Strona główna | ProduktyKiedy ocieplasz ściany, nie rzucaj słów na wiatr. Poznaj płyty do fasad wentylowanych

Kiedy ocieplasz ściany, nie rzucaj słów na wiatr. Poznaj płyty do fasad wentylowanych

Fasady wentylowane znajdują w Polsce coraz szersze zastosowanie, dlatego można się dziś z nimi zetknąć zarówno w ścianach szkieletowych i konstrukcjach betonowych domów jednorodzinnych, jak i w obiektach wysokich czy budownictwie wielkokubaturowym. Wszystkie te zastosowania łączy potrzeba ochrony przed wiatrem, który niesie szereg zagrożeń dla parametrów termicznych i wytrzymałości przegród. Odpowiedź na tę potrzebę stanowi seria płyt izolacyjnych Paroc WAS.

Produkty z serii PAROC WAS to niepalne płyty z wełny kamiennej, które można stosować w charakterze izolacji termicznej i wiatrochronnej w nowych i termomodernizowanych konstrukcjach ścian zewnętrznych. Z uwagi na niski współczynnik przewodzenia ciepła (od 0,033 do 0,034 W/mK), rozwiązania wchodzące w skład rodziny produktowej nie tylko spełniają wymagania współczynnika przenikania ciepła U, lecz także skutecznie eliminują wpływ mostków termicznych generowanych przez elementy betonowe, stalowe i drewniane przechodzące przez różne warstwy ściany.

Konstrukcje drewniane

W przypadku izolacji konstrukcji drewnianych kluczową rolę odgrywają nie tylko dobre właściwości termiczne, ale też wilgotnościowe oraz ogniochronne. Płyta PAROC WAS 25 łączy je wszystkie, dzięki czemu nadaje się do stosowania zarówno w systemach dwu-, jak i jednowarstwowych. W tym pierwszym przypadku płyta stanowi zewnętrzne przedłużenie izolacji cieplnej i pełni funkcję bariery wiatrochronnej. Ciągła warstwa nie tylko skutecznie redukuje mostki termiczne, lecz także zapobiega osiadaniu, a w konsekwencji kondensacji wilgoci na drewnianych elementach szkieletu.


Dzięki jednostronnemu pokryciu welonem z włókna szklanego w kolorze neutralnym (wariant PAROC WAS 25t) lub czarnym (PAROC WAS 25tb), powierzchnia płyt pozostaje zabezpieczona przed wyrywaniem włókien w szczelinie wentylacyjnej i zachowuje skuteczność w odprowadzaniu wilgoci przez cały okres eksploatacyjny, a najwyższa klasa reakcji na ogień (A1) zapewnia doskonałą ochronę dla newralgicznych z punktu widzenia bezpieczeństwa pożarowego konstrukcji drewnianych.

Ściany masywne

Rodzaj bariery wiatroizolacyjnej powinien być dostosowany do materiału izolacyjnego, tworząc z nim jednolitą warstwę bez otwartych połączeń. Jednocześnie dobór odpowiedniej ochrony przed wiatrem determinuje zarówno skala przepływu powietrza, jakiej spodziewamy się za warstwą fasady, jak i materiały zastosowane do jej budowy. W przypadku, kiedy niezbędne jest zastosowanie jednowarstwowego systemu ocieplenia, doskonałym rozwiązaniem są płyty PAROC WAS 35 i PAROC WAS 50.

Oba rozwiązania, ze względu na połączenie świetnych parametrów termicznych, mechanicznych i wilgotnościowych, sprawdzają się szczególnie dobrze w przypadku masywnych ścian warstwowych wykonanych z różnego rodzaju bloczków, cegieł, betonu czy kamienia, gdzie zapewniają optymalny poziom wentylacji przy jednoczesnym zabezpieczeniu przed ucieczką ciepła.

Źródło i zdjęcie: Paroc

CZYTAJ WIĘCEJ

Płyty z wełny kamiennej na fasadzie wentylowanej. Wskazówki montażu



DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej