Rusztowania na budowie - jak rozliczyć?
Rusztowania są bardzo istotnym składnikiem ceny robót budowlanych. Jest to jeden z elementów, które przysparzają sporo problemów kosztorysantom. Spowodowane jest to zarówno sporą ilością zmiennych, które w tym przypadku musimy określić, jak również wieloma metodami obliczeniowymi.
Definiowanie kompletów rusztowań
Rys. Sekocenbud
Metoda kosztorysowa dobrze sprawdza się do rozliczania rusztowań tradycyjnych, dla których mamy ustaloną cenę za jedną maszynogodzinę pracy.
Przyjrzyjmy się, jak skorzystać z tej metody mając do dyspozycji program SeKo Prix (Sekocenbud).
Pracę rozpoczynamy od zdefiniowania kompletów rusztowań. W tym celu wybieramy pozycję kosztorysu, do której chcemy dołączyć pracę rusztowań. Następnie z menu Nakład wybieramy polecenie Komplety rusztowań.
Założenia do rozdziału 16 KNR 2-02 – Minimalne składy robocze – tablica 9924
Rys. Sekocenbud
Zdefiniowaliśmy już komplety rusztowań, których będziemy używać w kosztorysie, pozostało nam zatem dodanie pracy rusztowań do bieżącej pozycji kosztorysowej. Przechodzimy na zakładkę Praca rusztowań. Do pól pod listą dostępnych rusztowań zostają wprowadzone dane wybranego rusztowania. Pozostaje nam podać współczynnik przestoju rusztowań i określić wielkość składu zespołu roboczego. Informacje te można znaleźć w tablicach 9924 i 9923 znajdujących się w założeniach do rozdziału 16 katalogu KNR 2-02.
Tak wstawioną pracę rusztowań możemy dowolnie modyfikować.
Wyceniliśmy pracę rusztowań na budowie, pozostaje nam uwzględnić jego koszty jednorazowe, czyli transport oraz montaż i demontaż. Transport musimy skalkulować indywidualnie, w kwestii montażu i demontażu (oraz ewentualnego przestawienia) możemy skorzystać z nakładów rozdziału 16 KNR 2-02 lub rozdziału 15 KNNR nr 2.
Nowoczesne rusztowania
W cennikach firm zrzeszonych w Ogólnopolskiej Izbie Gospodarczej Rusztowań z siedzibą w Poznaniu mamy do czynienia z ceną za określony czas wynajmu (7, 14 lub 21 dni) dla kompletu o określonej wielkości (100, 200, 300, 600 lub 900 m2) z wliczonym transportem na odległość do 50 km oraz montażem i demontażem. Większość programów kosztorysowych wymaga obliczenia ceny za wynajem rusztowania samodzielnie, poza programem. Inaczej jest w programie SeKo Prix. Pomoże w tym nowa funkcja o nazwie Pozycja rusztowań.
Jak to zrobić przedstawiono na poniższym przykładzie: załóżmy, że musimy skalkulować rusztowania wykorzystywane do wykonania na elewacji budynku tynków zewnętrznych z zaprawy gruboziarnistej. Zarusztowana została cała elewacja – przyjęty zestaw rusztowań (560 m2) dostarczony i zmontowany na budowie (14 przęseł rusztowania o szerokości 2,0 m każde). Skład zespołu roboczego przyjęto w wielkości 7 osób, a współczynnik przestoju zgodnie z KNR 2-02 w wysokości 0,84.
Dodatkowy nakład w pozycji – rozliczenie pracy rusztowań
Rys. Sekocenbud
Jeśli mamy już wprowadzone pozycje zawierające roboty wykonywane z rusztowań, wystarczy z menu Pozycja wybrać jedno z poleceń: Wstaw pozycję rusztowań przed…, Wstaw pozycję rusztowań do… lub Wstaw pozycję rusztowań za…
Okno wstawiania pozycji rusztowań
Rys. Sekocenbud
W pierwszym kroku musimy wybrać z kosztorysu roboty, które będą wykonywane z kalkulowanego przez nas rusztowania. W tym celu w sekcji Pozycje klikamy na przycisk Dodaj i pojawia się okno Lista pozycji, pozwalające na wybranie przez nas z kosztorysu pozycji, dla których obliczać będziemy pracę rusztowań. Kolejnym krokiem będzie określenie parametrów w polu właściwości rusztowania. Mamy tu do dyspozycji skład zespołu roboczego, współczynnik przestoju oraz ilość roboczogodzin na dniówkę.
Teraz należy dodać pozycje zawierające ceny wynajmu rusztowań. W sekcji Nakłady, koszty, praca rusztowań klikamy na przycisk Dodaj. Pojawi się okno Nowy nakład rusztowań, gdzie będziemy mogli podać dane dotyczące rusztowania, takie jak symbol klasyfikacyjny, jednostka miary, nazwa, cena jednostkowa oraz ilość. Najwygodniej skorzystać z cenników Sekocenbud, dostęp do nich realizowany jest po kliknięciu na przycisk Pobierz z cennika.
Teraz musimy dokonać ważnego wyboru. W sekcji Pozycję rusztowań rozliczaj jako: decydujemy, czy nasza pozycja rusztowań zostanie rozliczona jako pozycja kalkulowana metodą szczegółową czy jako pozycja uproszczona. W pierwszym przypadku rusztowania zostaną potraktowane jako nakłady pracy sprzętu, a do pozycji zostaną doliczone narzuty (koszty pośrednie Kp oraz zysk Z). Jeśli zdecydujemy się na drugi z wariantów, do kosztorysu zostanie wstawiona tylko pozycja ryczałtowa zawierająca wyliczony koszt pracy rusztowań. Narzuty Kp i Z nie będą już dodatkowo doliczane – rusztowania zostaną policzone jako usługa obca.
Rusztowanie skalkulowane jako pozycja uproszczona (podana tylko cena)
Rys. Sekocenbud
Rusztowanie skalkulowane jako pozycja szczegółowa (podane nakłady, doliczone narzuty)
Rys. Sekocenbud
Na koniec pozostaje zająć się sekcją Właściwości rusztowania, w której mamy możliwość zmodyfikowania kodu (symbolu), nazwy oraz opisu naszej pozycji zawierającej pracę rusztowań.
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie różnych możliwości wyliczania rusztowań na budowie z wykorzystaniem istniejących rozwiązań informatycznych. Zainteresowanych pogłębieniem i usystematyzowaniem swojej wiedzy zachęcamy do zapoznania się z zeszytem 13 serii Vademecum Kosztorysanta zatytułowanym „Kalkulacja kosztorysowa rusztowań na budowie” lub publikacją „Informacja o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego”, wydawana co kwartał w ramach systemu Sekocenbud.
Źródło: Tynki, nr 1 (10) 2011
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
Wyświetlanie 5 z 1 komentarzy
-
Marcin | 14-02-2013 16:23najlepszy program do rozliczania dzierzawy rusztowan na jakim pracowalem to kontener http://kontener.mtlabs.com
ZOBACZ TAKŻE
Paszporty w Europie
Oferta dla tynkarzy
Ceny robót tynkarskich
Energooszczędność publicznie użyteczna
Ceny tynków akrylowych w ostatnim kwartale 2008 r.
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia