Nowe tynki SAH
Dom to nie tylko budynek, to wypełniające go ciepłe emocje. Dlatego warto zadbać, aby jego zewnętrzna elewacja budziła takie same skojarzenia. Nowe tynki Atlas to ciepło emanujące z zewnątrz – zabezpieczają fasadę i zdobią ją w ciepłych, modnych pastelach.
Fot. Atlas
SAHwycająca linia
Cztery nowe tynki są częścią systemu zabezpieczeń firmy Atlas zalecaną jako warstwa elewacyjna podczas wykonywania ociepleń domów. Skrót SAH pochodzi od rodzaju tynków, które znalazły się w nowej gamie produktów ociepleniowych – tynk silikonowy, akrylowy i dwie hybrydy – akrylowo-silikonowa oraz silikonowo-silikatowa. Nowa linia została stworzona z myślą o klientach, którzy dbają zarówno o aspekty użytkowe, jak i estetykę elewacji. Dzięki praktycznym właściwościom dopracowanym przez specjalistów nowe tynki są elastyczne, wytrzymałe, odporne na spękania, przyjazne środowisku, a także oferują bogatą gamę 200 kolorów o wysokiej trwałości.
– Pracując nad nowymi tynkami zwróciliśmy się do trzydziestu wykonawców z prośbą o przetestowanie naszych produktów. Chcieliśmy poznać ich potrzeby jako osób na co dzień zajmujących się tynkowaniem i mających w tej dziedzinie ogromne doświadczenie – opowiada Dominika Sumisławska-Subko, kierownik grupy produktowej firmy Atlas. – Jednocześnie konsultowaliśmy się ze specjalistami w zakresie doboru kolorystycznego, urbanistami i architektami. Synergia różnych doświadczeń tych grup pozwoliła na połączenie pięknej gamy pastelowych kolorów z praktycznymi czynnikami ważnymi w procesie aplikacji tynku i jego żywotności na elewacji budynku. Tak powstała nowa SAHwycająca linia tynków.
Nowe tynki są dostępne w palecie 200 pastelowych barw doskonale się uzupełniających i współgrających. Dostosowanie koloru elewacji do otaczającego go krajobrazu naturalnego, sąsiadujących obiektów, dachu, okien czy drzwi to już nie problem. Wachlarz 200 pastelowych odcieni pozwala szybko znaleźć idealne rozwiązanie. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych pigmentów w procesie produkcyjnym kolory nie blakną pod wpływem promieni UV ani nie ulegają przebarwieniom na skutek działania wody czy środków czyszczących. Są trwałe i na długo zdobią fasadę domu.
Fantastyczna czwórka
Poza walorami estetycznymi, za tynkami SAH przemawiają silne argumenty związane ze skuteczną ochroną w zmiennych warunkach atmosferycznych. Dlatego Atlas zdecydował się stworzyć linię specjalistycznych produktów dostosowanych do potrzeb klientów.
– Nie chcieliśmy tworzyć produktu uniwersalnego, dlatego powstały cztery produkty dedykowane konkretnym potrzebom – tłumaczy Przemysław Michalski, kierownik grupy produktowej ds. ociepleń firmy Atlas. – Pod uwagę wzięliśmy przeznaczenie budynku i jego otoczenie, czyli czynniki, które mogą na niego oddziaływać. Chcieliśmy, by każdy mógł znaleźć dla siebie odpowiednie rozwiązanie, a nie wybierał „produkt do wszystkiego” jako kompromis.
Na elewacjach domków jednorodzinnych, blokach, szkołach czy przedszkolach najlepiej sprawdzi się tynk akrylowy. Jego siła tkwi m.in. w wysokiej odporności na uszkodzenia mechaniczne. Pokrytym nim elewacjom nie straszne będą strzały małych piłkarzy do narysowanej na ścianie bramki. Dla rodzin mieszkających przy ruchliwych drogach, o dużym zanieczyszczeniu oraz w otoczeniu terenów zielonych odpowiedni będzie pierwszy z tynków hybrydowych – akrylowo-silikonowy. Jest on wyjątkowo odporny na brud, a dodatkowo zabezpiecza przed wodą i wilgocią. Tynk silikonowy to z kolei idealne rozwiązanie dla budynków przemysłowych lub usytuowanych na obszarach o bardzo dużym zanieczyszczeniu. Jego powłoka jest wyjątkowo odporna na zanieczyszczenia. Ponadto posiada zdolność oczyszczania się podczas opadu deszczu. Nie wymaga więc częstych zabiegów konserwacyjnych. I wreszcie specjalista do zadań ekstremalnych – tynk silikonowo-silikatowy. Dzięki takim parametrom jak paroprzepuszczalność i niska nasiąkliwość polecany jest na elewacje budynków, wewnątrz których panować może duża wilgotność np. w starym budownictwie czy na ścianach basenów, chłodni lub kuchni.
Ten tynk tak ma
Bez względu na przeznaczenie i dopasowanie do konkretnych warunków zewnętrznych, każdy z tynków charakteryzuje się parametrami ochronnymi na wysokim poziomie.
– Cel był jasny: produkty muszą być jak najlepsze pod kątem jakości. Muszą chronić i dekorować na najwyższym poziomie – tłumaczy Dominika Sumisławska-Subko. – Specjalizując poszczególne produkty w danym obszarze, nie mogliśmy pozwolić na spadek jakości gdziekolwiek indziej.
Dzięki wzbogaceniu o środki zapobiegające rozwojowi mikroorganizmów, tynki SAH ograniczają rozwój grzybów, glonów, porostów i pleśni. Jest to szczególnie ważne dla domów otoczonych lasami lub położonych na terenach o podwyższonej wilgotności i wysokich temperaturach. Jednocześnie opracowując produkty, Atlas wziął pod uwagę aspekty zrównoważonego rozwoju. Redukcja zawartości lotnych substancji organicznych oraz zastosowanie wyłącznie naturalnych wypełniaczy doprowadziła do powstania produktów przyjaznych środowisku, a dzięki dokładnej selekcji wykorzystanych w produkcji składników, produkt nie jest klasyfikowany jako biobójczy. Nowa linia została sprawdzona również pod kątem codziennego użytkowania i wpływów szkodliwych czynników atmosferycznych. Powłoka tynku jest elastyczna, zachowuje spójność i nie odpryskuje, dzięki czemu nie ulega uszkodzeniom mechanicznym. Natomiast zastosowane w strukturze tynku rozproszone mikrowłókna, stanowiące swego rodzaju siatkę zbrojoną, chronią elewację przed pęknięciami, mogącymi powstać na skutek działania zmiennych warunków atmosferycznych.
Dokonując wyboru tynku warto pamiętać o tym, że to część większej całości. Stanowią one zewnętrzną warstwę systemu ociepleń. Komponując tynki SAH z oryginalnymi produktami do ociepleń marki Atlas zyskamy gwarancję pełnej kompatybilności elementów oraz właściwej ochrony, dzięki czemu dom na długie lata będzie symbolem ciepła – nie tylko emocjonalnego, ale i fizycznego.
Źródło: Tynki, nr 2 (21) 2013
CZYTAJ WIĘCEJ
Tynkowanie obiektów sakralnych
Jako jedyni na Podbeskidziu barwią nową generację tynków SAH
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
Wydajny mieszalnik
Farba dekoracyjna z nanocząsteczek
Uniwersalne kleje
Szybkoschnący klej do styropianu
Gładź gipsowa
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia