurtowni budowlanych w Polsce. Przedsięwzięcie jest jedną z inicjatyw edukacyjnych Stowarzyszenia podejmowanych w ramach Programu „Gwarantowany Styropian”.

W bieżącym wydaniu TYNKÓW zapraszam do zapoznania się z systemami ocieplania budynków opartymi na styropianie lub wełnie mineralnej, a także zachęcam do przeczytania artykułu o tynkach ciepłochronnych z perlitem.

W artykule dr inż. Mariusza Książka odpowiemy na pytanie, dlaczego na powierzchni tynków gipsowych pojawiają się czarne smugi i przebarwienia.

Zapraszam do lektury!

Tadeusz Bąk
Dyrektor wydawnictwa

‹‹‹ poprzednia12345678910następna ›››
TEMAT MIESIĄCA
Akustyka w obiektach sportowych

Sale i baseny to pomieszczenia o dużym czasie pogłosu, który sprawia, że rozchodzący się w nich dźwięk dociera zniekształcony do adresatów, a jego natężenie powoduje zmęczenie. Można jednak temu skutecznie przeciwdziałać, wprowadzając do takich budynków powierzchnie dźwiękochłonne. Przekonajmy się, jak to wygląda w praktyce. Czytaj więcej