Strona główna | ProduktyW jakich typach budownictwa stosuje się sufity podwieszane?

W jakich typach budownictwa stosuje się sufity podwieszane?

Sufity podwieszane spełniają szereg różnych funkcji, dzięki temu znajdują zastosowanie zarówno w obiektach użyteczności publicznej, placówkach szkolnych czy opieki zdrowotnej, jak i w zakładach produkcyjnych. Poniżej prezentujemy przegląd poszczególnych miejsc, w których sprawdza się to rozwiązanie.

Brak echa


Sufity podwieszane ze skalnej wełny mineralnej charakteryzują się otwartą strukturą powierzchni, dzięki czemu pochłaniają fale dźwiękowe rozchodzące się w pomieszczeniu. Dlatego stosuje się je przede wszystkim we wnętrzach, w których istotny jest komfort akustyczny. Szczególnie zaś w budynkach, w których podłogi, ściany oraz stropy wykonane są z materiałów twardych takich jak beton czy szkło,  które odbijają dźwięk, co może znacząco wzmagać ogólny stopień hałasu oraz zwiększać czas pogłosu (tzw. Echo) w pomieszczeniach.

Potrzeba komfortu akustycznego podyktowana jest przede wszystkim zdrowiem osób, które przebywają w danym miejscu. Dlatego też w pomieszczeniach takich jak: hale produkcyjne czy kuchnie gastronomiczne należy zadbać o to, aby zbyt wysokie natężenie dźwięku nie stanowiło zagrożenia dla personelu. Stosowane w nich materiały muszą więc odznaczać się dobrymi właściwościami dźwiękochłonnymi. Płyty sufitowe wykonane z wełny mineralnej, dzięki swojej włóknistej strukturze dobrze pochłaniają dźwięki i wpływają na redukcję hałasu.


Odpowiednie warunki akustyczne wskazane są nie tylko we wnętrzach, w których hałas stanowi zagrożenie. Również wszędzie tam, gdzie powoduje on dyskomfort i uniemożliwia zrozumienie mowy. Chodzi zwłaszcza o obiekty, z których korzysta wiele osób w tym samym czasie, np. placówki handlowe, sale widowiskowe, obiekty sportowe i zabytkowe. Dotyczy to także pomieszczeń biurowych, budynków użyteczności publicznej czy edukacyjnych.

Zastosowanie dźwiękochłonnych sufitów podwieszanych sprawia, że niepożądane dźwięki są pochłaniane, dzięki czemu znacząco zmniejsza się czas pogłosu (echo). Ponadto sufity dźwiękoizolacyjne obniżają poziom dźwięków, które docierają z sąsiednich pomieszczeń czy z instalacji biegnących pomiędzy sufitem podwieszanym a stropem, co ma kluczowe znaczenie w przypadku sal konferencyjnych, koncertowych czy widowiskowych. Ograniczanie hałasu pochodzącego z pomieszczeń sąsiadujących istotnie wpływa na lepsze zrozumienie mowy, dyskrecję rozmów i ułatwia koncentrację.

Sterylne pomieszczenia

Dzięki swoim właściwościom płyty sufitowe mogą być stosowane wszędzie tam, gdzie podstawowym wymogiem jest utrzymanie higienicznych warunków. Materiał, z którego są wykonane spełnia określone funkcje, m.in. powstrzymuje rozwój bakterii, grzybów, ułatwia dezynfekcję oraz czyszczenie. Szczególne wymagania sterylno-higieniczne dotyczą placówek medycznych, budynków przemysłowych, handlowych, laboratoriów czy lokali gastronomicznych.

Materiały takie jak skalna wełna mineralna, z której wykonuje się sufity podwieszane, pozwalają na zamontowanie płyt np. na bloku operacyjnym. W tym środowisku niezbędne jest ograniczenie emisji cząstek i ilości substancji lotnych w powietrzu do minimum. Sufity podwieszane charakteryzują się niskim współczynnikiem emitowania cząsteczek, co skutecznie utrudnia rozprzestrzenianie się drobnoustrojów. Gładka powierzchnia pozwala łatwo utrzymać je w czystości i dezynfekować, co jest kluczowe w przypadku pomieszczeń o najwyższym poziomie czystości tzw. (cleanroom).

"Płyty sufitowe ze skalnej wełny mineralnej są również odporne do 100% wilgotności względnej powietrza, ponieważ materiał z którego są wykonane jest hydrofobowy tzn. nie chłonie wilgoci z powietrza, co dodatkowo ułatwia zachowanie higieny w obiekcie" – mówi Andrzej Skrzypczak z firmy Rockfon, i dodaje: "z powodzeniem można je więc zamontować w łazienkach czy toaletach, gdyż para wodna nie wpływa na ich kształt czy strukturę."

Zastosowanie płyt sufitowych nie ogranicza się jedynie do placówek, w których priorytetem jest ochrona zdrowia. Sufity podwieszane sprawdzają się również w miejscach, gdzie higiena jest wskazana z uwagi na procesy technologiczne oraz wytwarzane produkty, np. spożywcze czy farmakologiczne.

Pod osłoną

Sufity podwieszane są nie tylko funkcjonalne, ale również estetyczne. Dzięki nim można zamaskować elementy, takie jak instalacje elektryczne, części konstrukcyjne (np. belki) czy różnego rodzaju defekty – np. zniszczony strop betonowy. Ma to duże znaczenie zwłaszcza w przypadku pomieszczeń handlowych, ponieważ w ten sposób można ukryć np. okablowanie oświetleniowe czy komponenty systemu klimatyzacji.

Elegancki wygląd jest istotny m.in. w restauracjach, hotelach, fitness clubach czy bibliotekach, gdzie standardowo zamontowane są systemy klimatyzacyjne. Zaletą płyt sufitowych jest także ich łatwy demontażu umożliwiający dostęp do instalacji w razie ewentualnych usterek.

W dużych obiektach sufity podwieszane pozwalają także obniżyć rachunki za energię. Obniżony strop wpływa bezpośrednio na zmniejszenie się kubatury pomieszczenia. Dzięki temu maleje powierzchnia, którą trzeba ogrzać. Ze względu na rosnące koszty mediów, rozwiązanie to sprawdza się w dużych kompleksach, które mają za zadanie pomieścić tysiące ludzi.

Źródło i zdjęcia: Rockfon


CZYTAJ WIĘCEJ

Odpowiednia akustyka dzięki sufitom podwieszanym Gyptone
Knauf AMF i Heradesign - dwie silne marki pod jednym dachem
Rockfon Eclipse - podwieszane wyspy sufitowe
A Book 2013 - katalog realizacji firmy Armstrong
Sufity podwieszane w trosce o oszczędności energetyczne
Systemy sufitów podwieszanych z niebanalnym wzornictwem



DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej