Szukaj styropianu ze znakiem jakości
W styczniu 2014 r. uległ obniżeniu wymagany prawem wskaźnik zapotrzebowania na energię pierwotną w nowo budowanych budynkach mieszkalnych do EP = 120 kWh/m2, dlatego tak ważną kwestią jest stosowanie materiałów i rozwiązań o potwierdzonych parametrach.
Teraz można bardzo łatwo dokonać zakupu styropianu o optymalnych parametrach termoizolacyjnych - wystarczy szukać opakowań z charakterystycznym, czerwonym znakiem "Gwarantowany Styropian".
Wraz z nowymi wymaganiami odnośnie oszczędności energii uległy zmianie również między innymi graniczne współczynniki przenikania ciepła dla ścian, dachów i podłóg, które oddzielają pomieszczenia ogrzewane od otoczenia budynku. Według nowych Warunków Technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, wynoszą one odpowiednio dla ścian zewnętrznych Uc [max] ≤ 0,25 W/m2K, dachów Uc [max] ≤ 0,20 W/m2K oraz podłóg na gruncie Uc [max] ≤ 0,30 W/m2K. Z tego powodu wzrosło znaczenie dobrej jakościowo termoizolacji, która w pewny sposób zapobiega utracie cennej energii cieplnej. Na rynku można spotkać wiele materiałów ociepleniowych, z których najchętniej wybieranym jest styropian. Na paczkach dość często spotyka się nieczytelne oznakowania, które są trudne w zrozumieniu.
Dlatego z reguły zwracamy uwagę przede wszystkim na współczynnik przewodzenia ciepła (lambda), który większość producentów umieszcza na swoich produktach. Określa on, jaką ilość energii przepuszcza materiał izolacyjny, dlatego im niższa lambda, tym lepiej. Współczynnik lambda nie jest jednak jedynym parametrem, który należy wziąć pod uwagę.
Sprawdzony produkt poznasz po opakowaniu
Od 2003 r. można poznać klasę energetyczną urządzeń RTV i AGD, oznaczanych literami alfabetu. Niestety, w przypadku materiałów budowlanych jak okna czy termoizolacja, nie ma jeszcze takiej klasyfikacji, choć przecież to przede wszystkim od nich zależy bilans energetyczny budynku. Dlatego warto, aby inwestor miał wiedzę o podstawowych parametrach materiału izolacyjnego. Dla przykładu styropian na fasady obok niskiej lambdy powinien mieć odpowiednią odporność na rozrywanie - TR, natomiast styropian na podłogę - wytrzymałość na ściskanie - CS (10). Na rynku są już produkty, które z nawiązką spełniają wszystkie te wymagania. Można je rozpoznać po znaku Gwarantowany Styropian umieszczonym na opakowaniu. Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu przyznaje go firmom, których wyroby są nie tylko opisane czytelną i rzetelną informacją o parametrach wyrobu umieszczoną w tabelce o wymiarach 10x30 cm, lecz również pomyślnie przejdą okresowo przeprowadzane dobrowolne badania ITB.
"Kontrole przeprowadzane w niezależnym laboratorium stanowią potwierdzenie stale monitorowanej przez nas jakości. Wyroby Knauf Therm są badane w ramach Zakładowej Kontroli Produkcji, zgodnie z Systemem Zarządzania Jakością ISO 9001. Klienci wybierający nasz styropian mogą nie tylko optymalnie dopasować najlepszy produkt do danego zastosowania na podstawie rzetelnych oznaczeń na opakowaniu, lecz również otrzymują gwarancję, że rzeczywiście spełnia on deklarowane parametry i że docieplenie przyniesie oczekiwany efekt" - mówi Wojciech Kossakowski, Dyrektor Zakładu Produkcyjnego Knauf Industries w Adamowicach.
Najlepsze produkty tylko z Gwarantowanym Znakiem Jakości Styropianu
Znak Gwarantowany Styropian stanowi rzetelną gwarancję, że oznaczone nim produkty posiadają najlepsze właściwości określone przez warunki Programu. "Wyraźne oznaczanie produktów tabelą zawierającą współczynnik lambda oraz odpowiadającą jej gęstość, umożliwia odbiorcom szybką weryfikację jakości wyrobów. Znak i Certyfikat Gwarantowany Styropian zobowiązują do zachowania powtarzalności wysokiej jakości wyrobów, dając tym samym inwestorom bezpieczeństwo i gwarancję na cały okres użytkowania obiektu" - podkreśla Anna Śpiewak, Prezes Zarządu Austrotherm.
Styropian o sprawdzonych w ramach Programu parametrach daje pewność, że inwestycja w termoizolację lub termomodernizację zwróci się w postaci niższych rachunków za energię, a budynek będzie energooszczędny i bezpieczny w użytkowaniu również w przyszłości. Wpłynie to na jego wyższą wartość rynkową, a przede wszystkim - zdrowy i komfortowy mikroklimat przez cały okres zamieszkania.
Wymagania, jakie powinien spełniać najlepszej jakości styropian, można sprawdzić na stronie www.gwarantowanystyropian.pl
Źródło: E.C.H.O. Communications
Zdjęcie: www.gwarantowanystyropian.pl
Zdjęcie: www.gwarantowanystyropian.pl
CZYTAJ WIĘCEJ
Styropak w Programie "Gwarantowany Styropian"
Nowe firmy dołączyły do Programu "Gwarantowany Styropian"
Kolejne wyróżnienia w Programie "Gwarantowany Styropian"
Jakość pod kontrolą w Programie "Gwarantowany Styropian"
Coraz większy zasięg Programu "Gwarantowany Styropian"
Gwarantowany styropian barierą przed upałami
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
Wyświetlanie 5 z 1 komentarzy
-
mariusz.w | 11-08-2014 10:42najważniejsza jest lambda, im niższa tym styropian cieplejszy do tego rekomendacje jakości ITB. Wtedy wiadomo, że to nie jakiś bubel
ZOBACZ TAKŻE
Wydajny mieszalnik
Farba dekoracyjna z nanocząsteczek
Uniwersalne kleje
Szybkoschnący klej do styropianu
Gładź gipsowa
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Urządzenia do nakladania tynków
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tapety z włókna szklanego
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia