Przyjemny klimat w pomieszczeniach - tynki na bazie wapna do wnętrz
Jaki rodzaj tynku wybrać do wnętrz? Czy warto zdecydować się na tynk wapienny? Jakie czynniki decydują o tym, że ściany w naszych domach będą idealnie gładkie i gotowe do dalszej dekoracji? Odpowiada ekspert z firmy Baumit, jednego z liderów wśród producentów tynków maszynowych.
Materiały przeznaczone do wykończenia ścian wnętrz budynku warunkują nie tylko ostateczny efekt dekoracyjny, ale wpływają również na klimat panujący w pomieszczeniach. Warto zatem bacznie przyjrzeć się ofercie rynkowej i wybrać te produkty, które pozwolą utrzymać w pomieszczeniach odpowiedni poziom wilgotności i przyjazną mieszkańcom temperaturę.
Do takich produktów z pewnością należy tynk wapienny Baumit KlimaWhite. Ta mineralna mieszanka na bazie wapna i białego cementu pozwala uzyskać wysoce paroprzepuszczalną powłokę, która umożliwia pobieranie i oddawanie wilgoci, optymalnie regulując jej ilość w pomieszczeniu, a tym samym utrzymując komfortowy i zdrowy mikroklimat w pomieszczeniach. Co więcej, tynk Baumit KlimaWhite wykazuje właściwości antybakteryjne, przez co tworzy niesprzyjające warunki dla rozwoju mikroorganizmów, takich jak grzyby czy pleśń.
Produkt ten jest szczególnie polecany do stosowania w salonie, pokoju dziennym czy sypialni, czyli w pomieszczeniach, w których spędzamy najwięcej czasu. Może on być używany także w miejscach narażonych na długotrwale utrzymującą się wilgoć lub o podwyższonym zawilgoceniu - w kuchni, łazience oraz piwnicy. Warto jednak podkreślić, że Baumit KlimaWhite może być nakładany na ściany i sufity budynków mieszkalnych, jak również użyteczności publicznej.
Swoje doskonałe właściwości tynk Baumit KlimaWhite zawdzięcza mineralnym surowcom - głównie wodorotlenkowi wapnia oraz węglanowi wapnia i wypełniaczom w postaci odpowiednio dobranych frakcji piasku kwarcowego. Równie istotna jest mikroporowata struktura powierzchni tynku Baumit KlimaWhite, która gwarantuje przepuszczalność pary wodnej. Z kolei zasadowy odczyn wapna hamuje rozwój grzybów pleśniowych.
Ponadto, tynk wapienny posiada niski ładunek elektrostatyczny i nie przyciąga zanieczyszczających powietrze cząsteczek. Dodatkowo termiczna masa akumulacyjna tynku chroni pomieszczenia latem przed nadmiernym przegrzewaniem ścian. Wypromieniowywanie ciepła zapewnia przyjemne temperatury w okresach przejściowych i pomaga obniżyć koszty ogrzewania oraz chłodzenia. Warto podkreślić, że stosowanie materiałów budowlanych na bazie wapna pomaga eliminować szkodliwe substancje z naszego domu.
Do wykończenia ścian wewnątrz domu, bez względu na to, czy sami przeprowadzimy wszystkie prace, czy też zlecimy je wyspecjalizowanej ekipie, warto wybierać materiały, które są łatwe i szybkie w nakładaniu. Warto zwrócić uwagę na rodzaj podłoża, na który masa może być nakładana i odpowiednio je przygotować. Tynk wapienny Baumit KlimaWhite można nanosić na ściany i stropy ręcznie lub też przy pomocy odpowiedniego agregatu. Ta druga metoda pozwala na oszczędność czasu podczas aplikacji.
Nie bez znaczenia jest naturalnie biały kolor mieszanki rozjaśniający otynkowane pomieszczenia i stanowiący neutralne kolorystycznie podłoże pod malowanie. Nałożenie jednej warstwy tynku i umiejętne jego zatarcie pozwala na dalsze wykończenie ścian bez obawy o nieestetyczny efekt końcowy. Baumit KlimaWhite może także stanowić tynk podkładowy pod gładź wapienną Baumit KlimaGlätte.
Niezwykle ważne jest to, że tynk wapienny Baumit można aplikować na wszelkie mineralne podłoża budowlane, czyli beton, beton komórkowy, cegły wypalane, pustaki ceramiczne i silikatowe. W przypadku podłoży o dużej chłonności, jak np. beton komórkowy warto taką powierzchnię zwilżyć obficie wodą. Trzeba to zrobić jednak odpowiednio wcześniej aby nie doprowadzić do tworzenia się filmu wodnego na ścianie bezpośrednio przed tynkowaniem. Na podłożach betonowych lub tych o niskiej chłonności zalecane jest stosowanie podkładu wzmacniającego przyczepność np. Baumit BetonPrimer lub wykonanie całopowierzchniowo warstwy sczepnej, szpachlując zaprawą Baumit ProContact przeczesaną grzebieniem tynkarskim.
Prace tynkarskie należy rozpocząć od zarobienia tynku z czystą wodą - do żądanej konsystencji roboczej. Masę można narzucać na ścianę przy użyciu kielni lub maszynowo agregatem tynkarskim na żądaną grubość. W miejscach narażonych na pęknięcia, np. przejścia różnych materiałów w podłożu lub narożniki okien i drzwi, warto zatapiać siatkę do zbrojenia. Świeży tynk tuż po aplikacji należy ściągać łatą typu H, wyrównując wstępnie jego powierzchnię na ścianie.
Podczas nakładania tynku sprawdzać jednocześnie pion i kąty. Przy grubości tynku powyżej 25 mm zalecane jest nakładanie wielowarstwowo, metodą "świeże na świeże", czyli kolejną warstwę nanosić po wstępnym związaniu pierwszej warstwy tynku. Tak przygotowaną powierzchnię pozostawić do stwardnienia. Czas potrzebny do wiązania tynku umożliwiającego dalszą obróbkę zależny jest od rodzaju i chłonności podłoża, temperatury oraz wilgotności powietrza.
Świeżo stwardniały tynk wyrównać łatą trapezową poprzez zdrapywanie wierzchniej warstwy na całej powierzchni. Następnie zacierać tynk za pomocą pacy styropianowej, filcowej lub z twardej gąbki. W miejscach, w których warstwa tynku Baumit KlimaWhite stanowić będzie podłoże pod płytki ceramiczne nie należy zacierać tynku, a wyrównaną powierzchnię pozostawić szorstką.
Źródło i zdjęćie: Baumit
CZYTAJ WIĘCEJ
Jaki tynk? Gipsowy czy cementowo-wapienny?
Gładź wapienna Baumit KlimaGlätte - idealnie gładka powierzchnia
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Maszynowe, cementowo-wapienne tynki wewnętrzne firmy Baumit
Dekoracyjne tynki wapienne
Tynki wapienno-cementowe, moda czy tradycja?
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
Wydajny mieszalnik
Farba dekoracyjna z nanocząsteczek
Uniwersalne kleje
Szybkoschnący klej do styropianu
Gładź gipsowa
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia