Strona główna | ProduktyProdukty akustyczne Knauf AMF zamienią wnętrze mieszkania w małą salę kinową

Produkty akustyczne Knauf AMF zamienią wnętrze mieszkania w małą salę kinową

Nowy Rok z nowym zestawem kina domowego? Dlaczego nie? Wojciech Krzyżowski z firmy Knauf AMF radzi, jak zamienić wnętrze mieszkania lub domu w małą salę kinową.

Schemat badania akustycznego przy dwukrotnym przejściu dźwięku przez sufit

Kina domowe - niegdyś wyznacznik luksusu i gadżet dla najbogatszych, a dzisiaj coraz częściej element wyposażenia każdego domu czy mieszkania. Czy jednak poziom domowego seansu filmowego to tylko kwestia jakości sprzętu? Na to pytanie odpowiada Wojciech Krzyżowski - doradca techniczny w firmie Knauf AMF, producenta akustycznych systemów sufitowych i okładzin ściennych.

"Zakup drogiego sprzętu, wielkie oczekiwania, a później równie wielkie rozczarowanie - oto scenariusz dotyczący niejednej osoby, która postanowiła urządzić kino domowe w swoich czterech kątach. Winą za tę sytuację najczęściej obwiniamy sprzęt - w końcu u znajomych wszystko słychać jak należy. Zapominamy o tym, że bardzo często przyczyną złej jakości dźwięku jest nieodpowiednie rozstawienie głośników oraz warunki akustyczne panujące w pomieszczeniu" - mówi Wojciech Krzyżowski.

Wyobraźmy sobie następującą sytuację: oglądamy film, nagle główny bohater zaczyna mówić szeptem, a my mamy problem ze zrozumieniem jego słów. Zwiększamy poziom głośności na naszym sprzęcie i wszystko wydaje się być w porządku… do czasu. W następnej scenie ogłusza nas bowiem dźwięk wybuchu czy innych efektów specjalnych.

"Jeżeli chcemy aby nasze kino domowe brzmiało w należyty sposób, musimy zacząć od wyboru odpowiedniego pomieszczenia" - mówi Wojciech Krzyżowski. "Jeżeli nie będzie ono dobrze wyizolowane dźwiękowo, wówczas odgłosy z zewnątrz będą zakłócać nasze seanse. Kolejnym czynnikiem jest odpowiednie rozchodzenie się dźwięków i ich pochłanianie przez przegrody pomieszczenia, w którym instalujemy zestaw.  Optymalne wartości tych parametrów zmniejszą nieprzyjemne echo, zwiększając tym samym wyrazistość nawet najdelikatniejszych dźwięków, oraz zapobiegną rozchodzeniu się dźwięków z pomieszczenia po całym domu".

Jak osiągnąć takie parametry? Najlepiej pomyśleć o tym już na etapie projektowania domu korzystając z porady eksperta, który od podstaw dostosuje wybrane pomieszczenie do wymogów sprzętu audio. Na kina domowe najbardziej nadają się piwnice i poddasza, które łatwo zaadoptować akustycznie. Poza tym zazwyczaj są one asymetryczne, co zapobiega kumulowaniu się ciśnienia akustycznego negatywnie wpływającego na jakość dźwięku.

Kolejnym krokiem jest wyposażenie wnętrza w produkty o dobrej izolacyjności wzdłużnej i wysokim wskaźniku pochłaniania dźwięku. "Idealnym rozwiązaniem w takim przypadku będą produkty akustyczne Knauf AMF" - mówi Wojciech Krzyżowski. "Dzięki nim za jednym zamachem pozbędziemy się pogłosu oraz odpowiednio wyizolujemy wnętrze. Oglądając film nie będziemy wówczas przeszkadzać innym domownikom, oni nie będą przeszkadzać nam, a my sami będziemy cieszyć się doskonałą słyszalnością dialogów, nawet tych szeptanych" - dodaje.

A co w przypadkach, gdy chcemy aby system kina domowego został "bezboleśnie" wkomponowany w dotychczasowe wnętrze bez konieczności generalnego remontu? "Jedną z zalet rozwiązań akustycznych Knauf AMF jest łatwy montaż.  W naszym portfolio posiadamy zarówno systemy sufitowe jak i ścienne, które bez problemu będziemy mogli wkomponować w każde pomieszczenie, bez konieczności przeprowadzania generalnego remontu. Dodatkowym atutem takich rozwiązań jest to, że można pod nimi maskować kable niezbędne do funkcjonowania sprzętu audio".

Po przystosowaniu pomieszczenia do wymogów akustycznych kina domowego możemy zająć się ustawieniem mebli oraz samego zestawu. Warto pamiętać, że elementy wyposażenia wnętrz charakteryzują się określoną pochłanialnością dźwięku, dlatego to czy zdecydujemy się na zasłony i dywany oraz w jaki sposób rozmieścimy meble, będzie miało wpływ na akustykę.

Kluczowym elementem jest również odpowiednie rozstawienie głośników, które nie powinny znajdować się za blisko ani ścian, ani widzów. Głośniki i głowa słuchacza powinny tworzyć trójkąt równoboczny lub równoramienny. Zaleca się, aby w trójkącie takim odległość pomiędzy głośnikami  była o 10% mniejsza niż odległość głośników od słuchacza. Dodatkowo głośniki wysokotonowe powinny się znajdować na wysokości uszu słuchacza.

Zakup odpowiedniego sprzętu jest więc końcowym etapem procesu urządzaniu kina domowego. "Warto poświęcić trochę uwagi odpowiedniej adaptacji akustycznej pomieszczenia, w którym instalujemy kino domowe. Nasi eksperci pomagają wybrać odpowiednie produkty, a dla bardziej samodzielnych przygotowaliśmy specjalny kalkulator do którego możemy wprowadzić dane na temat pomieszczenia (m.in. jego funkcji, wymiarów, kształtu, zastosowanych materiałów i wielu innych parametrów), na podstawie których system obliczy czas pogłosu oraz zaproponuje najlepsze rozwiązanie akustyczne" - podsumowuje Wojciech Krzyżowski.


Absorbery ścienne AMF Line Style

Stworzenie możliwie jak najlepszej akustyki w pomieszczeniu wiąże się zazwyczaj z redukcją hałasu oraz zapobieganiu zjawisku pogłosu. W przypadku wnętrz mieszkalnych idealnym rozwiązaniem są absorbery ścienne, które stwarzają złudzenie obrazów (wykonane są z materiału z dowolnym nadrukiem naciągniętego na aluminiową ramę), a jednocześnie zapewniają nam komfort akustyczny.


Kalkulator akustyczny Knauf AMF

Firma Knauf AMF przygotowała specjalny kalkulator do którego możemy wprowadzić dane na temat pomieszczenia (m.in. jego funkcji, wymiarów, kształtu, zastosowanych materiałów i wielu innych parametrów), na podstawie których system obliczy czas pogłosu oraz zaproponuje najlepsze rozwiązanie akustyczne.


Płyty akustyczne Knauf AMF - przekrój poprzeczny

"Montaż okładzin akustycznych z wełny drzewnej wcale nie jest tak skomplikowany jakby się mogło wydawać. Montażyści mają do dyspozycji gotowy system profili, który pozwala na estetyczne wykonanie elementu akustycznego we wnętrzu. W razie problemów jako doradca techniczny chętnie służę pomocą" - mówi Wojciech Krzyżowski.

Źródło i grafika: Knauf AMF

CZYTAJ WIĘCEJ

Akustyka w architekturze
Akustyka z Asoną
Akustyka ścian i sufitów
Celulozowe tynki dźwiękochłonne. Poprawa akustyki pomieszczeń
Sonacoustic - akustyka każdego wnętrza
Systemy akustyczne do ścian i sufitów Heradesign
Adaptacja akustyczna przestrzeni biurowych z Heradesign
Izolacja akustyczna ścianek z płyt gipsowo-kartonowych
Odpowiednia akustyka dzięki sufitom podwieszanym Gyptone
Akustyka w obiektach edukacyjnych? Kompleksowe rozwiązania Knauf AMF
Wyciszona sala gimnastyczna - właściwa akustyka dzięki produktom firmy Rockwool
Katalog rozwiązań akustycznych
System Rigiton - profesjonalne rozwiązania poprawiające komfort akustyczny
Zadbaj o odpowiednią akustykę w swoim biurze z normą PN-EN ISO 3382-3
Odpowiednia akustyka w domu - jak odciąć się od niechcianych dźwięków?
Katalog rozwiązań akustycznych - nowa publikacja Stowarzyszenia DAFA
System F marki Knauf AMF - sufit przymocowany do ściany
Aku-Płyta marki Isover - dla komfortu akustycznego budynku
Thermatex Varioline - płyty firmy Knauf AMF



DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej