Bezpieczeństwo w budownictwie z Cramo
„Szanuj życie! Bezpieczna praca na wysokości” – pod takim hasłem przebiegała trzyletnia kampania informacyjna prowadzona przez Państwową Inspekcję Pracy, którą podsumowano na początku listopada podczas międzynarodowego seminarium, odbywającego się we wrocławskim Ośrodku Szkolenia PIP. „Bezpieczeństwo pracy w Budownictwie – Upadki i Poślizgnięcia” to nazwa akcji, którą wspólnie zorganizowali Państwowa Inspekcja Pracy oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Partnerem akcji była wypożyczalnia maszyn budowlanych Cramo.
Statystyki pokazujące skalę zagrożeń, wynikających z pracy na budowie są nadal zatrważające. Dlatego bez zastanowienia, od samego początku Cramo włączyło się w akcję PIP-u. Hasło „Szanuj życie” powinno być naczelną dewizą na wszystkich budowach, a pracodawca powinien zrobić wszystko, aby pracownikom budowlanym zapewnić odpowiednie warunki i bezpieczeństwo pracy oraz odpowiednio ich do tego przygotować – mówi Jan Grochala, Kierownik Działu Kontenerów Cramo, uczestniczący w seminarium. – Jesteśmy dumni, że nasze maszyny spełniają wszystkie wymogi bezpieczeństwa i mogą prezentować logo akcji, pod którą Cramo podpisuje się obiema rękami! – dodaje Pan Jan z zadowoleniem.W 2010 roku w wypadkach przy pracy (zbadanych przez inspektorów pracy!) zginęło lub zostało dotkniętych ciężkim kalectwem 381 osób. Co druga ofiara śmiertelna na budowie to pracownik pracujący nie dłużej niż 3 miesiące. Na co szóstej kontrolowanej budowie stwierdzono dopuszczenie do pracy bez niezbędnego przeszkolenia w dziedzinie bhp – instruktażu stanowiskowego i aktualnych orzeczeń lekarskich o braku przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku, w tym do pracy na wysokości. Dlatego znaczenie takich akcji jest ogromne, a jak pokazują niezależne badania przynoszą one wymierne skutki. Na podstawie badań przeprowadzonych przez TNS OBOP w 2011 roku 72% wszystkich pracodawców i osób odpowiedzialnych za organizację pracy w branży budowlanej zetknęło się z przekazem kampanii – 27% badanych pracodawców stwierdziło, że dzięki temu zamierza poprawić przygotowanie pracowników do bezpiecznej pracy, a 24% zwróci większą uwagę na przestrzeganie przepisów i zasad BHP. Natomiast 23% z nich deklaruje zwrócić większą uwagę na zakres i sposób przeprowadzania szkoleń BHP. Tylko 6% badanych nie zamierza wprowadzać żadnych zmian na rzecz poprawy bezpieczeństwa pracy na prowadzonych budowach, wskazując na zbyt wysokie koszty takiego przedsięwzięcia. Te wyniki sondażowe mogą cieszyć organizatorów akcji, bo świadczą o sporym zainteresowaniu oraz sukcesie w wymiarze informacyjnym. Oby deklaracje pracodawców w rzeczywisty sposób przełożyły się na poprawę bezpieczeństwa na polskich budowach.
Czas podsumowań
Prawie dwustu zgromadzonych uczestników wrocławskiego seminarium również świadczy o powodzeniu akcji PIP-u. Tradycyjnie spotkanie rozpoczęto od podziękowań, które w stronę ZUS-u, wypożyczalni maszyn budowlanych Cramo oraz pozostałych partnerów przedsięwzięcia, skierowała Anna Tomczak, Główny Inspektor Pracy. Prelekcję w I części spotkania wygłosili m.in. przedstawiciele GIP, ZUS oraz Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa, którzy omówili działania PIP-u na rzecz ograniczenia wypadków przy pracy w budownictwie w latach 2009–2011 r. oraz koszty społecznych wypadków. Mówiono również o inicjatywach ze strony największych firm budowlanych na rzecz poprawy warunków pracy w budownictwie.
Podczas II bloku seminarium skupiono się na obszarach, dotyczących szkoleń pracowników do prac szczególnie niebezpiecznych oraz omówiono psychospołeczne czynniki w pracy robotników budowlanych, jako element oceny ryzyka zawodowego. Goście mogli również wysłuchać wykładu o ratownictwie medycznym na placu budowy.
Na koniec poruszono zagadnienia bezpiecznej organizacji pracy. W tej części seminarium prelekcje wygłosili przedstawiciele firm budowlanych, będących partnerami kampanii, którzy podzielili się z uczestnikami swoimi doświadczeniami w propagowaniu bezpiecznych zachowań i prewencji wypadkowej podczas pracy w budownictwie. Jednym z nich był Pan Alan Craddock, Kierownik Operacyjny w Departamencie Budownictwa HSE (Urząd Zdrowia i Bezpieczeństwa w Wielkiej Brytanii), który zapoznał uczestników seminarium z obszarem działania brytyjskich organów kontrolno – nadzorczych w kontekście skutków i kosztów wypadków przy pracy.
Przyłącz się
Co istotne, kampania trwa nadal. Jeszcze w tym roku, dzięki środkom Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, spoty kampanii wrócą na ekrany telewizyjne. Każdy zainteresowany pracodawca lub inwestor budowlany może nadal przyłączyć się do akcji, eksponując na terenie prowadzonej inwestycji plansze z hasłem „Szanuj życie! Bezpieczna praca na wysokości”. Zainteresowanych pracodawców z branży budowlanej odsyłamy do strony www.bezupadku.pl.
Przejdź na stronę
www.cramo.pl
Źródło: Tynki, nr 1 (14) 2012
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
Urządzenia z firmy Lorencic
Do optymalnego natrysku szpachli i gładzi
Szeroka oferta dla profesjonalistów
System ramowy Altrad-Mostostal
Do wygładzania powierzchni
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia