Raport o budowie domów w Polsce 2016
Serwis Oferteo.pl jak co roku zbadał preferencje budowlane Polaków. Najnowszy „Raport o budowie domów w Polsce” pokazuje, że wciąż jesteśmy przywiązani do tradycyjnych technologii i chętniej budujemy domy według gotowych projektów. Obok stałych trendów uwidacznia się coraz większa popularność ogrzewania pozyskiwanego ze źródeł odnawialnych. Większym powodzeniem niż w poprzedniej edycji badania cieszą się również najmniejsze działki – o powierzchni do 5 arów.
Tegoroczna, piąta już, edycja „Raportu o budowie domów w Polsce” podsumowuje rok 2016. Wyniki badania przeprowadzonego przez Oferteo.pl, serwis łączący w czasie rzeczywistym poszukujących towarów i usług z ich dostawcami, wyraźnie wskazują na niesłabnącą popularność trendów dotyczących m.in. metrażu budowanego domu bądź wyboru materiałów, z których został on zbudowany. Natomiast w porównaniu z poprzednią edycją widać różnicę w podejściu ankietowanych użytkowników portalu do nowoczesnych rozwiązań z zakresu ogrzewania domów: coraz większą popularnością cieszą się bowiem pompy ciepła i kolektory słoneczne.
Tegoroczny „Raport o budowie domów w Polsce” został podzielony na dwie części. W pierwszej z nich (niniejsza publikacja) omówione zostały kwestie technologiczne związane z budową i rozwiązania zastosowane przez ankietowanych podczas budowy swojego wymarzonego domu.
W części drugiej omówiono kwestie finansowo-organizacyjne związane m.in. z kosztami budowy, czasem jej realizacji i terenu, na którym ankietowani zdecydowali się postawić dom. Przedstawiono w niej także powody, dla których Polacy decydują się na budowę i w jakim wieku najczęściej rozpoczynali budowę. (Raport dostępny na stronie www.tynki.info.pl).
Powierzchnia działki najczęściej do 20 arów, domu – do 200 m2
Ankietowani przez Oferteo.pl najczęściej wskazywali, że budowali dom na działkach o powierzchni do 20 arów. Największą popularnością cieszyły się działki o powierzchni 5,1–10 arów (37% wskazań), od 10,1 do 20 arów (35% wskazań) oraz do 5 arów (10%). Te ostatnie najbardziej zyskały na popularności w porównaniu do zeszłorocznego badania, kiedy to na najmniejszych działkach budowało się tylko 3% ankietowanych. Nieco mniej użytkowników serwisu dysponowało natomiast działką o powierzchni od 20,1 do 30 arów (9%). Tyle samo badanych budowało dom na działce większej niż 30 arów.
Podobnie jak w poprzednich latach najczęściej decydowano się na budowę domu o powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 200 m2. Najpopularniejszym metrażem wśród ankietowanych przez Oferteo.pl był przedział 151–200 m2 – padło na niego 26% wskazań. Tylko o 1 pkt procentowy mniej osób wskazało na powierzchnię 126–150 m2, 24% badanych wskazało powierzchnię 101–125 m2, a 14% – do 100 m2.
Tylko 11% ankietowanych zdecydowało się na budowę domu przekraczającego 200 m2 powierzchni użytkowej.
Dominują tradycyjne materiały
Po raz kolejny okazało się, że Polacy są przywiązani do tradycyjnych materiałów budowlanych. W 2016 roku najwięcej osób postawiło na budowę domu w technologii tradycyjnej murowanej z bloczku komórkowego (45%) oraz w tradycyjnej murowanej z cegły ceramicznej (34%).
Budowę domu w technologii szkieletowej, kanadyjskiej zrealizował co dziesiąty uczestnik badania. Tylko 2% zdecydowało się na budowę domu z bali. W poprzedniej edycji badania łącznie 15% ankietowanych wskazało, że wybudowało dom z drewna.
– Decydując się na budowę w jednej z technologii, warto wybrać ekipę, która ma doświadczenie w realizacji tego typu zleceń. Poszukiwania najlepiej rozpocząć już na kilka miesięcy przed planowanym terminem rozpoczęcia budowy – podpowiada Karol Grygiel, członek zarządu Oferteo.pl. – Obecnie coraz więcej inwestorów poszukuje ekip budowlanych przez Internet. Strona www czy profil firmy w serwisach, gdzie można szukać wykonawców, dają możliwość sprawdzenia opinii o firmie wystawionych przez innych klientów. Aby jeszcze lepiej sprawdzić wykonawcę, można poprosić o spotkanie na placu budowy, gdzie aktualnie pracuje firma. Taka wizyta pozwoli nam sprawdzić, czy panuje tam porządek i jak pracownicy przykładają się do swoich obowiązków. Dobrym pomysłem może być również zatrudnienie niezależnego kierownika budowy, który pomoże przy wyborze wykonawców. Pamiętajmy, że wybór dobrego wykonawcy to zarazem mniejsze ryzyko strat poniesionych w wyniku błędów niesolidnej firmy.
Najpopularniejszym pokryciem dachu była w 2016 roku dachówka ceramiczna. Wybrała ją połowa ankietowanych przez Oferteo.pl. Co trzeci pokrył dach swojego domu blachą lub blachodachówką, 13% wybrało dachówkę cementową lub karpiówkę, a 5% – inny materiał.
Gotowy projekt i jedno piętro bez piwnicy
Ankietowani przez Oferteo.pl częściej decydowali się na budowę domu według zakupionego gotowego projektu. Na takie rozwiązanie zdecydowało się 59% z nich. Pozostali budowali według przygotowanego specjalnie na ich potrzeby projektu indywidualnego.
Największą popularnością w 2016 roku cieszyły się domy jednopiętrowe, na które zdecydowało się 65% uczestników badania. Na budowę parterowego domu zdecydowało się 28% badanych. – Tylko 6% badanych wybudowało domy dwupiętrowe, a zaledwie 1% postanowił zamieszkać w domu liczącym trzy piętra lub więcej – zwraca uwagę Karol Grygiel.
Kolejna edycja badania potwierdza, że Polacy rzadko decydują się na podpiwniczenie domu. Tylko 15% badanych w 2016 roku zdecydowało się na budowę domu z piwnicą.
Rośnie popularność ekologicznego ogrzewania
Podobnie jak przed rokiem najczęściej wybieranym rodzajem ogrzewania domu było ogrzewanie gazowe, które wskazało 40% ankietowanych. Nie słabnie także popularność ogrzewania za pomocą kotła na paliwo stałe, takie jak np. węgiel, ekogroszek, miał, drewno opałowe. Widać także, że coraz więcej osób interesuje się pozyskiwaniem energii ze źródeł odnawialnych. Spośród ankietowanych 15% wskazało, że zamontowało w domu pompę ciepła, a 7% wskazań dotyczyło kolektorów słonecznych (w zeszłym roku zainteresowanych kolektorami było tylko 4% ankietowanych).
Wentylacja – grawitacyjna, okna – z PCV
W tym roku po raz pierwszy zapytano ankietowanych, jaki rodzaj wentylacji zastosowali w swoich domach. Okazało się, że najpopularniejszym rozwiązaniem okazała się wentylacja grawitacyjna (konwekcyjna), na którą zdecydowało się 55% badanych. Pozostali zdecydowali się na wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną lub wywiewną oraz na wentylację hybrydową, w której działania systemów mechanicznego i grawitacyjnego wzajemnie się uzupełniają.
Zdecydowana większość uczestników badania decydowała się na wprawienie do domu okien plastikowych, 6% wybrało okna drewniane, a 1% – aluminiowe.
Metodologia badań
Przedstawione dane pochodzą z ankiety przeprowadzonej wśród 207 osób, które w 2016 roku budowały dom.
Jak działa Oferteo.pl?
Za pośrednictwem www.oferteo.pl zarejestrowani w serwisie Wykonawcy usług i Dostawcy produktów mają możliwość dotarcia do nowej grupy Klientów poszukujących konkretnej usługi lub produktu. Pozwala to zaoszczędzić cenny czas związany z poszukiwaniami i obsługą klientów.
Klienci poszukujący konkretnej usługi lub produktu mogą w jednym miejscu bezpłatnie złożyć zapytanie o oferty. Konsultanci pracujący w serwisie wyselekcjonują dla nich odpowiednie firmy, które zostaną powiadomione o zapytaniu z ich branży, by spośród nadesłanych ofert Klienci mogli wybrać najlepszą dla siebie.
Źródło: Tynki, nr 1–2 (39) 2017
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
Paszporty w Europie
Oferta dla tynkarzy
Ceny robót tynkarskich
Energooszczędność publicznie użyteczna
Ceny tynków akrylowych w ostatnim kwartale 2008 r.
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia