Bolix o zagrożeniach i szansach dla branży budowlanej
Budownictwo to sektor szczególnie podatny na wahania gospodarki, przedsięwzięcia konkurencji i zachowania konsumentów. Czy zmienna sytuacja w branży może nam utrudniać realizację planowanych prac remontowo-budowlanych?
Jak wynika z raportu Euler Hermes Collections budownictwo należy do sektorów gospodarki o największej liczbie upadłości ogłoszonych przez firmy w okresie od stycznia do sierpnia 2013 r. Ten rok niewątpliwie nie zalicza się do najłatwiejszych dla przedsiębiorców reprezentujących różne sfery działalności w branży. Wyhamowanie części inwestycji publicznych po Euro 2012, wysoka podaż mieszkań na rynku nieruchomości, problemy z płatnościami między kontrahentami czy deficyt specjalistów na rynku pracy... To rzeczywistość, z którą muszą zmierzyć się przedstawiciele większych lub mniejszych podmiotów, zajmujących się wykonawstwem usług budowlanych i remontowych. A zmniejszenie zleceń dla wykonawców utrudnia zbyt towarów producentom i dystrybutorom sprzętu, narzędzi czy materiałów. Kłopoty w branży nie oznaczają jednak, że przestaje się ona funkcjonować i rozwijać.
Działalność w tym sektorze jest z natury nastawiona na umiejętne przechodzenie przez trudne dla gospodarki momenty i na maksymalne wykorzystywanie okresów prosperity. Założenie jest proste: Budować, remontować, urządzać trzeba cały czas - zarówno na wielką skalę, jak i w mniejszym, indywidualnym wymiarze. W trudniejszych okresach drobni wykonawcy przekonują się niejednokrotnie, jak istotnym elementem ich pracy jest tzw. system poleceń. Dla większych podmiotów ważne jest złapanie dużych, długofalowych zleceń. Wreszcie wielu wytwórców decyduje się na inwestowanie we własny asortyment i w zacieśnianie kontaktów z konsumentami.
"Stawianie na innowacje, tworzenie długofalowych relacji z klientami, poszukiwanie nowych rynków zbytu oraz nieustanne doskonalenie funkcjonowania własnej organizacji to uniwersalne sposoby nie tylko na przetrwanie, ale i na rozwój w każdej sytuacji" - podkreśla Marek Zając z firmy Bolix, producenta materiałów budowlanych. Wydaje się więc, że choć firmy będą nadal borykać się z licznymi przeciwnościami, sam rynek będzie w dalszym ciągu dostarczał usług i produktów (także nowych) z korzyścią dla finalnych odbiorców. Jako nieodłączny element tego rynku, są oni bezpośrednio zainteresowani zarówno dostępnością, jak i jakością prezentowanych ofert.
Dostępność rozmaitych rozwiązań z różnych, również zagranicznych rynków, rosnąca świadomość, a wraz z nią, rosnące wymagania... Dzisiejszy klient oczekuje konkretnych korzyści bez względu na kaprysy gospodarki. Świadomi tego producenci materiałów budowlanych wprowadzają nowe, ulepszone linie produktów, poddają je specjalistycznym badaniom, poświadczają jakość certyfikatami niezależnych instytucji. W swoich ofertach coraz wyraźniej uwzględniają też odbiorcę indywidualnego oraz czynniki, które sprzyjają wyróżnieniu ich asortymentu na tle konkurencji.
"Bardzo dobrze, gdy polityka jakościowa wytwórcy współgra z całą jego strategią działań, obejmującą np. rozbudowane programy gwarancyjne, rabaty czy dostosowywanie poszczególnych rozwiązań do potrzeb różnych grup użytkowników" - dodaje Marek Zając z Bolix. Zwrócenie na siebie uwagi potencjalnego inwestora to także zadanie dla firm wykonawczych, których wyróżniki również muszą się skupiać wokół szeroko pojętej solidności. Prezentowany przez fachowców poziom zawsze był i będzie... różny.
Dobiera się więc ich najczęściej w oparciu o sprawdzone informacje na temat dotychczasowych osiągnięć. Nie bez znaczenia jest też przejrzystość ustaleń dotyczących kolejnych etapów prac. Efekt - zadowolony klient, który być może poleci usługodawcę kolejnym. Branża budowlana potrzebna jest wszystkim. Wszyscy powinni też czerpać korzyści z jej rozwoju, nawet wtedy, gdy sytuacja gospodarcza niekoniecznie sprzyja inwestycjom.
Źródło i zdjęcia: Bolix
CZYTAJ WIĘCEJ
Nowe systemy ociepleń firmy Bolix
Bolix stawia na technologie mobilne
Bolix radzi: okresowy przegląd domu
Bolix stawia na badania naukowe
Bolix radzi: jak zabezpieczyć garaż i piwnicę?
Firma Bolix jednym z organizatorów śląskiej XVI Gali Budownictwa
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
Paszporty w Europie
Oferta dla tynkarzy
Ceny robót tynkarskich
Energooszczędność publicznie użyteczna
Ceny tynków akrylowych w ostatnim kwartale 2008 r.
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia