Strona główna | ProduktyFarby odwracalne przeznaczone do konserwacji obiektów zabykowych

Farby odwracalne przeznaczone do konserwacji obiektów zabykowych

Odwracalne farby do wnętrz to jedna z grup farb mineralnych z oferty firmy Caparol. Stanowią one istotne uzupełnienie materiałów przeznaczonych do konserwacji wnętrz zabytkowych. Stosowane są do ochrony zabytkowych polichromii i podłoży.
Głównym celem farb odwracalnych jest zapewnienie ochrony szczególnie ważnym lub cennym podłożom. Ten rodzaj farb stosowany jest wtedy, gdy trzeba czasowo osłonić wyjątkowo unikatową powierzchnię przed zniszczeniem. Podłożem takim może być tynk, lub wymalowanie. Farby odwracalne określane są mianem powłok ochronnych. Powinny one spełniać rygorystyczne wymagania, a w szczególności konserwatorską zasadę "po pierwsze nie szkodzić".

Konserwatorzy zabytków określają farby klejowe lub różne farby emulsyjne mianem farb odwracalnych, z uwagi na fakt, że można je usunąć przy użyciu wody (trzymając się tej zasady, wodoodporne farby wapienne nie są odwracalne). Farby odwracalne stosuje się wyłączenie we wnętrzach. Wiązanie farb klejowych następuje dzięki klejom roślinnym lub zwierzęcym. Farby klejowe bardzo łatwo dają się usuwać przez zmywanie. Nie można jednak nakładać na nie kolejnych powłok malarskich. Farby klejowe mogą ułatwiać rozwój pleśni, na co należy zwracać uwagę szczególnie przy stosowaniu na powierzchniach zagrożonych kondensacją wody (np. w obiektach sakralnych i kościołach).

Farby emulsyjne Histolith należy klasyfikować jako rozszerzenie linii klasycznych farb klejowych. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu, firmie Caparol udało się opracować odwracalną mieszaninę spoiw. Główną zaletą jest niewielka podatność na zakażenie pleśnią i innymi mikroorganizmami. Również dzięki tej właściwości farby te wykazują niską podatność na zabrudzenia. Typowym obszarem zastosowania farb emulsyjnych Histolith są powierzchnie i ornamenty wykonane ze stiuków. Farby emulsyjne przydatne są również do renowacji ścian ze starymi powłokami z farb dyspersyjnych, gdzie ze względu na koszty, ich usunięcie jest niemożliwe.

Farby emulsyjne Histolith wyróżniają się szczególnie niskimi naprężeniami własnymi, dzięki czemu często nakładane są na podłoża, dla których farby krzemianowe, a nawet farby wapienne, są uważane za zbyt ryzykowne. Farby emulsyjne Histolith należy nakładać krótkimi pociągnięciami pędzla. W efekcie otrzymujemy barwne powłoki w żywych kolorach. Farby emulsyjne Histolith można polerować w celu wygładzenia powierzchni. Wypolerowana powierzchnia jest również znakomitym podłożem dla późniejszego złocenia metodą poliment (pulment) lub metodą olejną.

Źródło i zdjęcie: Caparol

CZYTAJ WIĘCEJ

Stare wyprawy tynkarskie - zasady konserwacji



DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej