Sigmaresist Immun - antybakteryjna farba z jonami srebra
Wykańczanie wnętrz budynków użyteczności publicznej to nie lada wyzwanie. Szpitale, szkoły czy hotele wymagają niecodziennych rozwiązań w kwestii higieny. Tu najlepszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po farby z jonami srebra. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii są w stanie usunąć ponad 95% osadzających się bakterii.
W obiektach, gdzie ryzyko zarażenia się chorobami jest duże, wnętrza muszą spełniać wygórowane normy sanitarne. Producenci wciąż doskonalą formuły farb, aby uzyskać jak najlepsze parametry odpowiadające tym wymogom. Efektem ich starań są farby antybakteryjne wykorzystujące technologię jonów srebra.
Nowoczesna technologia jonów srebra
Jony srebra (Ag+) to mikroskopijne cząsteczki tego pierwiastka. Są one niezwykle reaktywne, co oznacza, że mają zdolność wiązania się z białkami mikroorganizmów. W efekcie jony dezorganizują komórki bakteryjne i blokują enzymy niezbędne do ich dalszego rozmnażania. Ich antybakteryjne właściwości wykorzystywane są w wielu branżach m.in. medycznej, elektronicznej i artykułów gospodarstwa domowego.
Jony srebra zawarte w farbach skutecznie hamują rozwój grzybów pleśniowych oraz zwalczają szkodliwe dla zdrowia bakterie, które osiadają na powierzchni ścian. Na bazie tej formuły powstała farba Sigmaresist Immun. "Produkt ten, dzięki zastosowanej w nim technologii, potrafi uporać się z bakteriami już w 24 godziny" - komentuje Piotr Nowacki, brand manager marki Dekoral Professional. Dodatkowo tłumaczy, że warto także zwrócić uwagę, czy farba posiada pełną dokumentację poświadczającą właściwości antybakteryjne, odporność na środki dezynfekcyjne oraz atest higieniczny dopuszczający produkt do stosowania w obiektach służby zdrowia.
Przeznaczenie farb antybakteryjnych
Farby z jonami srebra przeznaczone są do malowania pomieszczeń, które gromadzą duże skupiska ludzi, są narażone na bakterie i wirusy. Będą to przede wszystkim szpitale, gabinety lekarskie, przychodnie, szkoły, przedszkola, obiekty gastronomiczne i hotelarskie. Warto zdecydować się na farbę z jonami srebra także, gdy cierpimy na alergie.
Wyjątkowe cechy farb ze srebrem
Dobra farba antybakteryjna powinna być bezzapachowa, wolna od rozpuszczalników i substancji lotnych. Cechy te gwarantują pełne bezpieczeństwo użytkowania w pomieszczeniach takich jak sale operacyjne, szpitale i przedszkola. Warto sprawdzić, czy zastosowano w niej technologię E.L.F. (skrót od niemieckiego Emission Lösemittel Frei). E.L.F. oznacza brak rozpuszczalników i ograniczenie emisji szkodliwych związków do atmosfery spełniające rygorystyczne normy Unii Europejskiej. Da nam to pewność, że pomalowane pomieszczenia są przyjazne zdrowiu przebywających w nim osób, szczególnie dzieci i alergików.
Co więcej, farby antybakteryjne są wyjątkowo odporne na zabrudzenia, szorowanie i używanie silnych środków dezynfekcyjnych. Jest to cecha niezbędna w pomieszczeniach o dużym natężeniu ruchu, w których szczególna dbałość o higienę jest koniecznością.
Farby z jonami srebra Sigmaresist Immun występują w szerokiej palecie kolorystycznej, pozwalającej uzyskać barwy takie jak żółcień cytrynowa, błękit królewski i ciemna czerwień. Daje to nieograniczone możliwości dekoracji wnętrz i dostosowywania ich do własnych potrzeb.
Zastosowanie
Sigmaresist Immun może być stosowana na podłożach mineralnych - betonie, tynku cementowo-wapiennym, płytach gipsowo-kartonowych i tapetach z włókna szklanego. Aplikuje się ją tak samo łatwo jak klasyczne farby - za pomocą pędzla, wałka lub natrysku, aczkolwiek najbardziej równomierny efekt uzyskamy stosując metodę natryskową.
Zaleca się nanoszenie dwóch warstw farby w odstępie około 4 godzin. Aby uzyskać optymalny czas schnięcia, ściany powinny być malowane w temperaturze dodatniej, nie wyższej niż 30°C. Wydajność farby z jonami srebra zależy od malowanego podłoża, zazwyczaj jest to od około 8 do 10 m²/l. Pełne właściwości powłoka uzyskuje po kilku tygodniach od naniesienia.
Farby wykorzystujące nowoczesną technologię jonów srebra zabijają ponad 95% osadzających się na ścianach niebezpiecznych dla zdrowia bakterii. Dzięki temu są niezastąpione w budynkach użyteczności publicznej, gdzie panuje zwiększona ekspozycja na bakterie i tym samym ryzyko zachorowania. Warto skorzystać z ich innowacyjnych właściwości podczas wykańczania wnętrz.
Źródło i zdjęcia: Dekoral Professional
CZYTAJ WIĘCEJ
Stwórz kreatywną przestrzeń z farbami Sigma
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
Wydajny mieszalnik
Farba dekoracyjna z nanocząsteczek
Uniwersalne kleje
Szybkoschnący klej do styropianu
Gładź gipsowa
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia