Budynki pełne energii
Przyszłość budownictwa w zasięgu ręki. Tak można najkrócej podsumować II edycję Targów Modernizacji Budynków w Krakowie, która zgromadziła blisko 40 wystawców oraz 700 zwiedzających zainteresowanych nowościami związanymi z modernizacją obiektów oraz będącym na topie budownictwem energooszczędnym i pasywnym.
Fot. Targi w Krakowie
– Widać, że formuła Targów się sprawdziła i że będzie się sprawdzać w przyszłości. Cieszę się, że organizatorom udało się stworzyć płaszczyznę, dzięki której szeroko reprezentowane są wszystkie branże budowlane – mówił dr inż. arch. Marcin Furtak z Politechniki Krakowskiej.
Zielone patenty w cenie
Wydarzenie organizowane przez Targi w Krakowie zgromadziło firmy oraz instytucje wyspecjalizowane w dostarczaniu rozwiązań do zarządzania budynkami oraz inteligentnymi domami. Wszystko po to, by podnosić standardy estetyczne i ekonomiczne obiektów poprzez stosowanie produktów, pozwalających zmniejszać koszty zużycie energii.
– Na tych targach pojawiliśmy się po raz pierwszy i jesteśmy bardzo zadowoleni z pobytu. Dużym atutem wydarzenia jest profil klienta, który nas odw iedzał. To jest dla nas kluczowa kwestia. Dlatego w przyszłym roku na pewno wystawimy się ponownie – mówił Marcin Palonek z firmy Icypol.
Targi odwiedzili bowiem nie tylko prywatni inwestorzy, ale także właściciele budynków oraz przedstawiciele jednostek samorządowych, poszukujących wiedzy, wskazówek, produktów i usług, nowoczesnych technik, dzięki którym mogą przeprowadzić prace modernizacyjne budynków.
Modernizacja Roku
W trakcie Targów rozstrzygnął się Konkurs o Medal Targów Modernizacji Budynków 2013. Jego głównym zadaniem jest promowanie rozwiązań energooszczędnych, innowacyjnych i ekologicznych. Jury konkursowe złożone m.in. z przedstawicieli Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego oraz Redakcji GLOB Energia Termomodernizacja uznało, że najlepszym zmodernizowanym budynkiem zostało CENTRUM TRANSFERU TECHNOLOGII NUVARRO zgłoszone przez NUVARRO Sp. z o.o.
– Nasz budynek nazywamy budynkiem pełnym energii. Zastosowano w nim technologie niskoenergetyczne, odnawialne źródła energii, a wkrótce zainstalujemy w nim system inteligentnego zarządzania – mówiła Aneta Mizgalska z firmy Novaro Sp. z o.o.
Wyróżniono także PORT LOTNICZY POZNAŃ-ŁAWICA, zgłoszony przez ELA-COMPIL Sp. z o.o.
Ważnym wydarzeniem towarzyszącym Targom była konferencja pt. „Energooszczędny dom dla każdego – ile można oszczędzić na rachunkach i zyskać dzięki ekotechnologiom odnawialnych źródeł energii?” zorganizowana przez Stowarzyszenie Wolna Przedsiębiorczość. Zaproszeni do panelu eksperci – Piotr Michalski i Szymon Grzeszkowiak – podpowiadali jak oszczędzać i chronić środowisko.
Live building
Ciekawą atrakcją tegorocznej wystawy były Pokazy Sztuki Dekarskiej oraz Zawody Płytkarzy, w których wzięli udział najlepsi przedstawiciele branży. Celem rywalizacji poza wyróżnieniem poszczególnych zawodników była także prezentacja umiejętności fachowców przed szerokim gronem odbiorców.
– Podczas Targów zawodnicy mieli zaaranżować przestrzeń na podstawie specjalnie przygotowanej bryły. Prezentowaliśmy także finałowe prace, przedstawiające Stadion Narodowy wykonany z płytek – mówiła Magdalena Orczykowska z Polskiego Stowarzyszenia Płytkarzy.
Niezwykle widowiskowe okazały się także Pokazy Sztuki Dekarskiej. Eksperci zrzeszeni w Polskim Stowarzyszeniu Dekarzy prezentowali różne sposoby zastosowania materiałów pokryciowych oraz akcesoriów dachowych, wykonując dachy kryte blachą i dachówką ceramiczną w kilku technologiach. Powstał m.in. dach płaski kryty papą, a także pokazano różnorodne akcesoria dachowe począwszy od okien, poprzez rynny, folie dachowe, stopnie kominiarskie i płotki przeciwśniegowe.
Źródło: TYNKI, nr 6 (25) 2013
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
Paszporty w Europie
Oferta dla tynkarzy
Ceny robót tynkarskich
Energooszczędność publicznie użyteczna
Ceny tynków akrylowych w ostatnim kwartale 2008 r.
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia