Strona główna | ProduktySkuteczna ochrona fasad

Skuteczna ochrona fasad

Wygląd fasad uzależniony jest od całorocznego oddziaływania warunków atmosferycznych, czyli opadów, stopnia nasłonecznienia i skoków temperatury. Aby mimo upływających pór roku i zmieniającej się pogody elewacje na długo zachowały kolory oraz estetyczny wygląd, powinny zostać pomalowane odpowiednimi farbami fasadowymi. Z myślą o jak najlepszej ochronie kondycji powłoki budynku powstała seria produktów dla profesjonalistów marek Dekoral Professional i Sigma.

Do malowania elewacji można wykorzystać kompleksowe rozwiązania Dekoral Professional i Sigma
Fot. Dekoral Professional

Inwestorzy i wykonawcy poszukują rozwiązań, które pozwalają im realizować zadania kompleksowo. Zwracają przy tym uwagę szczególnie, na jakość wybieranych produktów oraz opłacalność inwestycji. Wybór produktów do malowania elewacji to ważna decyzja, przy której podejmowaniu należy wziąć pod uwagę nie tylko kolor, ale przede wszystkim odpowiedni dobór systemu do danego podłoża, który zapewni trwałość oraz wytrzymałość, czyli właściwą ochronę ścian. Podkłady i farby powinny być dostosowane do przetrwania trudnych warunków związanych z nadejściem kolejnych pór roku – lata wraz z natężonym działaniem światła słonecznego i wysokimi temperaturami, czy zimy z marznącymi opadami. Oprócz tego farby fasadowe powinny także chronić przed naturalnymi i chemicznymi zanieczyszczeniami oraz działaniem mikroorganizmów (grzyby, glony). W ramach marek Dekoral Professional i Sigma adresowanych do profesjonalistów dostępny jest szereg produktów, które kompleksowo sprostają tym zadaniom.


Trwałe kolory na fasadach są marzeniem każdego właściciela budynku
Fot. Dekoral Professional


Jeszcze trwalsze kolory

Marka Dekoral Professional ma w swojej ofercie dwa nowoczesne produkty fasadowe oparte na innowacyjnym rozwiązaniu - nanotechnologii. Wykorzystanie Nanometric Painting System w farbie Nanotech Fasada i podkładzie Nanotech Flex sprawia, że tworzą one bardzo trwałą i elastyczną powłokę, idealnie sprawdzającą się na powierzchniach narażonych na pęknięcia oraz na działanie trudnych warunków atmosferycznych i zabrudzeń na fasadach budynków.

Farby Nanotech są dostępne w bogatej gamie odcieni w ramach systemu kolorowania Color Pro. System daje gwarancję pięknych i niezwykle trwałych kolorów, które nie ulegną odbarwieniu pod wpływem zmiennych warunków atmosferycznych. Zapewniają to nieorganiczne pigmenty zawarte w farbach, które odznaczają się ekstremalną odpornością na warunki zewnętrzne. System Color Pro, oprócz gwarancji wytrzymałości farby, umożliwia także otrzymanie maksymalnej precyzji odcieni, dzięki czemu można osiągnąć na malowanej powierzchni dowolny, wybrany kolor. Nanotech Fasada i Nanotech Flex to specjalistyczne produkty, które sprawdzają się nie tylko przy malowaniu nowych elewacji, ale też pomogą skutecznie odnowić stary, zniszczony budynek.


System Sigma Siloxan to grupa szpachli, podkładów i farb przeznaczonych do naprawy fasad
Fot. Sigma
System do zadań specjalnych
Fasady budynków to bardzo wymagająca powierzchnia, narażona na uszkodzenia i niszczenie z powodu upływającego czasu. Aby efekt malowania był trwały, powinno składać się ono z kilku etapów. Sigma poleca system Sigma Siloxan – grupę szpachli, podkładów i farb przeznaczonych do naprawy fasad, bardzo dobrą farbę do naprawy systemów dociepleń WDVS Renosil, a także wyjątkową akrylową Sigmafacade Topcoat.

Aby fasada została prawidłowo zabezpieczona, należy zacząć od oceny koniecznych napraw i podjęcia decyzji o wzmocnieniu podłoża np. nałożenia szpachli Sigma Fassadenspachtel czy Sigma Siloxan Streichfuller oraz gruntu na bazie żywic silikonowych: wodnego Sigma Siloxan Fix w przypadku ścian, które są w dobrym stanie lub głęboko penetrującego Sigma Siloxan Synfix, do słabych, pylących ścian. Po wyrównaniu można już kłaść farbę nawierzchniową Sigma Siloxan Topcoat.

Farba ta przeznaczona jest przede wszystkim do napraw fasad zabytkowych, ale może być również stosowana w budownictwie mieszkaniowym i przemysłowym. Świetnie się rozprowadza i doskonale pokrywa ściany. Tworzy powłokę paroprzepuszczalną, odporną na działanie zmiennych, nawet najbardziej ekstremalnych czynników atmosferycznych oraz kurzu i pyłów, dzięki czemu zapewnia niezmieniony wygląd budynków przez długi czas. Może być stosowana zarówno na nowe, jak i stare tynki, a także na powłoki wcześniej malowane. Bogaty wybór kolorów farby Topcoat pozwala na wybór farby uniwersalnej – odpornej i estetycznej.

W przypadku malowania akrylowych tynków zewnętrznych, niemalowanego betonu czy ścian z cegieł polecane jest użycie farby Sigma Facade Topcoat – jest to 100% emulsja akrylowa, wyjątkowo odporna na ścieranie, na zanieczyszczenia i kurz, a ponadto zachowująca trwałość kolorów na wiele lat bez względu na trudne warunki atmosferyczne. W przypadku renowacji starych, nieuszkodzonych systemów dociepleń można zastosować paroprzepuszczalną, wysoce hydrofobową farbę WDVS Renosil, która doskonale nadaje się do malowania wszystkich powierzchni występujących na rynku systemów.



System ochrony Sigma Siloxan można wykorzystać również do zabezpieczenia fasady takiego budynku
Fot. Sigma
Kilkanaście lat później...
Fasady budynków wraz z upływem czasu tracą swój pierwotny wygląd. Szybko dzieje się to przede wszystkim w przypadku obiektów zlokalizowanych w dużych aglomeracjach, gdzie szczególnie uciążliwe jest oddziaływanie kurzu oraz pyłów w połączeniu z kwaśnymi deszczami. Wymusza to częstsze odnawianie fasad. Zastosowanie odpowiedniego systemu ochronnego może znacznie wydłużyć okres estetycznego wyglądu budynku. Odpowiedzią na to zapotrzebowanie są dedykowane specjalistom systemy Nanotech marki Dekoral Pro oraz farby marki Sigma, w tym Sigma Siloxan System.

Źródło: Tynki, nr 3 (4) 2009


CZYTAJ WIĘCEJ

Extrabond - nowa jakość fasad wentylowanych



DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej