Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Tynki cementowo-wapienne jako jeden z elementów nowoczesnych technologii dla budownictwa nie są trudne do wykonania, ale wymagają trochę umiejętności i staranności od tynkarzy w czasie wykonywania poszczególnych etapów technologicznych.
Fot. Dolina Nidy
Wymagają oczywiście również znajomości wymagań normowych, egzekwowanych przez inspektorów nadzoru i przyszłych użytkowników oraz świadomości, że prawidłowe wykonanie tynków powinno zagwarantować satysfakcjonującą lokatorów wysoką jakość ścian i sufitów użytkowanych pomieszczeń.
Gotowe, przygotowane fabrycznie tynki cementowo-wapienne nowej generacji są zazwyczaj tak zaprojektowane, aby tynkarze mogli wykonywać przy zachowaniu standardów toku technologicznego bardzo równą i gładką powierzchnię odpowiadającą wymaganiom co najmniej III kategorii wg normy PN-70 B-10100 Roboty tynkowe, tynki zwykłe - wymagania i badania przy odbiorze.
Dużym atutem nowych tynków jest specjalny dobór wyselekcjonowanych składników o drobnym uziarnieniu nieprzekraczającym 0,5–0,6 mm, co umożliwia dokładne wyrównanie i idealne zatarcie powierzchni tynku do jednakowej faktury.
Dotychczasowa praktyka budowlana potwierdza, że starannie wykonany tynk cementowo-wapienny nie wymaga dodatkowego szpachlowania, a po wyschnięciu można go bezpośrednio malować zgodnie z zaleceniami producenta danej farby.
Tynki maszynowe cementowo-wapienne wewnętrzne (lekki, super lekki), oferowane przez Atlas pod marką Doliny Nidy przeznaczone są do nakładania na typowe podłoża mineralne (ceramiczne, betonowe, silikatowe, z betonu komórkowego – siporeks) w warunkach zakresu zalecanych temperatur od +5 do +25oC (dotyczy to zarówno temperatury powietrza, jak też tynkowanego podłoża).
Fot. Dolina Nidy
Uwarunkowania projektowe i realizacyjne danej budowy oraz różny stopień przygotowania zawodowego brygad tynkarskich wymaga podkreślenia kilku praktycznych wskazówek przydatnych w czasie wykonywania tynków cementowo-wapiennych. W typowych standardowych warunkach budowy należy pamiętać o kilku zasadach, które ułatwią nam dobre wykonanie, wysoką jakość i wyeliminują obawy o ich wieloletnią trwałość:
1. Zaczynamy od starannej oceny podłoża, które powinno być:
- w miarę równe, nośne i mocne,
- wystarczająco stabilne,
- równomiernie chłonne,
- dojrzałe i suche,
- wolne od zanieczyszczeń – czyste,
- wolne od wykwitów,
- nie zamarznięte, o temperaturze powyżej +5oC.
2. W ramach przygotowania podłoża, zalecamy zagruntowanie szczególnie bardzo chłonnych podłoży (betony komórkowe, siporex) preparatem gruntującym Euro-Grunt oraz gładkich podłoży preparatem gruntującym Inter-Grunt).
Preparaty te wyrównują chłonność podłoży, eliminują nadmierne odciąganie z narzuconej zaprawy tynkarskiej wody zarobowej, która jest niezbędna do przebiegu procesu fizykochemicznego zaprawy tj. hydratacji składników, wiązania i twardnienia tynku.
3. Gruntowanie zalecamy też przy renowacji starych podłoży po skuciu starego tynku i starannym wyczyszczeniu podłoża. Alternatywą może być wyczyszczenie (odkurzenie) podłoża i staranne spłukanie podłoża strumieniem czystej wody. O wyborze technologii winien zadecydować doświadczony wykonawca, który udziela gwarancji na właściwą jakość i trwałość wykonanych tynków.
4. Następnie Obrzutka Cementowa o grubości 3–4 mm wykonana 2–3 dni wcześniej jako warstwa sczepna (od lat znana jako popularny „szpryc”) jest konieczna praktycznie na wszystkie podłoża. To jest warstwa, która decyduje o dobrej przyczepności i stabilności warstwy tynku.
Ważne jest, aby zaprawa obrzutkowa nie była o rzadkiej konsystencji, która po narzucie tworzy zwisające szkliste sopelki o ograniczonej przyczepności warstwy tynku i obrzutki. Zatem jednoznacznie zalecamy narzut obrzutki zagęszczonej do uzyskania chropowatej, szorstkiej i mocnej powierzchni.
Fot. Dolina Nidy
5. Dalej narzut zaprawy tynkarskiej o gęsto plastycznej konsystencji w grubości warstwy 5–30 mm. Przy wyższych temperaturach w okresie wiosenno-letnim jest możliwy cykl narzutu i obróbki jednodniowy tj. narzut w godzinach porannych i wyrównanie łatą H, a w godzinach popołudniowych wyrównanie łatą T (skrobanie), nawilżenie i zacieranie (gładzenie powierzchni). Powierzchnia tynku winna być dostatecznie związana – utwardzona, aby warstwa zaprawy tynkarskiej nie wyrywała się, a skrobała umożliwiając uzyskanie jednakowej równej powierzchni gotowej do końcowej obróbki.
6. Pielęgnacja tynku cementowo-wapiennego – bardzo ważna sprawa. Tynk cementowo-wapienny, szczególnie drobnoziarnisty ze względu na swój skład recepturowy jest dużo więcej narażony na skurcze liniowe w czasie szybkiego wysychania niż tynki gipsowe. Zatem wymaga też dużo więcej dbałości w czasie wysychania. Bardzo destrukcyjnie wpływają na świeży tynk przeciągi, mała wilgotność i nasłonecznienie.
Zaleca się utrzymywanie przez kilkanaście dni podwyższonej wilgotności wytynkowanych pomieszczeń, a najlepsze jest codzienne nawilżanie powierzchni tynku rozproszoną mgiełką wodną przy zamkniętych otworach wentylacyjnych i komunikacyjnych.
7. Następnie bardzo łagodna wentylacja pomieszczeń, bez nasłonecznienia i przeciągów (przyjazne jest wolne i długie wysychanie tynków cementowo-wapiennych w okresie do 28 dni).
8. Końcowe wykańczanie powierzchni tynków (malowanie, tapetowanie itp.) możemy wykonywać po osiągnięciu wilgotności nieprzekraczającej 1%.
Taki sposób technologicznego postępowania podnosi nie tylko trwałość fizykochemiczną, ale też jakość faktury powierzchni tynków cementowo wapiennych, które dobrze wykonane i pielęgnowane nie zawsze muszą być potem szpachlowane czy gładzone, a umożliwiają uzyskanie wysokiej końcowej satysfakcji wykonawczej i inwestorskiej.
Marek Tomasik
dyr. ds. szkoleń Doliny Nidy
Grupa Atlas
Źródło: TYNKI, nr 6 (25) 2013
CZYTAJ WIĘCEJ
Tynk wapienno-cementowy
Tynki wapienne
Jaki tynk? Gipsowy czy cementowo-wapienny?
Tynki wapienne i cementowo-wapienne. Tradycja nie do pogardzenia
Dekoracyjne tynki wapienne
Tynk wapienny Baumit Klimawhite - przyjazny mikroklimat w każdym domu
Przyjemny klimat w pomieszczeniach - tynki na bazie wapna do wnętrz
Tajniki wykonania "oddychających" tynków i gładzi wapiennych
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
"Antyczna" technika tynkowania
System Śnieżka ze styropianem
Maszynowe tynkowanie Cekolem
Unikalna masa Anticco
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Urządzenia do nakladania tynków
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tapety z włókna szklanego
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia