Farba NoEM - pierwsza na świecie technologia do walki z elektrosmogiem
Już 1 lipca b.r. wchodzi w życie Dyrektywa UE, dotycząca ochrony pracowników przed polami elektromagnetycznymi. Dokument ten może wpłynąć na zmianę dotychczas obowiązujących zasad BHP w krajach członkowskich. Pomocne w utrzymaniu właściwej "elektrohigieny" mogą być nowoczesne technologie, pozwalające skutecznie obniżyć emisję pól elektromagnetycznych w otoczeniu człowieka.
Czym jest pole elektromagnetyczne?
Pole elektromagnetyczne (pole EM) to zjawisko naturalnie występujące w przyrodzie. Rozwój elektryfikacji sprawił jednak , że coraz powszechniejsze stały się sztuczne źródła pola EM, wynikające z działalności człowieka. Źródłem "brudnej elektryczności" są nie tylko zewnętrzne urządzenia, takie jak linie wysokiego napięcia czy wieże telefonii komórkowej. Pola elektromagnetyczne znacznie przekraczające tolerowane przez człowieka częstotliwości są emitowane przez urządzenia elektryczne wewnątrz mieszkań, placówek medycznych, biur, urzędów, szkół czy obiektów wojskowych. Ich źródłem są też niewidoczne, ukryte pod ścianami i podłogami instalacje elektryczne i przewody.
Współczesny człowiek jest narażony na emisję pól elektromagnetycznych nawet milion razy przekraczającą dopuszczalne normy. Problem ten został zauważony przez instytucje takie, jak Unia Europejska czy Organizacja Narodów Zjednoczonych.
Międzynarodowe organizacje apelują - elektrosmog nie jest obojętny dla zdrowia
Dokumentem zwracającym uwagę na szkodliwość oddziaływania pól elektromagnetycznych na zdrowie i bezpieczeństwo człowieka jest Dyrektywa Parlamentu Europejskiego z dn. 26 czerwca 2013 r. Porusza ona kwestię minimalnych wymagań w zakresie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa pracowników narażonych na działanie czynników fizycznych, takich jak pole elektromagnetyczne. Dyrektywa określa wartości Granicznego Poziomu Oddziaływania (GPO) dla pól elektromagnetycznych - ich przekroczenie może oddziaływać na zdrowie i samopoczucie człowieka.
Dokument zwraca uwagę jedynie na bezpośrednie konsekwencje oddziaływania pól elektromagnetycznych na człowieka, ponieważ wciąż brakuje badań na temat długofalowych skutków oddziaływania pola EM.
Dyrektywa dzieli oddziaływanie pól EM na zdrowie człowieka m.in. na skutki termiczne i biofizyczne. Do skutków biofizycznych zalicza zawroty, bóle głowy, mdłości, zaburzenia nastroju, przewlekłe zmęczenie, bezsenność, zakłócenia rytmu serca, zakłócenia w pracy mięśni, mózgu i innych narządów. To tylko kilka z wielu możliwych skutków oddziaływania elekrosmogu na ludzki organizm.
Negatywny wpływ pola elektromagnetycznego na zdrowie człowieka potwierdza też Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Badania przeprowadzone przez WHO na potrzeby publikacji Extremely low frequencies (Pola skrajnie niskich częstotliwości) potwierdziły wpływ pól EM na zdrowie człowieka. WHO sklasyfikowało pola elektromagnetyczne jako potencjalnie rakotwórcze dla człowieka.
Czy Dyrektywa wpłynie na poprawę elektrohigieny wśród pracowników?
W dzisiejszych czasach człowiek jest uzależniony od technologii bardziej niż kiedykolwiek - już kilku godzinny brak prądu powoduje paraliż wielkich miast. Jednak oprócz udogodnień, istnieje druga strona procesu elektryfikacji - wiąże się ona z nadmierną emisją elektrosmogu, który negatywnie wpływa na ludzkie zdrowie i samopoczucie.
Zasady bezpieczeństwa i higieny pracy mają ograniczać negatywny wpływ czynników środowiskowych (w tym pól elektromagnetycznych) na zdrowie pracowników. W praktyce, elektrohigiena oznacza wszystkie działania podjęte na rzecz zmniejszenia oddziaływania elektrosmogu na człowieka. Przejawem elektrohigieny może być nietrzymanie laptopa bezpośrednio na kolanach, czy stosowanie specjalnych materiałów ekranujących szkodliwe pole.
Europejska dyrektywa jest przykładem działań podjętych na rzecz poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie ochrony przed polami elektromagnetycznymi. Nawet jeżeli zalecenia UE nie ulegną natychmiastowemu wdrożeniu, dyrektywa uwrażliwia na problem elektrosmogu. A większa świadomość pozwala podejmować konkretne działania.
"Dyrektywa PE może wpłynąć na zmianę myślenia w kwestii bezpieczeństwa pracowników. Poprawa elektrohigieny może być realizowana na wiele sposobów - na przykład poprzez wybór sprzętu emitującego słabsze pole elektromagnetyczne czy powszechne stosowanie znaków ostrzegawczych w miejscach, gdzie promieniowanie jest szczególnie wysokie. Koniecznością może okazać się również stosowanie ekranów czy blokad zmniejszających emisję PEM." - mówi Mirosław Mikołajczyk, pracownik dozoru technicznego w branży elektrycznej
NoEM - pierwsza na świecie taka technologia do walki z elektrosmogiem
Kluczowe w zachowaniu prawidłowej elektrohigieny w miejscu pracy mogą być nowatorskie technologie, takie jak NoEM. Ekran NoEM występuje w postaci farby podkładowej, która ekranuje i pochłania szkodliwe dla człowieka częstotliwości.
NoEM powstał na bazie Ceraqion Technology opracowanej przez wybitnego polskiego naukowca, dr inż. Stanisława Wosińskiego. Badacz poświęcił wiele lat na zagłębianie właściwości wody i ceramiki - w oparciu o naturalne właściwości tych materiałów wynalazł innowacyjną technologię ekranującą pole elektryczne w zakresie niskich częstotliwości. Technologia uzyskała patent i międzynarodowe uznanie w postaci licznych nagród, m.in. Złotego Medalu w kategorii "Ochrona Środowiska - Energia" na Międzynarodowej Wystawie Wynalazczości w Genewie w kwietniu 2011r.
Dzięki zastosowaniu inteligentnej technologii, NoEM absorbuje najbardziej szkodliwe częstotliwości w zakresie od 0,1 do 100 000 Hz, jednocześnie przepuszczając korzystne dla człowieka naturalne pole ziemskie 7,8 Hz. Zastosowanie ekranu nie zakłóca możliwości odbioru sieci komórkowej i Wi-Fi.
NoEM nie tylko ekranuje i pochłania pole elektryczne - dzięki właściwościom "4w1" pełni też funkcję farby białej, podkładu gruntującego oraz powłoki antyelektrostatycznej. Ten wyjątkowy w skali światowej produkt jako pierwszy w Polsce wpisuje się w europejskie zalecenia dotyczące ochrony przed elektrosmogiem.
NoEM jest w pełni ekologiczny, bezpieczny oraz łatwy w użyciu, co stwarza szansę na szerokie zastosowanie ekranu. Jego zalety docenią nie tylko przedstawiciele branży elektrycznej, medycznej czy wojskowej, ale również klienci indywidualni. NoEM jest już dostępny w ponad 34 punktach sprzedaży na terenie całej Polski.
Nowa generacja produktów chroniących przed polem elektrycznym może doprowadzić do prawdziwej rewolucji w dziedzinie elektrohigieny. Zyska na tym zarówno bezpieczeństwo pracowników, jak i jakość wykonywanych przez nich zadań.
Źródło i zdjęcia: NoEM
CZYTAJ WIĘCEJ
Ceraqion Technology - innowacyjna chemia budowlana chroniąca przed promieniowaniem elektromagnetycznym
Farba NoEM Electro Protector 4 w 1 - odpowiedź na wymogi dyrektywy UE
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
Wydajny mieszalnik
Farba dekoracyjna z nanocząsteczek
Uniwersalne kleje
Szybkoschnący klej do styropianu
Gładź gipsowa
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia