Rocksonic Super pozwoli zachować ciszę i spokój w każdym budynku
Hałas to problem, którego nie widać i często się o nim zapomina. W budynkach komercyjnych jest on czynnikiem, który pogarsza komfort pracy, nauki lub wypoczynku. W tym wypadku metoda "lepiej zapobiegać niż leczyć" okazuje się najskuteczniejsza i najtańsza.
Dźwięki, które codziennie do nas docierają oddziałują w dużym stopniu nie tylko na nasz nastrój, efektywność czy samopoczucie, ale mają też znaczący wpływ na nasze zdrowie. W budynkach każdy z nas spędza znaczącą część swojego życia - w biurach, szkołach, budynkach użyteczności publicznej czy szpitalach. Badania, jak i sama praktyka, pokazują, że przestrzenie przyjazne pod względem akustyki, oświetlenia i temperatury wpływają na dobre samopoczucie, efektywność oraz zadowolenie przebywających tam osób. Powierzchnie komercyjne często zmieniają swoją funkcję - zmiana użytkownika i sposobu korzystania z pomieszczeń może spowodować drastyczne pogorszenie komfortu akustycznego.Inny rodzaj hałasu generuje cicha praca biurowa czy biblioteka, a inny call center czy studio fitness. Mając na uwadze to, że przeznaczenie pomieszczeń może ulegać częstym zmianom, które trudno przewidzieć, warto zabezpieczyć się na początkowym etapie inwestycji i wykonać optymalną izolację wszystkich ścianek działowych w budynku, przy pomocy najnowocześniejszy dostępnych na rynku materiałów. Z punktu widzenia ochrony przed hałasem bardzo ważne jest właściwe postrzeganie tego zagadnienia przez osoby podejmujące decyzje w procesie inwestycyjnym.
Wybierając materiał do wykonania izolacji akustycznej ścianek działowych w budynkach komercyjnych powinniśmy wziąć pod uwagę kilka bardzo istotnych czynników. W pierwszej kolejności należy sprawdzić parametry dźwiękochłonności danego materiału. Podstawowym parametrem charakteryzującym właściwości dźwiękochłonne wyrobów budowlanych jest pogłosowy współczynnik pochłaniania dźwięku, który przyjmuje wartości z przedziału od 0 do 1. Wartość 1 oznacza, że dźwięk został w całości pochłonięty, zaś 0, że nastąpiło całkowite odbicie.
Najnowszy produkt ROCKWOOL, ROCKSONIC SUPER, posiada najwyższa klasę pochłaniania dźwięku dla grubości 100 mm. Oznacza to, że hałas dochodzący z zewnątrz pomieszczenia zostanie pochłonięty i nie przeszkodzi nam w pracy lub odpoczynku. Płyty ROCKSONIC SUPER nadają się idealnie jako rozwiązanie do pomieszczeń o podwyższonych wymaganiach akustycznych. Bardzo istotna jest też trwałość użytego materiału - wełna skalna nie osiada z czasem i zachowuje stabilność wymiarową przez długi czas - eliminuje to ryzyko powstawania szczelin i zapewnia ciągłość izolacji. Wełna skalna, dzięki swojej elastycznej strukturze, szczelnie wypełnia konstrukcję - gwarantuje to doskonałą izolacyjność akustyczną, a dzięki temu, że jest niepalna także odporność ściany na ogień.
Aby wykonać podział pomieszczeń spełniający wymagania akustyczne i przeciwpożarowe wcale nie trzeba stosować czasochłonnych czy skomplikowanych rozwiązań. Wystarczy wykonać lekkie ściany działowe z izolacją wykonaną przy użyciu płyt ROCKSONIC SUPER np. na pojedynczej stalowej konstrukcji z obustronną podwójną okładziną, wykonywane w suchej zabudowie. Systemy suchej zabudowy stwarzają nieograniczone możliwości aranżacji wnętrz i stanowią alternatywę dla tradycyjnych, tzw. mokrych technologii. Metoda sucha jest szybsza, bardziej ekologiczna, a sam montaż jest dużo łatwiejszy i czystszy. Dodatkowo ciężar powierzchniowy ściany jest kilkukrotnie niższy, niż w przypadku technologii mokrych.
"Na rzeczywistą izolacyjność akustyczną ścian działowych wpływają detale rozwiązań konstrukcyjnych, ich usytuowanie oraz staranność wykonania samej ściany. Ważne jest, aby ścianę działową budować z obustronną dylatacją podłogi pływającej, czyli bezpośrednio na stropie. Powinniśmy także pamiętać, aby przed montażem spód profili poziomych podkleić samoprzylepną taśmą akustyczną, zapobiegającą przenoszeniu drgań z konstrukcji na otaczające elementy podłoża. Dzięki optymalnej sztywności płyt ROCKSONIC SUPER możemy montować je bez wykorzystania dodatkowych zamocowań, co w znaczący sposób przyspiesza i ułatwia wykonanie całej ściany" - radzi Tomasz Kwiatkowski, doradca techniczny w ROCKWOOL Polska.
Hałas jest nie tylko uciążliwy, ale i szkodliwy dla zdrowia. Dlatego warto zastosowac metodę "lepiej zapobiegać, niż leczyć" i już na etapie projektowania zaplanować izolację akustyczną przy wykorzystaniu najwyższej jakości produktów o najwyższej klasie pochłaniania dźwięków.
Źródło i zdjęcie: Rockwool
CZYTAJ WIĘCEJ
Hałas w szkołach, a izolacje akustyczne
System Rigiton - profesjonalne rozwiązania poprawiające komfort akustyczny
Zadbaj o odpowiednią akustykę w swoim biurze z normą PN-EN ISO 3382-3
Odpowiednia akustyka w domu - jak odciąć się od niechcianych dźwięków?
Aku-Płyta marki Isover - dla komfortu akustycznego budynku
Systemy akustyczne firmy Knauf AMF w obiektach hotelowych
Izolacja akustyczna. Jak wyciszyć podłogę w mieszkaniu?
Rockfon Color-all Special - akustyczne sufity w dowolnym kolorze
Płyty akustyczne marki Heradesign w starym młynie
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
Wydajny mieszalnik
Farba dekoracyjna z nanocząsteczek
Uniwersalne kleje
Szybkoschnący klej do styropianu
Gładź gipsowa
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia