Złocista ochra kolorem roku 2016 według marki Dulux
Nadchodzący rok upłynie nam pod znakiem wyrafinowanych, ciepłych barw, wśród których wyróżnia się złocista ochra, okrzyknięta kolorem roku 2016. Odcienie stanowiące dopełnienie palety, symbolizują sprzeczności, odwołują się do tradycji, bez której nie sposób projektować przyszłości.
Każdego roku Globalne Centrum Estetyczne AkzoNobel, właściciel marki Dulux, zaprasza grupę międzynarodowych ekspertów, wśród których znajdują się m.in. tzw trend watchers z całego świata i z różnych dziedzin wzornictwa. Dyskutują oni na temat światowych zmian społecznych i tego, co aktualnie istotne w trendach wnętrzarskich, modowych. Starają się uchwycić nastrój chwili i wyłowić te tendencje, które w długim czasie będą miały największy wpływ na konsumenta. W ten sposób powstają trendy Colour Futures.
W tym roku kolorystycznie znaleźliśmy się w interesującym punkcie, gdzie tradycja spotyka się z innowacją. Starcie sprzecznych poglądów i opinii nigdy nie było tak istotne jak obecnie. Urządzenia mobilne i nowoczesne wynalazki stały się już nieodłączną częścią naszego życia, a jednocześnie tęsknimy do przeszłości, zdajemy sobie sprawę, że nie sposób planować przyszłości bez czerpania inspiracji z tradycji. Ten dualizm będzie dominującym trendem 2016 roku.
Obowiązująca w najbliższym roku paleta zawiera barwy przytłumione, wyrafinowane, skoncentrowane na delikatnych, stonowanych odcieniach. Intensywne kolory odeszły od barw podstawowych w stronę czegoś bardziej intrygującego, wyrafinowanego. Nie myślimy zatem o pomarańczy, ale o koralu, kolor żółty został zastąpiony przez złocistą ochrę (F1.34.58), a niebieski - przez ciemny granat. To paleta jednocześnie przyjazna i zawierająca tajemnicę. Pełne prostoty pastele ustąpiły miejsca wielowymiarowym, nieoczywistym kolorom świtu, czerwieni, szarości, feerii barw ujętej w ascetyczne czarne lub białe ramy.
Żyjemy w głośnych i zatłoczonych miastach, gdzie rzadko dane jest nam zanurzyć się w absolutnej ciemności. Czasem musimy uciec z budynków z betonu, metalu i szkła na łono natury, stanąć bosą stopą na trawie i spojrzeć na metropolię z pewnego dystansu. Łapiemy wówczas dystans i wychodzimy poza ramy naszego, na co dzień uporządkowanego, życia. Korzystamy z nowinek technologicznych, a jednak przyjemność sprawia nam sięgnięcie po tradycyjną papierową książkę czy odręczne pisanie piórem. To wszystko zawiera się w przeciwieństwach: Dziedzictwo - Przyszłość, Ciemność - Światło, Ramy - Ucieczka, Słowa - Obrazy.
Dziedzictwo i Przyszłość
Globalne marki nie tylko nie odcinają się od swojej tradycji, ale wręcz ją eksponują, chociażby z dumą nawiązując do swoich projektów sprzed lat. Prezentacja własnego dziedzictwa zapewnia im autentyczność i wiarygodność, których nie sposób sfałszować. Firmy czerpią natchnienie z przeszłości, co daje pewność siebie niezbędną do kolejnych działań. Gdy przełożymy to na paletę kolorów, odzwierciedleniem bogatego dziedzictwa będą odcienie czerwieni.
Słowa i Obrazy
Coraz częściej komunikujemy się wyłącznie przez obrazy. Żyjemy w epoce przesytu wizualnego - nasze życie jest uwieczniane na zdjęciach i filmach i obnażane w serwisach społecznościowych. Czy nadal aktualne jest stwierdzenie, że obraz wart jest tysiąca słów? Obecnie właśnie słowa musimy ocalać od degradacji, przywrócić im należne miejsce w naszej rzeczywistości. Miejsca dla słów jest coraz mniej, przez co zyskują one na znaczeniu. W trendzie Duluxa przywołujemy je atramentowym błękitem i szarością grafitu ołówka.
Ciemność i Światło
W trendach na 2016 rok istotne miejsce zajmuje ciemność. Badania dowiodły, że ważny jest odpoczynek, regeneracja bez destrukcyjnego wpływu światła. Potrzebujemy ciemności także po to, aby widzieć nocą gwiazdy. Odcienie z tej palety Duluxa przywołują na myśl barwy, jakie widzimy o zmierzchu daleko od oświetlonych miast czy o świcie podczas tak zwanej "złotej godziny". Są to granaty, także wpadające w czerń czy turkus, ale także złoto wschodu słońca.
Ramy i Ucieczka
Coraz więcej ludzi decyduje się na "ucieczkę poza ramy", która pozwala odnaleźć się we współczesnym świecie, jest receptą na unifikację, która sprawia, że mieszkamy w takich samych mieszkaniach, nosimy te same ubrania z sieciówek, a nasze miejsca pracy są bardzo podobne. Ludzie żyjący nowocześnie i po miejsku tęsknią za kontrolowanym chaosem, który pozwoli im co jakiś czas oderwać się od porządku dnia codziennego. Stąd np. zainteresowanie warsztatami rękodzielniczymi wśród pracowników korporacji - chodzi o samodzielne stworzenie czegoś namacalnego, często przedmiotu, który normalnie kupujemy w galerii handlowej, nie znając jego pomysłodawcy ani historii powstania. Kolory z tej palety są więc żywe i radosne, a jednocześnie "powstrzymywane" przez czarno-białe ramy.
Źródło i zdjęcie: Dulux
CZYTAJ WIĘCEJ
"Paradise Found" - Kolor Roku 2016 według firmy PPG
Marka Benjamin Moore prezentuje kolekcję farb Color Trends 2016
Śnieżka prezentuje trendy kolorystyczne na 2016 rok
Baumit prezentuje Katalog Produktów 2016
3 pomysły na oryginalny kolor w salonie - poznaj trendy w roku 2016
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
Wydajny mieszalnik
Farba dekoracyjna z nanocząsteczek
Uniwersalne kleje
Szybkoschnący klej do styropianu
Gładź gipsowa
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Urządzenia do nakladania tynków
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tapety z włókna szklanego
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia