Strona główna | Krok po krokuUnikalna masa Anticco

Unikalna masa Anticco

W poprzednim numerze „Tynków” (nr 1/2008) opisaliśmy sposób aplikacji tynku Stiuk Wenecki. Dużo prostsza w nakładaniu jest masa Anticco. Jej producentem jest firma Cameleo.

Gotowa struktura tynku Anticco
Fot. Cameleo


Masa Anticco oparta jest na bazie żywic akrylowych z dodatkiem kruszywa marmurowego. To unikalne pokrycie, idealnie naśladuje dawne techniki dekoracji wnętrz. Nadaje się zarówno do zdobienia ścian pomieszczeń obiektów zabytkowych, jak i bardzo nowoczesnych.

Masa dostarczana jest w opakowaniach 5- i 25-kilogramowych. Wydajność wynosi 1–1,2 m2/kg. Standardowo masa jest koloru białego, z możliwością barwienia lakierami Camelazur. Oprócz właściwości dekoracyjnych lakier ten, zabezpiecza przed działaniem wody i zmywaniem. Dostępny jest jako bezbarwny oraz w unikalnych metalicznych efektach (srebro, złoto, miedź). Szeroka gama barwników Cameleo pozwala uzyskać różnorodne warianty kolorystyczne mniej lub bardziej intensywne.

Przed przystąpieniem do nakładania masy Anticco należy oczywiście odpowiednio przygotować powierzchnię ściany. Powinna być ona: mocna, sucha, oczyszczone z kurzu, resztek kleju, olejów, brudu i tłuszczów. Do nakładania tradycyjnie używamy wałka i pacy weneckiej.

1 etap – gruntowanie
Na odpowiednio wyszpachlowaną, wyrównaną, suchą powierzchnię – w zależności od chłonności podłoża – wałkiem gąbkowym nanosimy grunt akrylowo-krzemowy Cameprimer (jedno- lub dwukrotnie). Wydajność dla 1 etapu wynosi 6–8 m²/kg.


Gruntowanie
Fot. Cameleo

2 etap – nakładanie masy Anticco (kolor bazowy)
Na wcześniej zagruntowaną suchą powierzchnię w temperaturze 15–25°C pacą wenecką nakładamy masę Anticco nieregularnie modelując i tworząc strukturę, nie grubszą niż 5 mm.


Nakładanie masy Anticco pacą wenecką
Fot. Cameleo

3 etap – lakierowanie
Po upływie 12 godzin na suchą powierzchnię masy nanosimy gąbką lub pędzlem równomiernie odpowiednio zabarwiony lakier Camelazur. Rozcieramy go tak, by nie pozostawiać zacieków. Wydajność w tym przypadku wynosi 10 m²/kg.


Lakierowanie przy użyciu gąbki
Fot. Cameleo

Źródło: Tynki, nr 1 (2) 2009
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
TEMAT MIESIĄCA
Jak ocieplić drewnianą ścianę szkieletową?

Fasady wentylowane to konstrukcja, która coraz częściej gości na polskim placu budowy. Zwłaszcza, gdy tak wiele uwagi w dyskusji branżowej poświęca się zagadnieniu zdrowych budynków oraz sprawnej cyrkulacji powietrza w obiektach. W kontekście ścian zewnętrznych, wielu inwestorów decyduje się więc dzisiaj na lekką technologię szkieletową. Wraz z ekspertem Paroc podpowiadamy, jak bezbłędnie wykonać ocieplenie drewnianej ściany szkieletowej. Czytaj więcej