Bez upadku z Protekt
Praca na rusztowaniach, podnośnikach czy platformach wymaga zastosowania skutecznego zabezpieczenia przed upadkiem z wysokości. Nieodzownym wyposażeniem osób pracujących na rusztowaniu (w przypadku, gdy poręcz zabezpieczająca jest umieszczona poniżej wysokości 1,1 m), poza kaskiem i ubiorem ochronnym, powinny być właściwie dobrane szelki bezpieczeństwa i amortyzatory.
Szelki bezpieczeństwa Protekt P-05 i P-52 Pro
Fot. Protekt
Odpowiednie szelki
Podstawowym zadaniem szelek bezpieczeństwa jest utrzymanie ciała człowieka w trakcie spadania oraz bezpieczne rozłożenie sił dynamicznych towarzyszących powstrzymywaniu spadania. Ponadto już po zatrzymaniu spadania konstrukcja szelek powinna umożliwić bezpieczne i w miarę wygodne oczekiwanie na nadejście pomocy.
W oferowanej przez firmę Protekt gamie sprzętu ochrony indywidualnej znaleźć można kilka rodzajów szelek bezpieczeństwa, które są podstawowym składnikiem sprzętu chroniącego przed upadkiem z rusztowania. Wszystkie typy szelek dostępne są w rozmiarach M-XL (średni) oraz XXL (duży).
Konstrukcja szelek została ściśle określona normą europejską PN-EN 361. Tylko szelki z takim oznaczeniem oraz posiadające certyfikat bezpieczeństwa CE mogą być stosowane przez pracowników jako sprzęt ochronny. Spełnienie tych wymogów stanowi bowiem gwarancję bezpieczeństwa podczas pracy na wysokości i skutecznej ochrony w razie nieszczęśliwego wypadku. Niedopuszczalne jest stosowanie pasów biodrowych, pasów monterskich oraz alpinistycznych uprzęży udowych.
Obecnie produkuje się wiele modeli szelek bezpieczeństwa znacznie różniących się konstrukcją. Zasadniczą cechą wyróżniającą różne typy szelek jest umiejscowienie klamer zaczepowych, określające współpracę z innymi elementami indywidualnego systemu ochrony przed upadkiem.
Najprostsze modele szelek bezpieczeństwa mają jedynie tylną klamrę zaczepową, zwaną także grzbietową. Klamra ta ma charakter uniwersalny i dostosowana jest do współpracy z większością podzespołów łącząco-amortyzujących. Bardziej rozwinięte konstrukcje posiadają dodatkowo przednią klamrę zaczepową, przeznaczoną głównie do współpracy z urządzeniami samozaciskowymi i stałymi systemami asekuracji pionowej.
Małe amortyzatory bezpieczeństwa Protekt BW 220 15 i BW 240 15
Fot. Protekt
Szelki bezpieczeństwa wyposażone dodatkowo w pas biodrowy są przystosowane do używania z urządzeniami do stabilizowania pozycji w miejscu pracy (tzw. „praca w podparciu”). Pas biodrowy posiada klamry zaczepowe (najczęściej dwie boczne), służące do dołączania wspomnianych urządzeń. Klamer tych nie można jednak stosować do zespolenia z podzespołem łącząco-amortyzującym.
Firma Protekt dla osób pracujących na rusztowaniu poleca szczególnie dwa rodzaje szelek – P-52 Pro oraz P-05.
Szelki bezpieczeństwa P-52 Pro, z podkładkami na barki i uda oraz pasem biodrowym, wyposażone w tylny i przedni punkt zaczepowy, regulację pasów udowych, pasów barkowych i pasa piersiowego. Szelki te posiadają ponadto pas do pracy „w podparciu” z bocznymi klamrami zaczepowymi zgodny z normą PN-EN 358. Masa szelek P-52 Pro wynosi 1650 g (rozmiar M-XL) oraz 1750 g (rozmiar XXL).
Z kolei szelki bezpieczeństwa P-05 wyposażone są w tylną klamrę zaczepową oraz przedni punkt zaczepowy oraz pas do pracy „w podparciu” z bocznymi klamrami zaczepowymi zgodny z normą PN-EN 358. Użytkownik ma możliwość regulacji pasów udowych i pasa piersiowego. Szelki P-05 występują w rozmiarach: M-XL (masa 1120 g) oraz XXL (1220 g).
Ważny element – amortyzator
Kolejnym, ważnym składnikiem osobistego sprzętu chroniącego przed upadkiem z wysokości są amortyzatory bezpieczeństwa. Wyroby tego rodzaju proponowane przez Protekt odpowiadają normie PN-EN 355 i posiadają stosowne oznakowanie CE.
Gama amortyzatorów, oferowanych przez Protekt, jest bardzo szeroka – obejmuje kilkadziesiąt rodzajów, różniących się konstrukcją i wymiarami. Do zabezpieczenia podczas pracy na rusztowaniach, podnośnikach i platformach firma rekomenduje małe amortyzatory serii BW. Produkowanych jest sześć modeli – od BW 210 do BW 260. Wszystkie oferowane są z taśmą bezpieczeństwa i zatrzaśnikami wykonanymi ze stali galwanizowanej. Amortyzatory dają maksymalne wydłużenie 0,7 m.
Fot. Protekt
Każdy model dostępny jest w dwóch wersjach z końcówką „0,9” lub „15”. W ten sposób oznaczono długość linki lub taśmy amortyzatora – 0,9 lub 1,5 m. Taśma i amortyzator mogą być wykonane z poliestru lub poliamidu.
W przypadku urządzenia BW 210 linkę bezpieczeństwa wykonano z poliesteru, a amortyzator z polyamidu. Podobne parametry ma model BW 220 – z podwójną linką bezpieczeństwa. Z kolei w konstrukcji amortyzatora bezpieczeństwa BW 230 zastosowano taśmę bezpieczeństwa. Model BW 240 ma podwójną taśmę bezpieczeństwa. Amortyzator bezpieczeństwa BW 250 z elastyczną taśmą bezpieczeństwa i zatrzaśnikami wykonano w całości z polyamidu, podobnie jak BW 260 z podwójną elastyczną taśmą bezpieczeństwa.
Każdy użytkownik może, zatem dobrać najbardziej odpowiedni dla siebie sprzęt zgodnie ze stopniem zagrożenia i trudności prowadzonych prac.
Źródło: Tynki, nr 4 (13) 2011
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
Urządzenia z firmy Lorencic
Do optymalnego natrysku szpachli i gładzi
Szeroka oferta dla profesjonalistów
System ramowy Altrad-Mostostal
Do wygładzania powierzchni
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Urządzenia do nakladania tynków
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tapety z włókna szklanego
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia