I Międzynarodowa Konferencja ETICS
Niemal 130 osób z Polski i z kilku krajów Europy spotkało się 8-9 maja 2014 r. w hotelu Mazurkas w Ożarowie Mazowieckim na I Międzynarodowej Konferencji ETICS. Wydarzenie jest nową inicjatywą Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO), integrującą różne środowiska zainteresowane systemami ociepleń.
Fot. TYNKI
Wśród uczestników byli przedstawiciele sektora producentów systemów ociepleń i materiałów do nich uzupełniających, wytwórców materiałów termoizolacyjnych, przemysłu chemicznego, dostawców surowców. Do środowiskowej debaty przyłączyły się instytuty naukowe i badawcze, ośrodki certyfikacji, jak też stowarzyszenia branżowe oraz media.
– Cieszymy się, że udało nam się stworzyć tak wielowymiarowe forum jednoczące się wokół systemów ociepleń. Łącząc się w dążeniu do jak najlepszego wykorzystania potencjału branży ociepleń, możemy wybitnie przyczynić się do rozwoju polskiego budownictwa i gospodarki oraz wspierać realizację wyznaczonych przez rząd celów na drodze do europejskich standardów energooszczędności. Prawidłowe ocieplenie ścian budynku może zmniejszyć jego zapotrzebowanie na energię nawet o połowę – podkreślił Jacek Michalak, prezes zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń, pomysłodawca konferencji.
Zaproszenie organizatorów do wygłoszenia prelekcji na I Międzynarodowej Konferencji ETICS przyjęli znakomici polscy i europejscy eksperci. Ich wystąpienia spotkały się z żywym zainteresowaniem audytorium, inspirując słuchaczy do pytań i komentarzy.
Fot. TYNKI
Dr inż. Jacek Szer, Zastępca Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego, przedstawił m.in. stanowisko reprezentowanej przez siebie instytucji, dotyczące dbałości o jakość prac ociepleniowych na polskich budowach.
Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń, dr inż. Jacek Michalak, w swoim wystąpieniu podkreślił rolę producentów systemów ociepleń w budowaniu polskiego rynku chemii budowlanej po transformacji ustrojowej w 1989 roku. Zwrócił także uwagę na koszty, jakie ponieśli producenci systemów ociepleń w związku z wdrożeniem regulacji CPR w 2013 roku oraz uwydatnił konieczność kontroli stosowania rozwiązań systemowych przez wykonawców robót budowlanych.
Trendy oraz kierunki rozwoju systemów ociepleń przeanalizował mgr Dariusz Biesiekierski z Wacker Polymers. W jego prezentacji znalazło się również porównanie światowych i europejskich rynków ETICS, z którego wynika, że Polska, pod względem wielkości realizowanych projektów ociepleniowych, jest pierwszym rynkiem w Europie Środkowo-Wschodniej, jak też – obok Niemiec – zajmuje czołową lokatę na całym kontynencie.
Fot. TYNKI
Dr Wolfgang Setzler, dyrektor niemieckiego stowarzyszenia producentów ETICS, wskazał na szczególne znaczenie systemów ociepleń dla wydajności energetycznej budynków. W Niemczech potencjalna oszczędność energii możliwa do uzyskania dzięki termomodernizacji istniejących budynków równa jest wartości 700 terawatogodzin. Z kolei 900 milionów metrów kwadratowych ociepleń wykonanych w Niemczech począwszy od pierwszej instalacji w 1957 roku w Berlinie, przełożyło się na zaoszczędzenie 900 miliardów litrów oleju opałowego i zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 750 milionów ton.
Inż. Jan Loukotka, przedstawiciel czeskiego stowarzyszenia producentów systemów ociepleń, zaprezentował dane obrazujące rynek ociepleń w Czechach, dodając, że w kraju tym ocieplonych jest już połowa istniejących budynków.
O słowackiej branży ociepleń opowiedziała prof. dr inż. Zuzana Sternová, dyrektor Instytutu Badawczego Budownictwa w Bratysławie oraz prezes branżowej organizacji producentów ETICS na Słowacji. Uwagę odbiorców przyciągnęło zwłaszcza omówienie procesu wdrażania wymagań dotyczących charakterystyki energetycznej budynków, obowiązujących na Słowacji od 2008 roku.
Dr hab. Krzysztof Siekierski i mgr Julita Brychcy-Ratajczak z TNS Polska przybliżyli wyniki cyklicznego badania polskiego rynku dociepleń, realizowanego od 3 lat, pod patronatem merytorycznym SSO. Badacze podkreślili powracający w ostatnich miesiącach optymizm producentów ETICS w ocenie koniunktury dla ich branży.
Fot. TYNKI
Mgr inż. Marek Kaproń, wicedyrektor Instytutu Techniki Budowlanej, poprowadził sesję omawiającą tematykę ETICS z perspektywy producentów wyrobów ociepleniowych.
Reprezentująca Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej, mgr inż. Maria Dreger, omówiła ewolucję właściwości użytkowych wełny mineralnej oraz jej rolę w funkcjonowaniu systemu ociepleń.
Występujący w imieniu Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu mgr inż. Jerzy Rutka pokazał perspektywy rozwoju systemów ociepleń ze styropianem w świetle podwyższonych wymagań ochrony cieplnej, bezpieczeństwa pożarowego oraz renowacji.
Dr inż. Mariusz Garecki, przewodniczący Komisji Technicznej Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń, skoncentrował się na skutkach, jakie dla systemów ETICS rodzą nowe wymagania w zakresie izolacyjności termicznej przegród zewnętrznych oraz na innowacyjnych kierunkach rozwoju technologii ociepleń. Przedstawiciel SSO unaocznił czynniki decydujące o skuteczności i trwałości ociepleń, jakimi są jakość projektowania, komponentów, wykonania i eksploatacji ocieplonej elewacji.
Mgr inż. Jadwiga Tworek z Instytutu Techniki Budowlanej zreferowała, w odniesieniu do systemów ociepleń, europejskie i krajowe zasady wprowadzanie wyrobów budowlanych na rynek, wraz z najnowszymi wymaganiami w tym zakresie. Wystąpienie mgr Anny Kukulskiej-Grabowskiej, kolejnej specjalistki z ITB, dotyczyło działalności Instytutu w obszarze certyfikacji systemów ociepleń oraz edukacji w dziedzinie prawidłowego wykonawstwa ETICS.
Fot. TYNKI
Gościem konferencji był również Ralf Pasker, dyrektor European Association for ETICS, europejskiego stowarzyszenia zrzeszającego krajowe organizacje branżowe producentów ociepleń, działającego od 2008 roku.
Prezes Jacek Michalak, podsumowując I Międzynarodową Konferencję ETICS, podkreślił znaczenie Polski na europejskiej mapie branży ociepleń. – Jesteśmy już drugim rynkiem w Europie, z dobrymi pespektywami dzięki rosnącym wymaganiom i standardom energooszczędności, zarówno dla nowych budynków, jak i już wybudowanych a wymagających termorenowacji obiektów. W Czechach na jednego mieszkańca przypada 1,36 metra kwadratowego ociepleń, jeszcze więcej na Słowacji – 1,5 metra kwadratowego. W Polsce mamy około jednego metra kwadratowego, więc jest jeszcze duże pole do popisu – dodał szef SSO.
– Inauguracyjna edycja naszej konferencji spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem. Dziękujemy uczestnikom za pełen zaangażowania udział w naszej środowiskowej debacie. Wystawione przez publiczność oceny pozwalają nam żywić nadzieję, że Międzynarodowa Konferencja ETICS na stałe wpisze się do kalendarza ważnych imprez branżowych w Polsce. Już teraz zapraszamy na drugą edycję w maju 2015 roku – zakończył prezes Michalak.
Źródło: Tynki, nr 3 (28) 2014
CZYTAJ WIĘCEJ
II Międzynarodowa Konferencja ETICS "Branża ociepleń dla zrównoważonego rozwoju"
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
Paszporty w Europie
Oferta dla tynkarzy
Ceny robót tynkarskich
Energooszczędność publicznie użyteczna
Ceny tynków akrylowych w ostatnim kwartale 2008 r.
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Urządzenia do nakladania tynków
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia