Rynek chemii budowlanej
Firma badawcza IBP Research, specjalizująca się w analizach rynku chemicznego i materiałów budowlanych, dokonała syntezy wybranych raportów badawczych własnego autorstwa i zagregowała dane na temat rynków: klejów do płytek ceramicznych, mas samopoziomujących (podłogowych), zapraw klejowych dociepleniowych, tynków szlachetnych (cienkowarstwowych), tynków gipsowych, gładzi i szpachli gipsowych, oraz środków gruntujących.
Sumaryczna sprzedaż w/w produktów na polskim rynku osiągnęła w 2011 roku wielkość 2,2 mln ton. Od 2000 r. do 2008 r. zapotrzebowanie na te materiały w naszym kraju wzrosło wolumenowo o 53%, w dwóch kolejnych latach nastąpił spadek (o 4,3% oraz 6,7%) a w 2011 r. zanotowano stabilizację popytu na poziomie roku poprzedniego. Trend rozwoju rynku chemii budowlanej jest zasadniczo zbieżny z koniunkturą w budownictwie, aczkolwiek występuje przesunięcie czasowe związane ze specyficznym charakterem materiałów wykończeniowych (w stosunku do bazowych), oraz nałożenie trendu absorpcji technologii chemii budowlanej (technologia docieplania, technologia gruntowania, technologia tynkowania gipsem).
Sektor budowlany uwarunkowany jest ogólną koniunkturą gospodarczą. Wysoki wzrost był notowany do roku 2000, następnie miał miejsce 4-letni kryzys, po nim postępujący rozwój. Od 2005 r. budownictwo było sektorem o najwyższych wskaźnikach wzrostu w gospodarce. Zwyżkował indywidualny i publiczny popyt na usługi budowlane, rosły ponadprzeciętnie inwestycje komercyjne i przemysłowe (tak zagraniczne jak i krajowe). Spowolnienie tempa wzrostu w budownictwie od połowy 2008 r., spowodowane ogólnoświatowym kryzysem, było ku zadowoleniu branży budowlanej dużo łagodniejsze niż w pozostałych dziedzinach gospodarki krajowej (produkcja budowlano-montażowa wzrosła w 2009 r. o 3,7% a w 2010 r. o 3,5%). W kontekście wyraźnej dekoniunktury gospodarczej w Europie, wyniki ekonomiczne Polski pozostały w wielu obszarach na obiektywnie dobrym poziomie. W 2011 r. produkcja budowlana odnotowała spektakularny wzrost (16,3%), jednakże był to niemal wyłącznie efekt realizacji inwestycji infrastrukturalnych (w tym zwłaszcza budowy dróg i autostrad) oraz inwestycji pod Euro 2012, finansowanych publicznymi środkami krajowymi i unijnymi.
Pomimo realnego wzrostu od 2006 r., wciąż mamy niedostateczne tempo rozwoju budownictwa mieszkaniowego (Polska zajmuje ostatnie miejsce w Unii pod względem liczby mieszkań na tysiąc mieszkańców). W ostatnich latach nastąpiły poważne zmiany strukturalne w budownictwie, które wzmocniły znacząco rolę budownictwa niemieszkalnego (duży wzrost obiektów infrastruktury transportu oraz inżynierii lądowej i wodnej). Natomiast w budownictwie mieszkaniowym, kryzys na rynkach finansowych wydatnie wyhamował okresowe jego ożywienie, powodując stagnację w budownictwie jednorodzinnym i zastój na rynku deweloperskim.
Jak analizuje IBP Research w kontekście ogólnobudowlanym, zdecydowany rozwój rynku chemii budowlanej miał miejsce w latach 2006-2008, czego motorem postępu były publiczne inwestycje unijne, ale też i indywidualne, podyktowane nadrabianiem zaległości z lat poprzednich, przy niebagatelnej roli ówcześnie atrakcyjnych kredytów hipotecznych. Z kolei spadki chemii budowlanej w okresie 2009-2010, wyznaczone przesłankami kryzysu makroekonomicznego w skali ogólnoświatowej, osłabione zostały wykańczaniem inwestycji (w sporej części mieszkaniowych) z lat poprzednich. Stabilizacja 2011 roku nie oznacza odwrócenia trendu, tylko finalizowanie wcześniejszych inwestycji budownictwa komercyjnego i użyteczności publicznej, w tym inwestycji pod Euro 2012.
Rynek opisywanych wyrobów chemii budowlanej wart był w zeszłym roku około 3,8 miliarda złotych. Od roku 2000 do 2008 wartość ta wzrosła o 85% (do wartości 4,3 miliarda złotych), później nastąpił spadek do poziomu z roku 2007. Trend wartości rynku determinowany był w zdecydowanie większym stopniu stopą wzrostu wolumenu sprzedaży niż stopą wzrostu cen rynkowych.
Według IBP Research, w tym roku rynek chemii budowlanej spadnie o 4,2%. Prognoza wyznaczona została na podstawie bezpośredniego badania rynku podsumowującego wyniki sprzedażowe dystrybutorów w I połowie br., oraz nałożenia danych makroekonomicznych o realizacji budownictwa mieszkaniowego i niemieszkaniowego, wraz z zintegrowaną macierzą aplikacji materiałów chemii budowlanej.
www.ibpresearch.pl
Źródło: Tynki, nr 5 (18) 2012
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
Paszporty w Europie
Oferta dla tynkarzy
Ceny robót tynkarskich
Energooszczędność publicznie użyteczna
Ceny tynków akrylowych w ostatnim kwartale 2008 r.
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Urządzenia do nakladania tynków
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tapety z włókna szklanego
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia