Strona główna | SprzętSposób na mokre tynki. Co zrobić, aby przyspieszyć prace remontowe

Sposób na mokre tynki. Co zrobić, aby przyspieszyć prace remontowe

Dla murarzy, tynkarzy i malarzy okres wiosenny to czas wzmożonej pracy. W tym czasie, po zimowym przestoju rozpoczyna się wiele prac remontowych czy murarskich. Postęp przy pracach uzależniony jest od otaczającej aury, która o tej porze roku potrafi być bardzo zmienna.

Osuszacz powietrza Master DH44 posiada wbudowany zbiornik na wodę (11l) i może pracować w temperaturach od 3 do 35oC
Fot. MCS

Często okazuje się, że prace wykończeniowe w budynku, malowanie mieszkania, remont wewnątrz obiektów, w wiosennych miesiącach sprawiają tyle samo problemów, co prace budowlane pod gołym niebem. Wynika to z faktu, że powszechnie stosowanym składnikiem zapraw murarskich, farb czy betonu jest woda. Niestety często bardzo ciężko jest usunąć jej nadmiar z remontowanych pomieszczeń. Wilgotne posadzki lub ściany uniemożliwiają wykonanie kolejnych prac, co wpływa na opóźnienia w realizacji całego projektu. W takich sytuacjach, aby ukończyć prace w zaplanowanych terminach, trzeba wyeliminować wilgoć. Najbardziej ekonomiczną metodą będzie wykorzystanie osuszaczy powietrza renomowanej marki Master.

Powszechnie stosowanymi na budowach urządzeniami są przenośne osuszacze kondensacyjne, które skutecznie likwidują wilgoć w pomieszczeniach bez względu na panującą na zewnątrz temperaturę. Osuszanie kondensacyjne polega na wykraplaniu pary wodnej z powietrza poprzez schładzanie go poniżej punktu rosy (punkt rosy to temperatura, przy której z powietrza następuje wytrącanie się kropel wody). Uzyskana w wyniku wykroplenia w parowniku woda zostaje odprowadzona do zbiornika, a osuszone powietrze jest wydmuchiwane w temperaturze o kilka stopni wyższej od temperatury zassanego powietrza (zazwyczaj suche powietrze jest o 3–8oC cieplejsze). Suche i ciepłe powietrze znacząco przyspiesza odparowanie wody z mokrych ścian lub podłóg. Metoda polegająca na osuszaniu powietrza jest dużo skuteczniejsza i bardziej ekonomiczna od np. metody polegającej na ogrzewaniu i wentylacji pomieszczenia (gdzie zużycie energii jest znacznie wyższe). Osuszacze powietrza pozwalają także na minimalizację skutków ubocznych charakterystycznych przy osuszaniu gorącym powietrzem, takich, jak np. przebarwienia powierzchni, pękanie ścian.


Osuszacz powietrza Master DH 751 o wydajności 46,7 litra
Fot. MCS

Osuszacze kondensacyjne są wygodne w użytkowaniu, a lista ich zastosowań jest bardzo długa. Można wśród nich wyróżnić bardzo wydajne modele – przeznaczone głównie do stosowania w przemyśle, jak również mniejsze, dostosowane do typowo domowych potrzeb. Jednak bez względu na to, gdzie osuszacz będzie stosowany należy zwrócić uwagę na jego odpowiednią eksploatację.

Warto pamiętać, że pomieszczenie, w którym będzie pracować urządzenie powinno być zamknięte, aby wyeliminować w ten sposób napływ wilgotnego powietrza z zewnątrz. Osuszacz nie powinien też stać zbyt blisko ściany, aby nie ograniczać jego wydajności z uwagi na utrudniony przepływ powietrza. Optymalnie jest ustawić urządzenie na środku pomieszczenia lub co najmniej w odległości 20–50 cm od ścian lub innych przeszkód. Tylko w ten sposób można osiągnąć maksymalne efekty. Trzeba też pamiętać, że urządzeń tych nie można stosować, gdy temperatura pomieszczenia jest bardzo niska (niższa niż 5oC). Czas osuszania za pomocą tego typu urządzeń wynosi od kilku godzin do kilku dni. Wszystko zależy od temperatury, kubatury pomieszczenia, poziomu wilgotności oraz samej wydajności osuszacza.


Prawidłowa eksploatacja osuszaczy powietrza Master
Fot. MCS


Na rynku dostępnych jest wiele modeli osuszaczy kondensacyjnych dopasowanych do spełniania określonych zadań. Wybierając właściwy warto wziąć pod uwagę jego wydajność, przepływ powietrza oraz zakres temperatur, w których może pracować oraz zużycie energii. Z pewnością nie zaszkodzi też poradzić się specjalisty, który na pewno pomoże dobrać najlepsze urządzenie do konkretnych warunków. Osuszacze kondensacyjne Master cechuje wysoka jakość, wydajność oraz wytrzymałość. Ofertę Master można podzielić na cztery grupy. Pierwsza zawiera linię osuszaczy profesjonalnych, które zostały stworzone z myślą o zastosowaniu ich w szczególnie trudnych warunkach. Kolejną grupę stanowią osuszacze półprofesjonalne, gdzie ważnym elementem jest nie tylko wysoka jakość produktu, ale także jego korzystna cena. Trzecia grupa to tzw. osuszacze domowe i biurowe przeznaczone głównie do osuszania mniejszych pomieszczeń. Ich cechą charakterystyczną jest ciekawy, estetyczny design, dzięki któremu pasują do każdego wnętrza. Czwartą grupę stanowią osuszacze adsorpcyjne, które idealnie sprawdzają się podczas pracy w niskich temperaturach, nawet poniżej 5oC. Szczegółowe informacje na temat osuszaczy powietrza można też znaleźć na stronie producenta marki Master www.masterheaters.pl 

Źródło: Tynki, nr 3 (16) 2012

CZYTAJ WIĘCEJ

Domowe remonty - z ekipą czy bez?
Lato sezonem domowych remontów



DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej