Alternatywa dla rusztowań
Podczas prac elewacyjnych – docieplaniu budynku, malowaniu ścian czy kładzeniu kamiennych okładzin – często wykorzystywane są rusztowania. Równie wygodną i swobodną pracę na elewacji budynków zapewniają podesty i platformy robocze, które są doskonałą alternatywą dla tradycyjnych rusztowań. W artykule zaprezentujemy dostępne na rynku platformy jedno- i dwumasztowe oraz podesty robocze pojedyncze i podwójne.
Fot. Lambor
Podesty masztowe marki Torgar firmy Saltec
Tradycyjne rusztowania znalazły wielu następców pozwalających na szybsze i bezpieczniejsze prowadzenie prac elewacyjnych. Jednym z takich urządzeń są podesty elewacyjne Torgar hiszpańskiej firmy Saltec. Urządzenia te potrzebują znacznie mniej elementów konstrukcyjnych do obsłużenia tej samej powierzchni elewacji w porównaniu do standardowych rusztowań. Dodatkowo poza nieograniczoną konstrukcyjnymi poziomami przestrzenią roboczą, zapewniają również bezpieczny transport pracowników wraz z materiałami. Ich montaż do elewacji wymaga kotwienia jedynie masztów czyli jednego lub dwóch rzędów otworów zamiast mocowań na całej powierzchni rusztowania. Podesty produkowane są w trzech typach (PW-6, PW-10, PW-18), a każdy z nich może być stosowany w wersji jedno- lub dwumasztowej. Jednomasztowa konfiguracja umożliwia zamontowanie podestu o maksymalnej długości ponad 11 m dla PW-18, zastosowanie dwóch masztów pozwoli na pracę na podeście o długości 32 m. Maksymalny udźwig tych urządzeń waha się od 1000 do 3900 kg przy wysokości roboczej do 240 m.
Fot. Lambor
Torgar PW-6
Najnowszym produktem firmy Saltec jest najmniejszy z podestów Torgar oznaczony symbolem PW-6. Produkt przewidziany pierwotnie na rynek japoński, do jego ciasnej zabudowy i wąskich uliczek, świetnie przyjął się również na rynku europejskim, gdzie doceniono go przy renowacji zabytków oraz przy mniejszych inwestycjach, zwłaszcza w centrach miast. Głównym atutem tego podestu są jego gabaryty. Podstawa podestu potrzebuje do montażu pas terenu o szerokości tylko 1,5 m, co pozwala na ustawienie maszyny praktycznie w każdym miejscu. Szybkość i sprawność montażu urządzenia w wybranym miejscu zapewniają kółka zamontowane do ramy bazowej oraz talerze śrubowe do poziomowania. Kolejną korzyść daje zastosowanie nowych masztów wykonanych z profilu zamkniętego zamiast spawanej kratownicy, jak w cięższych modelach podestów. Taki maszt znacznie ogranicza zarówno masę samej konstrukcji, jak i przestrzeń potrzebną do transportu czy magazynowania maszyny. Podest zapewnia przestrzeń roboczą o standardowej szerokości 0,7 m oraz długości do 7,3 m w wersji jednomasztowej i 24,6 m dla dwu-masztowej. Szerokość podestu można powiększyć o kolejne 60 cm montując dodatkowe panele podestu. Ich montaż przeprowadzić można w dowolnym miejscu podestu od strony wykonywanej elewacji, niekoniecznie na całej długości podestu, pozwala to na dopasowanie kształtu podestu do profilu elewacji i pracę we wnękach lub między balkonami.
Fot. Lambor
Podest Torgar PW-6, tak jak wszystkie urządzenia marki Saltec, wykonany jest w całości z cynkowanej ogniowo stali oraz aluminium. Takie wykończenie zapewnia wysoką wytrzymałość na rdzę i uszkodzenia mechaniczne, ogranicza również niezbędne czynności konserwacyjne. Bezpieczeństwo pracy zapewnia system przeciążeniowy oraz hamulec bezpieczeństwa na dodatkowej zębatce wyposażony w urządzenie chwytakowe będące patentem firmy Saltec. Nad komfortem pracy czuwa system autopoziomowania platformy oraz przyjazny system kierowania platformą za pomocą joysticka. Jazda platformy realizowana jest przez najbezpieczniejszy system oparty o listwę zębatą mocowaną do masztu nośnego, a wytrzymałość zestawu napędowego gwarantują koła zębate wykonane w module 6. Kolejnym ciekawym rozwiązaniem pozwalającym na przyśpieszenie prac jest system zaprezentowany na tegorocznych targach Bauma w Niemczech. Pozwala on na poruszanie się po tym samym maszcie – nowego typu – z jednej strony podestu elewacyjnego, a z drugiej strony windy towarowo-osobowej serii T1. Rozwiązanie takie pozwala na transport pracowników na dowolny poziom budynku lub dowóz materiałów dla pracujących na podeście bez konieczności zjazdu całego podestu do poziomu zero celem ponownego załadunku.
Dystrybutorem produktów Saltec w Polsce jest firma Lambor z Krakowa, więcej informacji ma stronie www.dzwigi-towarowe.com lub w oddziałach firmy w Krakowie i Warszawie.
Platformy masztowe Scanclimber
Prace związane z wymianą elewacji na ścianach obiektów oraz ocieplanie budynków – są to zadania, przy realizacji których konieczne jest przebywanie osób i narzędzi na różnych wysokościach i przemieszczanie się ich na różne kondygnacje budynku. Scanclimber oferuje właśnie takie platformy robocze, wśród których w zależności od udźwigu rozróżniamy następujące typy: SC1000, SC1300, SC4000, SC4700, SC5000, SC8000 – jednomasztowe o długości roboczej do 16,9 m, i dwumasztowe o długości roboczej do 46,2 m.
Fot. Scanclimber
Zalety platform
Podest może pracować jako wolnostojący – nie ma konieczności jego kotwienia na wysokości do 20 m. Powyżej tej wysokości maszt należy kotwić. Wielowariantowy system kotew daje możliwość kotwienia podestu do dowolnej konstrukcji obiektu, pozwala też na płynną regulację odległości między jego platformą roboczą a elewacją. Segmentowa budowa platformy umożliwia jej konfigurację w różnych wersjach: prostej i kątowej, co pozwala na prace przy dwóch skrajnych ścianach obiektu. Dodatkowo do platformy można zamocować belki wysuwne o regulowanej wielkości wysunięcia – maksymalnie do 6 m i uzyskać poszerzenie platformy do 7,6 m – w zależności od wersji podestu. Do belek mocowane są deski lub płyty drewniane. Połączenie modułowej budowy platformy z systemem belek wysuwnych pozwala na obróbkę elewacji o dowolnym kształcie (prostym, łukowym, ukośnym) i posiadających różnorodne elementy architektoniczne (balkon, logia, nisza, wykusz). Nowością są tutaj również platformy typu Snake. Kąt każdego pomostu bocznego platformy może być płynnie regulowany od 0 do 45 stopni. Regulacja odbywa się w sposób bezpieczny na każdej wysokości. Podest jest tak zaprojektowany, aby jego konstrukcja była przyjazna architektom i nie stanowiła ograniczenia ich wyobraźni.
Podesty masztowe mogą być stosowane w budownictwie, jak również w warunkach przemysłowych: szczególnie w przemyśle naftowo-chemicznym, przykładowo przy montażu zbiorników i silosów. Podesty doskonale sprawdzają się w elektrowniach i elektrociepłowniach, w budownictwie mostowym i przemysłowym, a także na budowie i remontach wiatraków prądotwórczych i stoczniach.
Podwieszane platformy Alta
Produkowane przez firmę Tractel Secalt aluminiowe platformy Alta docierają swobodnie do wszystkich miejsc na fasadzie budynku, są lekkie i łatwe w transporcie, proste w montażu, bezpieczne w użytkowaniu i co najważniejsze bardzo trwałe.
Wyjątkowa koncepcja tych urządzeń polega na tym, że z elementów o długości 2 i 3 m, można zbudować platformy robocze o długości od 2 do 18 m. Istnieją też platformy dwupoziomowe z dwoma pokładami roboczymi oraz cała grupa platform specjalistycznych, robionych na indywidualne zamówienie. Siłą napędową platform roboczych Alta są elektryczne (2 i 3 fazowe) bądź pneumatyczne wciągniki linowe Tirak z certyfikatem do wożenia ludzi, spełniające normę bezpieczeństwa EN 1808. Są to najwyższej jakości urządzenia działające na zasadzie przeciągania liny zwane również wciągarkami ciernymi. Nazwa pochodzi od koła ciernego, które napędza linę nośną. W zależności od wielkości platformy stosowane są wciągi o udźwigu: 300, 500, 800 lub 1000 kg. Oprócz wersji Solo i Mono L, wyposażonych w pojedyncze wciągi, pozostałe modele mają dwa napędy nośne. Aby spełnić surowe normy bezpieczeństwa każdy Tirak wyposażony jest w zintegrowany system zabezpieczający, zawierający wyłącznik przeciążeniowy, odśrodkowy i elektromagnetyczny hamulec oraz ręczny system zjazdowy. Wszystkie komponenty mają stopień ochrony IP55. Kompaktowa budowa oraz niska masa tych urządzeń dodatkowo wpływa na wygodę i bezpieczeństwo użytkowania.
Fot. Tractel
Każda platforma Alta wyposażona jest w podwójny system linowy składający się z liny nośnej i liny asekuracyjnej. Aby praca na wysokości była bezpieczna, oprócz potrójnego systemu bezpieczeństwa w samym wciągu, zastosowano system samohamowny zainstalowany na linie asekuracyjnej. Są to urządzenia Blocstop aktywujące szczęki hamulcowe w momencie, gdy lina nośna przestaje być napięta lub platforma za szybko zaczyna opadać. Platformy Alta to unikalna propozycja dla wszystkich firm związanych z budownictwem oraz pracami renowacyjnymi.
Kompletny zestaw instalacyjny platformy roboczej Alta składa się z aluminiowych podestów wraz z barierkami, jarzm zaczepowych, wyposażonych we wciągi elektryczne lub pneumatyczne Tirak wraz z systemem przeciwspadkowym Blocstop (lub z wciągiem ręcznym korbowym Scafor), zestawu lin wraz z wysięgnikami dachowymi Portafix lub uchwytami gzymsowymi Omega. Sprzedażą i wynajmem platform Alta w Polsce zajmuje się firma Tractel Polska.
Źródło: Tynki, nr 5 (24) 2013
CZYTAJ WIĘCEJ
Podesty masztowe Scanclimber
Podesty elewacyjne Saltec
Podwieszane aluminiowe platformy Alta
Dlaczego warto korzystać z rusztowań jezdnych podczas prac na wysokości?
Layher zdobywcą nagrody "Rusztowanie Roku"
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
Urządzenia z firmy Lorencic
Do optymalnego natrysku szpachli i gładzi
Szeroka oferta dla profesjonalistów
System ramowy Altrad-Mostostal
Do wygładzania powierzchni
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia