Przyjazne wnętrza między ścianami działowymi Rigiroc
Wprowadzając na rynek bloczek gipsowy Rigiroc, Rigips rozszerzył swoją ofertę dotyczącą ścian działowych o tradycyjną technologię ścian masywnych, stosowaną szczególnie w budownictwie mieszkaniowym oraz użyteczności publicznej.
Bloczek gipsowy Rigiroc posiada on wiele zalet. Jedną z najważniejszych jest krótki czas wykonania ściany "na gotowo". Jest to wynikiem z jednej strony wymiarów pojedynczych elementów - na 1 m2 zużywa się 3 szt., z drugiej - braku konieczności tradycyjnego tynkowania. Ten drugi element wpływa także na niskie koszty budowy tego typu ścian, do 20% niższe niż w innych technologiach masywnych ścian działowych. Dzięki niewielkiej grubości ścian (już od 83 mm dla ściany pokrytej obustronnie gładzią gipsową) możliwe jest uzyskanie większej powierzchni użytkowej mieszkań.
Jednocześnie ściany wykonane z bloczków Rigiroc zapewniają wysokie parametry użytkowe. Charakteryzuje je wysoka wytrzymałość - bloczki 80 mm produkowane przez Rigips spełniają, zgodnie z PN-EN 12859, wymogi klasy podwyższonej wytrzymałości R. Dzięki temu świetnie sprawdzają się nawet w strefach nadproży. Warto zauważyć jednocześnie, że Rigips jest jedynym obecnie producentem deklarującym tę klasę wytrzymałości na polskim rynku. Kolejnym parametrem jest klasa odporności ogniowej. W przypadku ścian wykonanych w technologii Rigiroc wynosi ona EI 180.
Ściany z bloczków Rigiroc zostały przebadane przez Laboratorium Akustyczne Instytutu Techniki Budowlanej pod względem parametrów akustycznych, dla różnych systemów przegród. Podstawowa i najczęściej stosowana konfiguracja to ściana pojedyncza wykonana z bloczków o grubości 8 cm połączona z posadzką przy pomocy taśmy bitumicznej, ze ścianami bocznymi i stropem u góry, dla strzałki ugięcia stropu do 4 mm, za pomocą przekładki korkowej.
Dla tej ściany uzyskano wartość Rw(c,ctr) = 39 (-1,-4) dB. Dodatkowo zostało przeprowadzone badanie ściany z bloczków 80 mm, w której górne połączenie ze stropem zostało wykonane przy pomocy pianki poliuretanowej o parametrze RSTW = 58dB - rozwiązanie zalecane w przypadku gdy ścianka ugięcia dochodzi do 20 mm. W tym przypadku izolacyjność akustyczna wynosi Rw(c,ctr) = 39 (-1,-3) dB. Należy tutaj dodać, że Rigips, jako jedyny producent bloczków gipsowych w Polsce proponuje takie rozwiązanie, popierając to odpowiednimi raportami z badań, potwierdzających spełnienie wymogów izolacyjności akustycznej.
Dla ściany pojedynczej z bloczków Rigiroc 100 mm wykończonej w sposób standardowy izolacyjność akustyczna wynosi Rw(c,ctr) = 41(-1,-4) dB. Ściany z bloczków gipsowych mogą być wykorzystywane również jako ściany międzylokalowe. W takich przypadkach stosuje się ściany warstwowe. Najprostszym rozwiązaniem w tym zakresie są ściany zbudowane z dwóch ścian pojedynczych 80 mm pomiędzy którymi znajduje się wełna mineralna o grubości 50 mm i pustka powietrzna 10 mm. Taka ściana charakteryzuje się parametrem Rw(c,ctr) = 55 (-2,-5) dB . Jeśli przeznaczenie budynku wymaga izolacyjności na wyższym poziomie, wówczas możliwe jest zastosowanie ściany warstwowej niesymetrycznej składającej się ze ścian z bloczków o grubościach 80 z jednej i 100 z drugiej strony z wełną i pustką powietrzną pomiędzy nimi. Parametr Rw dla takiej ściany wynosi 56 (-1,-4) dB.
Rigips posiada także system ściany hybrydowej Rigiroc-AkuLine, wykonanej z bloczków gipsowych Rigiroc 80 mm oraz dźwiękoizolacyjnej płyty gipsowo - kartonowej Aku-Line zamocowanej na ruszcie stalowym, pomiędzy którymi znajduje się warstwa wełny mineralnej i pustka powietrzna. Jest to jedyne dostępne na rynku przebadane rozwiązanie hybrydowe pochodzące od jednego dostawcy zarówno płyty gipsowo – kartonowej jak i ściany masywnej. Dla tego takiej konstrukcji izolacyjność akustyczna wynosi Rw(c,ctr) = 59 (-1,-6) dB. Może ono być stosowane, jako rozwiązanie dla ścian korytarzowych lub w pomieszczeniach sanitarnych. Zestawienie parametrów izolacyjności akustycznej dla przebadanych konfiguracji ścian w systemie Rigiroc znajduje się w tabeli 1.
Tabela 1. Zestawienie parametrów izolacyjności akustycznej dla ścian działowych z bloczków gipsowych Rigiroc
Przedstawione wyniki badań pokazują, że bloczki gipsowe Rigiroc są świetnym materiałem do wykonywania ścian działowych w budownictwie mieszkaniowym, zapewniają lepszy komfort akustyczny niż powszechnie stosowane do oddzielenia pomieszczeń w mieszkaniu ściany z betonu komórkowego. Dodatkowo fakt wykonania bloczków z gipsu naturalnego zapewnia użytkownikom mieszkań wysoki komfort i bezpieczeństwo użytkowania lokali.
Źródło i zdjęcia: Rigips
CZYTAJ WIĘCEJ
Sucha zabudowa wnętrz
Nowe ściany działowe ALLGLASS od MAARS Poland
Ściany działowe z poszyciem z płyt g-k marki Rigips
Montaż lekkich ścianek działowych z izolacją akustyczną z wełny kamiennej
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
Wydajny mieszalnik
Farba dekoracyjna z nanocząsteczek
Uniwersalne kleje
Szybkoschnący klej do styropianu
Gładź gipsowa
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia