Strona główna | ProduktySufity akustyczne zgodne z normą i z trendami

Sufity akustyczne zgodne z normą i z trendami

Nowoczesne materiały dźwiękochłonne to aktualnie prawdziwy must have w budynkach użyteczności publicznej, szkołach czy biurach. Nie tylko zapewniają dogodne warunki do pracy i nauki, ale też świetnie wyglądają, tworząc inspirującą przestrzeń.

Rolą sufitów akustycznych i ściennych paneli dźwiękochłonnych jest poprawa warunków akustycznych w pomieszczeniach, co uzyskuje się m.in. poprzez ograniczenie pogłosu oraz zapewnienie lepszej zrozumiałości mowy tam, gdzie jest to niezbędne, czyli w pomieszczeniach służących do komunikacji werbalnej. Tego typu produkty pomagają także stworzyć przestrzeń, odpowiadającą na wymagania określone w nowej normie PN-B-02151-4:2015-06, tzw. normie pogłosowej.


Panele i sufity dla nowej normy

"Przywołanie normy pogłosowej w Warunkach Technicznych - rozporządzeniu ministra infrastruktury ws. warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, to krok naprzód w podejściu do projektowania przestrzeni pod kątem akustycznym. Zalecenia dotyczące maksymalnego czasu pogłosu oraz m.in. minimalnej chłonności akustycznej różnego typu pomieszczeń zostały określone w normie z 2015 roku, ale nie były przestrzegane, ponieważ nie było takiego obowiązku. Od stycznia 2018 wszystkie wymagania zawarte w normie muszą być uwzględniane w nowo budowanych, przeprojektowywanych i modernizowanych budynkach użyteczności publicznej, tj. m.in. szkołach, biurach, szpitalach, obiektach sportowych, na dworcach czy centrach handlowych - i to właśnie w zależności od funkcji pomieszczeń priorytetem jest lepsza komunikacja słowna, większa zdolność koncentracji, ochrona słuchu lub zrozumiałość komunikatów z Dźwiękowych Systemów Ostrzegawczych (DSO)" - mówi Wojciech Jórga, Marketing Manager w firmie Ecophon.


W związku z wprowadzeniem nowej normy wzrasta też świadomość tego, jak bardzo można poprawić środowisko pracy czy wypoczynku, stosując w zasadzie konwencjonalne rozwiązania akustyczne. Najbardziej na wprowadzeniu normy skorzystają uczniowie oraz personel szkół, przedszkoli i żłobków, a także pracownicy biur, szczególnie opartych na planie otwartym. Inną grupą beneficjentów są pacjenci oraz obsługa przychodni i szpitali. Tam liczą się warunki do szybszej rekonwalescencji pacjentów, obniżenie hałasu na korytarzach i w poczekalniach, jak również większa poufność komunikacji na linii pacjent-personel.


Design i technika

Materiały dźwiękochłonne mogą przybierać różne formy. Również sposób montażu może być dostosowany do typu czy funkcji pomieszczenia. Obok popularnych sufitów modułowych, montowanych od ściany do ściany, coraz większą popularnością cieszą się również materiały, z których można stworzyć zupełnie niepowtarzalne, jedyne w swoim rodzaju aranżacje. Sufity wolnowiszące - bo o nich mowa, mogą przybierać różne kształty, są efektowne i dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej. Wysokie walory estetyczne i użytkowe nowoczesnych sufitów akustycznych sprawiają, że za ich pomocą możliwe staje się stworzenie przestrzeni dostosowanej do indywidualnych potrzeb pracowników, uczniów, studentów czy pacjentów w szpitalach. W materiałach dźwiękochłonnych Ecophon ropopochodne lepiszcze zastąpiono naturalnym na bazie zbóż, dzięki czemu są one nie tylko designerskie, ale też bezpieczne dla zdrowia i środowiska naturalnego. W produktach takich jak Ecophon SoloTM, MasterTM czy AkustoTM One design łączy się z walorami użytkowymi, a łatwy montaż i możliwość rearanżacji wnętrz wychodzą naprzeciw najwyższym wymaganiom technicznym. Wszystkie produkty Ecophon przyczyniają się do spełnienia wymagań nowej normy.

Źródło i zdjęcie: Ecophon

CZYTAJ WIĘCEJ

Komfortowa cisza i nadzwyczajny design - panele dźwiękochłonne Ecophon Solo
O hałasie w miastach warto powiedzieć głośno - kilka słów o izolacji akustycznej



DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej