Strona główna | ProduktyGładź polimerowo-gipsowa Professional firmy Megaron

Gładź polimerowo-gipsowa Professional firmy Megaron

Dzięki polimerom, które nadają warstwie gipsu elastyczność, gładź Professional ma wysoką odporność na spękania powierzchni, zarysowania i łuszczenie się farby, co jest częstym następstwem powstałym pod wpływem drgań użytkowych i naturalnych naprężeń podłoża podczas eksploatacji pomieszczeń.

W zwykłych gładziach gipsowych, gdy cienka warstwa wyschnie nadmiernie szybko, zachodzi ryzyko rozwarstwiania się powłok oraz obsypywania się zbyt miękkiej lub zbyt kruchej powierzchni. W gładzi polimerowo-gipsowej Professional firmy Megaron zjawisko takie nie występuje w ogóle. Polimery zapewniają gładzi niezbędną spójność i przyczepność niezależnie od prawidłowego przebiegu procesu wiązania gipsu.

Podatność na szlifowanie

Gładź PROFESSIONAL po całkowitym wyschnięciu powierzchni łatwo poddaje się wyrównywaniu poprzez szlifowanie siatką lub papierem ściernym.

Dowolna grubość warstwy

Kombinacja obydwu spoiw pozwala na nakładanie warstw o całkowicie dowolnej grubości. W bardzo cienkich warstwach funkcję spoiwa przejmują polimery natychmiast po wyschnięciu powierzchni,  natomiast w grubych powłokach proces twardnienia następuje po 1,5 godz. od momentu zmieszania z wodą niezależnie od grubości warstwy.

Zwiększona wytrzymałość

Jednoczesne wiązania spoiwa gipsowego i polimerowego podwyższa wytrzymałość mechaniczną i przyczepność gładzi do podłoża bez obniżania jej podatności na szlifowanie.

Wysoki komfort pracy

Zawartość spoiwa polimerowego czyni zaprawę bardziej plastyczną, stabilną i nieklejącą się do narzędzi.

Czas wiązania

Czas wiązania, czyli czas przydatności do użycia od momentu zmieszania z wodą, zależy od temperatury otoczenia oraz ilości wody użytej do zarobienia zaprawy. W temperaturze 20°C i przy stosunku wody do spoiwa 1:2 czas wiązania wynosi około 1,5 godziny. Niższa temperatura i większa ilość wody zarobowej czas ten wydłuża, natomiast wyższa temperatura i mniejsza ilość wody czas wiązania skraca. W temperaturze poniżej 5°C reakcja wiązania niemal całkowicie ustaje.

Czas otwarty pracy

Czas otwarty pracy, czyli możliwość wyrównywania i poprawiania zaprawy nałożonej na podłoże uzależniony jest od chłonności podłoża oraz grubości nałożonej warstwy - wynosi średnio około 20 min. Gdy warstwa gładzi jest cienka, a podłoże bardzo chłonne czas ten może skrócić się do 3-5 min., natomiast w przypadku kilkumilimetrowej warstwy nałożonej na niechłonne podłoże czas otwarty pracy wydłuża się praktycznie do momentu rozpoczęcia reakcji wiązania.

Czas wysychania

Czas wysychania związanej gładzi zależy od grubości warstwy, temperatury otoczenia oraz warunków przewietrzania. Warstwa grubości 1 mm w wentylowanych pomieszczeniach przy temp. 20°C wysycha w ciągu 2-3 godzin.

Grubość warstwy

Zalecana grubość gładzi gipsowych wynosi od 1 do 3 mm jednak w zależności od potrzeb, jednorazowo można nakładać warstwę o znacznie większej grubości, o ile pozwoli na to konsystencja zaprawy. Możliwe jest również nakładanie warstw cieńszych niż 1 mm bez ryzyka utraty wewnętrznej spójności gładzi, jaka może nastąpić w gładziach gipsowych, gdy woda odparuje zanim zakończy się reakcja wiązania gipsu. Produkt uzyskuje pełną wytrzymałość i przyczepność dopiero po prawidłowym zakończeniu procesu związania i całkowitym wyschnięciu zaprawy. Podobnie jak wszystkie spoiwa gipsowe, związana zaprawa - ale jeszcze mokra - ma około 30% wytrzymałości osiąganej po wyschnięciu.

Źródło i zdjęcie: Megaron

CZYTAJ WIĘCEJ

Gładź to też tynk
Gładź wapienna Baumit KlimaGlätte - idealnie gładka powierzchnia
Gotowa gładź szpachlowa marki Dekoral Professional
Lekka gładź szpachlowa Cekol C-50 finisz
Gotowa gładź szpachlowa czy w proszku?
Gotowa gładź szpachlowa MASter Mas do wykańczania wnętrz
Zastosowanie gładzi szpachlowej ognioodpornej
Gładzie i gipsy - wybór (nie)oczywisty
Gładź gipsowa - kilka prostych rad jak jej używać



DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej