Tynki renowacyjne quick-mix
Renowacja zawilgoconych oraz zasolonych obiektów zabytkowych zmusza wykonawcę do rozwiazywania wielu skomplikowanych problemów. Wymaga też posiadania odpowiedniej wiedzy teoretycznej jak również doświadczenia nabytego podczas wcześniejszych realizacji.
Fot. quick-mix
Mury budowli zabytkowych to konstrukcje kamienne bądź ceglane. Wznoszone je najczęściej na zaprawach wytwarzanych na spoiwach wapiennych, w późniejszym czasie na spoiwach wapienno-cementowych. Porowata i nasiąkliwa struktura zabytkowych murów w przypadku uszkodzenia bądź braku izolacji przeciwwilgociowych prowadzi do zawilgocenia ścian. Na zawilgoconych ścianach obserwujemy początkowo przebarwienia powłok malarskich, następnie dochodzi do ich złuszczenia. Kolejnym etapem zniszczeń jest stopniowa destrukcja tynków oraz wierzchnich warstw cegły. Uszkodzenia te mogą być powodowane przez korozję mrozową a w określonych sytuacjach przez krystalizację tzw. szkodliwych soli budowlanych. Podwyższony poziom zawilgocenia ścian sprzyja nieuchronnie porażeniom biologicznym przez grzyby, grzyby-pleśnie, jak również glony, mchy i porosty. Opisywane uszkodzenia zawilgoconych murów to nie tylko wady estetyczne. Długotrwałe zawilgocenie muru obniża izolacyjność termiczną przegrody, w pewnych sytuacjach może prowadzić do zmniejszenia nośności ścian.
Prace remontowe związane z renowacją murów zawilgoconych, zasolonych oraz porażonych biologicznie powinny być zawsze poprzedzone wykonaniem ekspertyzy mykologiczno-budowlanej. Zakres prac renowacyjnych powinien obejmować przede wszystkim działania związane z wyeliminowaniem źródeł zawilgocenia obiektu – czyli wykonaniem niezbędnych izolacji pionowych oraz poziomych. Dopiero po zabezpieczeniu remontowanego obiektu przed dalszym zawilgacaniem można przystąpić do prac tynkarskich. Ściany, które przez wiele lat były narażone na zawilgocenie najprawdopodobniej uległy w tym czasie zasoleniu rozpuszczalnymi w wodzie związkami chemicznymi – tzw. szkodliwymi solami budowlanymi. Instrukcja WTA nr 2-9-04 zaleca, aby w obiektach poddawanych renowacji wykonać badania laboratoryjne pozwalające na określenie obecności azotanów, siarczanów oraz chlorków. Dodatkowo ww. instrukcja podaje kryteria oceny stopnia zasolenia.
W zależności od uzyskanych wyników badań laboratoryjnych, od stopnia zasolenia pobranych próbek, ściany powinny zostać pokryte systemem tynków renowacyjnych. Grubość warstwy tynku oraz miejsce jego stosowani należy indywidualnie dobrać do konkretnej sytuacji. W skład systemu tynków renowacyjnych wchodzą różnorodne materiały, należy je aplikować w ściśle określonej kolejności, warstwami o właściwie dobranych grubościach, przestrzegając niezbędnych przerw technologicznych pomiędzy poszczególnymi warstwami. W skład systemu tynków renowacyjnych wchodzą materiały podstawowe – ich stosowanie jest obligatoryjne i są to:
- warstwa sczepna – obrzutka,
- tynk podkładowy (wyrównujący lub magazynujący),
- tynk renowacyjny (nawierzchniowy),
- zaprawy szpachlowe,
- powłoki malarski.
Przed rozpoczęciem prac związanych z układaniem tynków renowacyjnych należy odpowiednio przygotować podłoże. Stare, zwilgocone oraz zasolone tynki należy oczywiście usunąć przyjmując zasadę skuwania tynków do wysokości minimum 80 cm powyżej widocznych śladów zawilgocenia. Podobnie jest ze skorodowaną, zasoloną zaprawą murarską, którą należy usunąć z fug na głębokość ok. 20 mm. Następnie powierzchnie ścian należy starannie oczyścić, usunąć niezwiązane z podłożem resztki zapraw i luźne fragmenty muru. W przypadku zaobserwowania na powierzchniach ścian porażeń biologicznych takich jak: grzyby, grzyby-pleśnie, glony, mchy i porosty oczyszczone powierzchnie należy nasączyć odpowiednio dobranymi preparatami biobójczymi.
Fot. quick-mix
Stara instrukcja WTA 2-2-91 mówiła o możliwości stosowania, na tym etapie prac, preparatów chemicznych powodujących tzw. neutralizację szkodliwych soli budowlanych. Neutralizacja polegała na chemicznym przekształcaniu soli rozpuszczalnych w wodzie w związki nierozpuszczalne. Ze względu na znaczną szkodliwość dla zdrowia preparatów chemicznych stosowanych do neutralizacji, jak również na wprowadzanie w strukturę zabytkowych murów różnorodnych związków chemicznych obowiązująca instrukcja WTA 2-9-04 nie zaleca stosowania preparatów neutralizujących sole.
Obrzutka
Obrzutka pełni bardzo ważną rolę jest warstwą sczepną, zwiększa przyczepność tynku renowacyjnego do starego podłoża, dodatkowo wzmacnia stare podłoże oraz częściowo wyrównuje jego chłonność. Obrzutka powinna być nakładana w formie półkryjącego szprycu, który nie powinien pokrywać więcej niż 50% powierzchni ściany. Grubość obrzutki nie powinna być większa niż 5 mm. Obrzutka ma bezpośredni kontakt z zasolonym podłożem w związku z tym powinna być produkowana jest na bazie cementów odpornych na korozję siarczanową. Do wykonywania warstwy sczepnej pod tynki renowacyjne firma quick-mix zaleca stosowania Obrzutki natryskowej San-V. Zaprawa ta produkowana jest przy użyciu kruszywa o uziarnieniu 0–4 mm oraz cementu odpornego na korozję siarczanową. Zgodnie z PN-EN 998-1 oznaczona jest jako GP CS IV. Zaprawa San-V zwiększa przyczepności tynku renowacyjnego do podłoża oraz nie ogranicza dyfuzji pary wodnej. Może być nakładana ręcznie bądź maszynowo.
Tynk renowacyjny podkładowy
Po związaniu obrzutki można przystąpić do nakładania renowacyjnego tynku podkładowego. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na fakt, iż instrukcja WTA 2-9-04 mówi o dwóch rodzajach podkładowego tynku renowacyjnego. Pierwszy z nich to podkładowy tynk wyrównujący (Ausgleichputz) drugi to podkładowy tynk magazynujący (Porengrundputz). Podkładowy tynk wyrównujący charakteryzuje się porowatością
> 35% i służy do wyrównywania nierówności podłoży o niskim stopniu zasolenia. Natomiast podkładowy tynk magazynujący charakteryzuje się porowatością > 45%, służy do wyrównywania podłoży o wysokim stopniu zasolenia. Do wykonywania renowacyjnych tynków podkładowych firma quick-mix zaleca stosowanie Tynku renowacyjnego San-A. Tynk ten nie zawiera dodatków hydrofobizujących, nie ogranicza dyfuzji pary wodnej oraz posiada porowatość > 45%, idealnie nadaje się do stosowania na podłożach silnie zasolonych. Produkowany jest na kruszywie o uziarnieniu 0–4 mm. W jednym cyklu roboczym może być nakładany warstwą o grubości do 40 mm, jednocześnie warstwa tynku renowacyjnego podkładowego nie może być mniejsza od 10 mm. Wierzchnia warstwa tynku podkładowego powinna być zatarta na ostro w celu zwiększenia przyczepności tynku nawierzchniowego. Tynk ten może być również stosowany do wypełniania pustych fug w murach ceglanych oraz kamiennych. Zgodnie z PN-EN 998-1 oznaczony jest jako R CS II. Należy przypomnieć, że instrukcja WTA 2-9-04 nie dopuszcza do wyrównywania zasolonych podłoży tradycyjnych tynków wapienno-cementowych, nawet tych z dodatkami napowietrzającymi.
Fot. quick-mix
Tynk renowacyjny nawierzchniowy
Tynk renowacyjny nawierzchniowy jest ostatnią z obligatoryjnych warstw systemu tynków renowacyjnych. Powinien być nakładany na związanej i stwardniałej warstwie tynku podkładowego, wymaga to zachowywania odpowiednich przerw technologicznych pomiędzy poszczególnymi warstwami tynku. Zadaniem tynku renowacyjnego nawierzchniowego jest magazynowanie szkodliwych soli budowlanych oraz nadanie otynkowanej powierzchni odpowiedniej faktury. Do wykonywania tynku renowacyjnego nawierzchniowego firma quick-mix zaleca stosowanie Tynku renowacyjnego San-1 o uziarnieniu 0–1 mm lub Tynku renowacyjnego San-4 o uziarnieniu 0–4 mm. Oba tynki posiadają właściwości hydrofobowe. Głębokość wnikania wody dla obu tynków jest mniejsza od 5 mm, jednocześnie dodatki hydrofobowe nie ograniczają dyfuzji pary wodnej. Tynk renowacyjny San-1 może być nakładany w jednym cyklu roboczym warstwą o grubości do 20 mm, natomiast tynk San-4 może być nakładany w jednym cyklu roboczym warstwą o grubości do 30 mm Minimalna grubość tynku renowacyjnego nawierzchniowego nie powinna być mniejsza od 10 mm dla podłoży o średnim stopniu zasolenia oraz nie powinna być mniejsza od 15 mm dla podłoży o wysokim stopniu zasolenia. Wierzchnia warstwa tynku renowacyjnego może być zatarta na ostro lub na gładko. Warto jednak pamiętać, że zbyt intensywne zacieranie tynku renowacyjnego prowadzić może do koncentracji spoiwa w wierzchniej warstwie tynku a w konsekwencji do powstawania rys skurczowych. Zgodnie z PN-EN 998-1 oba tynki oznaczono jest jako R CS II.
Tynk renowacyjny jednowarstwowy
Dla wielu inwestorów czas realizacji jest bardzo ważnym wyznacznikiem efektywności inwestycji. Wykonawcy pracując pod presją czasu nie zawsze przestrzegają reżimów technologicznych np. nie zachowują czasów sezonowania poszczególnych warstw tynku renowacyjnego. Pośpiech podczas renowacji może przynieść niepożądane skutki. W celu skrócenia czasu aplikacji tynków renowacyjnych oraz umożliwienia układania ich na dużych powierzchniach firma quick-mix wprowadziła do sprzedaży jednowarstwowy tynk renowacyjny San-E. Tynk ten łączy w sobie cech tynku podkładowego oraz nawierzchniowego, produkowany jest na kruszywie o uziarnieniu 0–1,2 mm, zawiera dodatki hydrofobowe, jest dyfuzyjny oraz umożliwia tynkowanie agregatem tynkarskim bez konieczności wstępnego mieszania zaprawy. Tynk renowacyjny San-E może być nakładany w jednym cyklu roboczym warstwą o grubości do 30 mm. Tynk ten ma jednak pewne ograniczenia można go stosować (w jednej warstwie) jedynie na podłożach o niskim oraz o średnim stopniu zasolenia. Zgodnie z PN-EN 998-1
tynk oznaczono jest jako R CS II.
Zaprawy szpachlowe
W pewnych sytuacjach zalecenia konserwatorskie nakładają na wykonawcę konieczność nadania powierzchni tynku bardzo gładkiej faktury. Firma quick-mix zaleca wtedy szpachlowanie powierzchni ścian od zewnątrz np. elewacji za pomocą zaprawy szpachlowej SHF o uziarnieniu 0–0,6 mm. Zaprawa SHF zawiera włókna rozproszone, jest odporna na drobne spękania podłoża, nadaje się do szpachlowania tynków zewnętrznych warstwą o grubości do 5 mm.
Natomiast w przypadku konieczności szpachlowania tynków wewnętrznych zalecamy stosowanie gładzi wapiennej KGL o uziarnieniu 0–0,1 mm. Obie zaprawy są dyfuzyjne i umożliwiają bezawaryjne działanie tynku renowacyjnego.
Fot. quick-mix
Powłoki malarskie
Tynki renowacyjne powinny być zabezpieczone za pomocą dyfuzyjnych powłok malarskich. Malowanie powinno być wykonane po wyschnięciu wszystkich wcześniej nałożonych warstw tynkarskich. Przyjmuje się zasadę, że czas wysychania podłoża wynosi 1 dzień na 1 mm grubości tynku. Do malowania elewacji zalecamy stosowanie farby krzemianowej LK 300 lub farby silikonowej LX 350. Natomiast do malowania wnętrz zalecamy stosowanie farby krzemianowej LI 400. Wszystkie wymienione farby pigmentowane są wg palety kolorystycznej quick-mix.
Czasami na placach budów można zauważyć sytuacje, kiedy to łamane są elementarne zasady związane z renowacją obiektów zawilgoconych oraz zasolonych. Do najczęściej popełnianych błędów należą:
- brak właściwej diagnostyki muru przed rozpoczęciem prac, brak informacji o poziomie zawilgocenia oraz stopniu zasolenia,
- rezygnowanie z wykonywania izolacji pionowych oraz poziomych w murach tynkowanych tynkami renowacyjnymi,
- układanie tynków na murach mokrych, o stopniu zawilgocenia przekraczającym 40%,
- zbyt szczelna obrzutka,
- zbyt mała grubości tynku renowacyjnego,
- nadmierne zacieranie wierzchniej warstwy tynku,
- skracanie przerw technologicznych pomiędzy kolejnymi warstwami,
- niewłaściwa wentylacja pomieszczeń pokrytych tynkami renowacyjnymi.
Maciej Nocoń
Product Manager,
quick-mix sp. z o.o.
Źródło: TYNKI, nr 6 (25) 2013
CZYTAJ WIĘCEJ
Zabezpieczanie budowli przed wilgocią wg firmy quick-mix
Hydroaktywny system izolacji termicznej firmy quick-mix - ocieplenie ścian od wewnątrz
Tynki renowacyjne quicksan firmy quick-mix
Firma quick-mix rozszerza portfolio interaktywnych aplikacji
Właściciel koncernu Sievert AG z wizytą w quick-mix Polska
Produkty do renowacji zabytków
Renowacja systemów ociepleń - co należy o tym wiedzieć?
Renowacje źródłem oszczędności
ABC termomodernizacji budynków
Tynki silikonowe i siloksanowe firmy quick-mix
Nowy zakład quick-mix - holding Sievert Baustoffgruppe rozwija swoją działalność w Polsce
Tynkowanie z Symfonią kolorów quick-mix
Firma quick-mix laureatem konkursu "Pracodawca - Organizator Pracy Bezpiecznej"
Przedstawiciele marki quick-mix organizują cykl sympozjów renowacyjnych
Właściciel marki quick-mix przejmuje spółkę Schwenk Putztechnik
Przedstawiciele marki quick-mix na Politechnice Poznańskiej
Waldemar Pilczek nowym Prezesem Zarządu quick-mix Spółka z o.o. w Polsce
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
Wydajny mieszalnik
Farba dekoracyjna z nanocząsteczek
Uniwersalne kleje
Szybkoschnący klej do styropianu
Gładź gipsowa
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia