Agregaty tynkarskie - dlaczego nie uniwersalne?
W 1965 roku opracowano pierwsze urządzenie do maszynowej obróbki gipsowych zapraw tynkarskich – tzw. „gipsomat”. Zasada jego działania została przejęta przez wszystkich producentów i jest stosowana w agregatach tynkarskich do dnia dzisiejszego. Niestety ich konstrukcja nie nadążyła za rozwojem technologii suchych mieszanek.
Uniwersalny agregat m-tec M300
Fot. m-tec
Dzisiejsza oferta dostawców suchych mieszanek dla budownictwa obejmuje bardzo szeroki zakres różnorodnych gotowych zapraw, począwszy od prostych zapraw murarskich i tynkarskich, przez tynki szlachetne, po specjalistyczne masy renowacyjne i naprawcze. Dlatego też firmy budowlane napotykały wielokrotnie na problem uzyskania dostępu do uniwersalnej maszyny umożliwiającej obróbkę tak różnorodnego materiału.
Nie przypadkiem tradycyjny agregat nazwany jest agregatem „tynkarskim”, gdyż w praktyce tylko zaprawy tynkarskie (o niewielkiej zawartości dodatków chemicznych) mogą być nim obrabiane. Dotychczasowa konstrukcja typowych agregatów tynkarskich posiadała szereg wad:
- niska efektywność mieszania (ok. 70% procesu mieszania polega na roztarciu materiału w pompie ślimakowej) – efekt: możliwość obróbki maszynowej wyłącznie prostych mieszanek, jak tynk gipsowy lub cementowo-wapienny;
- szybkie zużycie pompy ślimakowej, gdyż pompa nie tylko tłoczy ale również rozciera nie wymieszany wcześniej materiał – efekt: konieczność częstej wymiany pompy;
- wahania konsystencji materiału wychodzącego z maszyny w miarę procesu zużycia pompy i konieczność jej wymiany – efekt: trudność obróbki materiału o zmiennych parametrach;
- żmudny proces mycia maszyny po zakończeniu pracy – efekt: strata czasu;
- możliwość stosowania do mechanicznej obróbki wyłącznie podstawowych mieszanek tynkarskich – efekt: konieczność ręcznej obróbki innych mieszanek jak np. szpachle.
W 2008 roku firma m-tec wprowadziła na rynek agregat uniwersalny m-tec M300, który stał się odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku na nową jakość maszyn do obróbki nowoczesnych suchych zapraw budowlanych. Konstruktorzy i technicy m-tec postanowili opracować urządzenie, które będzie uniwersalne i pozbawione wszystkich ograniczeń towarzyszących pracy z typowym agregatem tynkarskim.
Komora mieszania maszyny M300 wykonana z poliuretanu zapewnia doskonałe parametry eksploatacyjne i krótki czas mycia maszyny
Fot. m-tec
m-tec M300 stał się zatem konstrukcją o nowych, rewolucyjnych parametrach pracy. Zastosowanie opatentowanego systemu mieszania przez rozprysk wody w systemie dysz oraz sterowanie maszyny przy użyciu sondy materiału mokrego pozwoliło uzyskać nowe obszary zastosowania maszyny. Zaprojektowany obszar komory mieszania o pojemności ponad 6 litrów i podawanie wody przez dwie dysze rozpylające pozwala na idealne wymieszanie materiału jeszcze przed jego wprowadzeniem do pompy ślimakowej. Warto tutaj zauważyć, że analogiczna objętość obszaru mieszania w tradycyjnych agregatach tynkarskich wynosi poniżej 1 litra. Łatwo sobie wyobrazić jaka jest zatem efektywność mieszania materiału w agregacie tradycyjnym i maszynie m-tec M300. Dzięki temu rozwiązaniu pompa ślimakowa staje się wyłącznie elementem pompującym co znacznie podnosi jej żywotność. Uzyskana, wysoka efektywność mieszania w agregacie M300 pozwala na maszynową obróbkę praktycznie wszystkich dostępnych mieszanek budowlanych, w tym: tynków gipsowych i cementowo-wapiennych, tynków ciepłochronnych; klejów i szpachli do systemów dociepleń; strukturalnych, szlachetnych tynków mineralnych; gładzi i szpachli gipsowych lub wapiennych.
Obróbka poszczególnych rodzajów zapraw wymaga jedynie przezbrojenia maszyny w odpowiedni element pompujący, ewentualnie podajnik materiału suchego i dostosowany do materiału pistolet natryskowy (średni czas przezbrojenia ok. 10 minut).
Zastosowanie w maszynie M300 systemu sterowania sondą poziomu materiału mokrego w komorze mieszania, pozwala na pełne wykorzystanie możliwości pompy ślimakowej. Nie ma tu miejsca na zjawisko wahań konsystencji materiału tak, jak dzieje się to w tradycyjnych agregatach tynkarskich. Ilość podawanej mieszanki suchej i dozowanej wody jest zawsze stała i kontrolowana przez sondę. Raz ustawiona konsystencja jest stabilna w całym przedziale czasu pracy maszyny.
Szybkozłącza pozwalają na sprawny montaż i demontaż maszyny bez użycia narzędzi, a także łatwy transport samochodem i przemieszczanie w budynkach
Rys. m-tec
Kolejnym nowatorskim rozwiązaniem zastosowanym w maszynie m-tec M300 jest użycie do konstrukcji komory mieszania elementów wykonanych z poliuretanu. Sprawdzony od wielu lat w innych maszynach firmy m-tec materiał poliuretanowy pozwala na łatwe czyszczenie obszaru mieszania w agregacie po zakończonej pracy. Po wyłączeniu podajnika suchego materiału maszyna podlega procesowi samooczyszczenia. W praktyce po zakończonej pracy i otwarciu komory mieszania wystarczy ją opłukać wodą przy użyciu pistoletu znajdującego się na wyposażeniu standardowym maszyny. Zastępuje on tradycyjny czyszczak i skrobanie ścianek komory mieszania.
Uzyskane parametry pracy i szerokie możliwości zastosowania maszyny m-tec M300 potwierdziły jej kompatybilność z aktualną szeroką ofertą suchych mieszanek budowlanych dostępnych na rynku.
m-tec M300 daje firmom niepowtarzalną możliwość uniwersalnego stosowania urządzenia w różnych obszarach prac budowlanych, nie tylko w zakresie wykonywania tynków. Dysponując agregatem uniwersalnym m-tec M300 otrzymujemy możliwość mechanizacji prac m.in. w zakresie wykonania systemów dociepleń, maszynowych tynków gipsowych lub cementowo-wapiennych, szlachetnych wypraw tynkarskich i gładzi szpachlowych.
Przyjazna dla użykownika, modułowa konstrukcja maszyny M300 pozwala na montaż i demontaz urządzenia bez użycia jakichkolwiek narzędzi. Rozmontowane elementy, włącznie z koszem materiału suchego, mogą być bezproblemowo wnoszone na najwyższe kondygnacje budynków.
Uniwersalność zastosowań agregatu M300 gwarantuje jego efektywne wykorzystanie w ramach prowadzonych prac budowlanych do obróbki bardzo różnorodnych materiałów. Staje sie to istotnym argumentem ekonomicznym przemawiającym za inwestowaniem w maszyny o możliwie szerokim spektrum zastosowań.
Z pełnym przekonaniem należy stwierdzić, iz agregat uniwerslany m-tec M300 stanie sie wyznacznikiem standardów dla maszyn tego typu konstruowanych w przyszłości.
Piotr Lis m-tec Polska Sp. z o.o.
Źródło: Tynki, nr 2 (3) 2009
CZYTAJ WIĘCEJ
Agregaty malarskie
Agregat malarski Mark V Standard Graco
Agregat tynkarski PFT Ritmo XL
Agregat tynkarski Putzmeister MP 25
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
Urządzenia z firmy Lorencic
Do optymalnego natrysku szpachli i gładzi
Szeroka oferta dla profesjonalistów
System ramowy Altrad-Mostostal
Do wygładzania powierzchni
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia