Europejska Fasada Roku
Konkurs Fasada Roku organizowany jest w kilku europejskich krajach, w których swoje oddziały ma międzynarodowy koncern Baumit. Zmagania architektów, inwestorów oraz wykonawców o tytuł najlepszej fasady są niezwykle popularne w Polsce, Czechach, Bułgarii oraz na Słowacji. Na Węgrzech Fasada Roku to jeden z najbardziej prestiżowych plebiscytów architektonicznych w kraju.
Fot. TYNKI
W tym roku zwycięscy krajowych konkursów będą mieli okazję powalczyć o tytuł najlepszej europejskiej fasady. Life Challenge pozwoli wyłonić realizacje, które zachwycą międzynarodowe jury złożone z 7 wybitnych architektów z Europy, w tym również z Polski. Tytuł najlepszej europejskiej fasady zdobędą obiekty, których elewacje zostały stworzone z dużą fantazją, rzemieślniczą zręcznością i kreatywnym wykorzystaniem koloru oraz struktury.
Konkurs Life Challenge rozgrywany będzie w czterech kategoriach: „Dom jednorodzinny”, „Dom wielorodzinny”, „Budynek niemieszkalny” oraz „Renowacja budynku zabytkowego”. Każdy kraj powinien stworzyć reprezentację składającą się z 12 obiektów zgłoszonych do konkursu, czyli 3 realizacje przyporządkowane do każdej z kategorii. Ostateczny termin nadsyłania zgłoszeń mija 28.02.2014 roku. Jeśli dany kraj organizuje konkurs Fasada Roku to Life Challenge jest traktowany jako międzynarodowe rozszerzenie plebiscytu. Warto podkreślić, że obiekty zostaną dopuszczone do konkursu, jeśli spełnią podstawowe wymogi. Warunkiem koniecznym jest ukończenie realizacji do końca 2013 roku, wykorzystanie podczas remontu elewacji produktów firmy Baumit oraz zakwalifikowanie projektu do jednej z czterech konkursowych kategorii. Zgłoszenie obiektu do konkursu wymaga dostarczenia dokumentacji zdjęciowej obrazującej walory budynku oraz opisu projektu sporządzonego przez architekta, który będzie przybliżać zamierzenia inwestora, filozofię wykonania oraz szczególne cechy przeprowadzonych prac. Konkursowe jury złożone z 7 wybitnych architektów z Europy, w tym również z Polski wybierze spośród wszystkich zgłoszeń jednego zwycięzcę kategorii. Dodatkowo z grona 4 faworytów zostanie wybrany zdobywca Life Challenge Award, czyli bezapelacyjny zwycięzca międzynarodowej edycji konkursu Fasada Roku. Obrady jury odbędą się w Wenecji w lipcu 2014 podczas trwania 14. Biennale Architektury.
„Konkurs Baumit Fasada Roku już od lat z powodzeniem organizowany jest w kilku europejskich krajach. Life Challenge będzie w tych krajach rozszerzeniem konkursu na arenę międzynarodową, w pozostałych zaś, tam gdzie konkurs Fasada Roku nie jest organizowany będzie okazją do wyróżnienia najciekawszych realizacji budowlanych, na których zastosowano kompletną technologię Baumit. Po raz pierwszy obiekty z kilkunastu krajów europejskich będą walczyły o miano najlepszej europejskiej fasady. Międzynarodowe potyczki z pewnością wywołają wiele emocji, ale także pozwolą porównać poziom realizowanych projektów pomiędzy wieloma krajami” – podsumowuje Aleksandra Gilewska, Manager ds. Marketingu w firmie Baumit.
Baumit International 2012: stabilny wynik dzięki innowacjom
Pomimo bardzo trudnych ekonomicznych warunków ramowych, panujących szczególnie w niektórych krajach wschodnio- i południowo-wschodnioeuropejskich, firmie Baumit udało się w roku 2012 utrzymać ogólny wolumen obrotów z roku poprzedniego na poziomie 840 mln euro. Liczba pracowników – 2800 w 30 krajach, w których firma Baumit jest obecnie reprezentowana – również nie zmieniła się. Łączna wartość inwestycji w roku 2012 przekroczyła 45 mln euro.
Dwa filary firmy Baumit
Za firmą Baumit stoją dwa koncerny materiałów budowlanych, które w 100% pozostają austriacką własnością rodzinną: Schmid Industrie Holding i Wietersdorfer Gruppe. Obrót zatrudniającego 4700 pracowników Schmid Industrie Holding wyniósł w 2012 r. 1,3 mld euro. Do najważniejszych produktów koncernu należą dziś wapno, cement, systemy ociepleń, tynki i jastrychy, chemia budowlana oraz materiały izolacyjne. Schmid Industrie Holding łączy 90 przedsiębiorstw w 19 krajach, m.in. Wopfinger Baustoffindustrie, Baumit Beteiligungen GmbH, Austrotherm, Murexin, Lorencic i Wolf Plastics.
Źródło: Tynki, nr 3 (22) 2013
CZYTAJ WIĘCEJ
Modernizacja fasad budynków z "wielkiej płyty"
Firma Baumit ogłasza wyniki Konkursu Fasada Roku 2012
Baumit Fasada Roku 2013: 212 powodów do dumy
Znamy zwycięzców konkursu Baumit Fasada Roku 2013!
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
Paszporty w Europie
Oferta dla tynkarzy
Ceny robót tynkarskich
Energooszczędność publicznie użyteczna
Ceny tynków akrylowych w ostatnim kwartale 2008 r.
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia