Powrót dobrej koniunktury. Wyniki V fali badania TNS nt. rynku ETICS w Polsce
Producenci systemów ociepleń spodziewają się istotnej poprawy sytuacji w branży ociepleń w perspektywie dwóch lat – wynika z piątej fali badania TNS Polska „Rynek ociepleń ścian zewnętrznych w Polsce”.
W opinii połowy z ankietowanych firm wzrost koniunktury nastąpi już w najbliższym sezonie budowlanym. Jeszcze większe (88 proc.) jest przekonanie o wzmocnieniu kondycji branży ETICS do połowy 2015 roku. – To już druga z rzędu edycja sondażu, w której odnotowano rosnący optymizm producentów w ocenie perspektyw rozwoju rynku ociepleń, pomimo ujemnych ocen jego obecnego stanu – podkreślają autorzy raportu TNS.
Od października 2011 roku TNS Polska bada krajowy rynek ETICS w cyklicznym projekcie pod patronatem merytorycznym Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń. Jednym z elementów ankiety, w której biorą udział producenci ociepleń, jest ocena ogólnej koniunktury w budownictwie, jak też w branży ETICS. Najnowsze dane, z piątej edycji pomiaru, pochodzą z sierpnia 2013 roku.
– Sytuacja w branży budowlanej i branży ETICS wciąż jest trudna. Jednak zauważalne są pierwsze symptomy zmian na lepsze, chociaż w ciągu najbliższych 12 miesięcy nie będą one tak odczuwalne. Rzeczywista poprawa nastąpi w połowie 2015 roku. Podobne tendencje, dotyczące poprawy w ciągu 24 miesięcy, obserwujemy także w sondażu z sierpnia bieżącego roku przeprowadzonym w ramach tego samego projektu na ogólnopolskiej reprezentatywnej grupie gospodarstw domowych, których przedstawicieli pytaliśmy o plany remontowo-budowlane – zwraca uwagę Natalia Kijewska z zespołu TNS Polska realizującego badanie rynku ociepleń.
Zebrane przez TNS odpowiedzi producentów systemów ociepleń odzwierciedlają utrwalenie się negatywnych nastrojów dotyczących bieżącej sytuacji w branży budowlanej oraz w sektorze ociepleń. Producenci są zgodni: jest gorzej niż przed rokiem. Wskaźniki koniunktury wynoszą w obu przypadkach –100 proc. (w poprzedniej fali wskaźniki te miały wartości odpowiednio –83 i –67 proc.). Wskaźnik koniunktury to różnica między udziałem pozytywnych a negatywnych ocen.
Jak zaznaczają eksperci TNS, aktualne pesymistyczne oceny producentów ociepleń są tożsame z informacjami napływającymi z rynku. Jako przykład podają dane Głównego Urzędu Statystycznego za styczeń-sierpień br., które ukazują spadki we wszystkich wskaźnikach dotyczących budownictwa mieszkaniowego w porównaniu do tego samego okresu roku 2012. Najmniejsze zmiany dotyczą liczby mieszkań oddanych do użytkowania (spadek o 2 proc.) oraz w budowie (spadek o 4 proc.). Największe różnice odnotowano zaś w liczbie mieszkań, na realizację których wydano pozwolenia (spadek o 21 proc.), oraz tych, których budowę rozpoczęto (spadek o 18 proc.).
Branża budowlana: długofalowy optymizm
Wszyscy pytani producenci ociepleń (100 proc.) twierdzą, że kondycja polskiego budownictwa jest dziś gorsza niż w ubiegłym roku. Równie niski wskaźnik koniunktury dla branży budowlanej (–100 proc.) odnotowano poprzednio w badaniu z sierpnia 2012 roku. Na początku bieżącego roku pesymizm był mniejszy (–83 proc.).
Jednak zdaniem większości producentów ociepleń w przyszłym sezonie budowlanym sytuacja na rynku poprawi się. Twierdzi tak trzy czwarte ankietowanych firm. Wszyscy producenci (100 proc.) są też zgodni, że rok 2015 przyniesie dalszą poprawę. W żadnym z dotychczasowych pięciu pomiarów nie patrzyli w przyszłość z takim optymizmem. Wskaźnik koniunktury dla prognozy w budownictwie w okresie 24 miesięcy po raz pierwszy wynosi +100 proc.
Branża ociepleń: stopniowa poprawa
Sytuacja w branży ociepleń, podobnie jak w całym budownictwie, jest oceniana negatywnie przez producentów, którzy zgodnie (100 proc.) przyznają, że obecny rok jest gorszy niż poprzedni. Tak niski wskaźnik koniunktury dla rynku ETICS (–100 proc.) odnotowano również w pomiarze z sierpnia 2012 roku. W styczniu bieżącego roku pesymizm był mniejszy (–67 proc.).
Jednocześnie producenci ociepleń przewidują stopniową zmianę sytuacji w najbliższym czasie. Dominuje umiarkowany optymizm – połowa producentów dostrzega szanse na polepszenie sytuacji w połowie 2014 roku. Zdaniem większości producentów (88 proc.) poprawa kondycji branży ociepleń nastąpi w roku 2015. Wskaźnik koniunktury w perspektywie 24 miesięcy wynosi +88 proc.
Komentując wyniki badania, Jacek Michalak, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń podkreśla, że w obecnym roku producenci systemów ociepleń musieli sprostać dodatkowym obciążeniom związanym z nowelizacją przepisów. – Od lipca tego roku obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 305/2011 z dnia 9 marca 2011 roku ustanawiające zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych i uchylające, po niemal 24 latach, dyrektywę Rady 89/106/EWG. Wejście w życie tych regulacji oznaczało dla producentów materiałów budowlanych wyjątkowy wysiłek związany z wymaganą wymianą opakowań wyrobów wprowadzanych do obrotu w systemie unijnym oraz wystawieniem nowych dokumentów: deklaracji właściwości użytkowych. Przed nami jeszcze kolejne działania w związku z nowym prawodawstwem w zakresie wprowadzania wyrobów do obrotu w systemie krajowym, które będzie obowiązywać od 1 stycznia 2014 roku. Zmiany te producenci przeprowadzają własnym, a nie klientów, kosztem, co na pewno znalazło wyraz w ocenie kondycji rynku budowlanego, w tym branży ociepleń. W tej sytuacji naturalne jest oczekiwanie producentów na zwrot poniesionych nakładów, co będzie możliwe, gdy powróci koniunktura w budownictwie. Liczymy więc, że sprawdzą się prognozy przedstawione w raporcie TNS Polska – mówi prezes branżowej organizacji.
Informacja o TNS Polska
TNS Polska to wiodąca i najbardziej doświadczona firma na polskim rynku w dziedzinie custom research, powstała w wyniku połączenia TNS OBOP i TNS Pentor. Z usług agencji korzystają setki firm i instytucji, m.in. 78 ze 100 największych reklamodawców w Polsce. Pracuje dla nich zespół ponad 200 ekspertów w dziedzinie badań marketingowych i doradztwa. Misją TNS Polska jest dostarczanie konkretnych i precyzyjnych rekomendacji mających na celu wzrost biznesu klientów.
Źródło: TYNKI, nr 6 (25) 2013
CZYTAJ WIĘCEJ
Koniunktura budowlana
Producenci ociepleń: oczekiwanie na koniunkturę
Koniunktura na materiały budowlane, konstrukcyjne i wykończeniowe wzrośnie
Grupa Rockwool rozszerza ofertę bezspoinowych systemów ociepleń ETICS
Ostrożny optymizm w branży ociepleń - wyniki badań TNS Polska
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
Paszporty w Europie
Oferta dla tynkarzy
Ceny robót tynkarskich
Energooszczędność publicznie użyteczna
Ceny tynków akrylowych w ostatnim kwartale 2008 r.
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia