Elektronarzędzia dla budowlańca
Chociaż mijający rok dla rynku elektronarzędzi w Polsce nie należy do najbardziej udanych, liderzy rynku pozostali ci sami. Wielkość sprzedaży elektronarzędzi sieciowych i akumulatorowych w całym 2013 roku powinna być zbliżona do tej, jaką odnotowano w 2012 roku. Jakie nowości wprowadziły firmy?
Fot. Bosch
Bosch
Dział branżowy Bosch Elektronarzędzia należący do Grupy Bosch jest wiodącym na świecie producentem elektronarzędzi i osprzętu do elektronarzędzi. Dział obejmujący takie marki jak: Bosch, Skil, Dremel i CST/berger jest symbolem postępu technicznego. Każdego roku Bosch Elektronarzędzia wprowadza na rynek ponad 100 nowości. Wszystkie pięć segmentów produktowych działu Bosch Elektronarzędzia: elektronarzędzia ręczne, elektronarzędzia stacjonarne, osprzęt, technika pomiarowa oraz elektronarzędzia ogrodowe rozwijają się w tempie szybszym niż rynek. W tym roku firma wprowadziła m.in. wielofunkcyjny laser liniowy z obrotowym ministatywem: Bosch GLL 3-50 Professional.
Urządzenie zapewnia łatwe pionowanie, przenoszenie pomiarów i niwelację w pomieszczeniach, jest przeznaczone dla użytkowników profesjonalnych. Wielofunkcyjny laser liniowy GLL 3-50 Professional to proste w obsłudze uniwersalne urządzenie do wszystkich prac niwelacyjnych oraz do przenoszenia pomiarów. Laser może emitować równocześnie do trzech linii: skrzyżowane linie wyświetlane do przodu i do góry oraz linię pionową w prawo pod kątem 90°, a także punkt w pionie skierowany w dół. Wyjątkowym atutem nowego lasera jest obrotowy i bezstopniowo regulowany ministatyw, który znajduje się w wyposażeniu standardowym urządzenia. Zapewnia on ustawienie lasera GLL 3-50 Professional w pozycji umożliwiającej szybkie ustawienie wysokości, kątów prostych i punktów w pionie oraz ich sprawne przenoszenie. Dzięki temu monterzy ścian gipsowo-kartonowych lub stolarze mogą szybciej rozplanować pomieszczenia oraz dokładniej rozmieścić ścianki działowe.
Prosta, intuicyjna obsługa
Laser GLL 3-50 Professional wyróżnia się intuicyjną obsługą. Oprócz włącznika, urządzenie posiada tylko dwa przyciski: jeden do włączania poszczególnych linii laserowych i pionownika, oraz drugi do przełączania trybu pracy z ciągłego na pulsacyjny. Tryb pulsacyjny należy wybrać podczas pracy z odbiornikiem. Linie laserowe są bardzo dobrze widoczne w odległości do 10 metrów. Przy użyciu odbiornika zasięg działania lasera zwiększa się do 50 metrów.
Po włączeniu urządzenia następuje automatyczne poziomowanie, które trwa nie dłużej niż cztery sekundy. Gdy automatyczne poziomowanie nie jest możliwe (np. w sytuacji, gdy odchylenie powierzchni, na której stoi laser, od poziomu wynosi więcej niż cztery stopnie), urządzenie ostrzega użytkownika miganiem. Funkcja ta, nosząca nazwę „Out-of-level”, zapewnia idealną pozycję lasera w czasie pracy. Typowa dokładność niwelacyjna wynosi 0,3 mm/m. Po wyłączeniu lasera, kompensator zostaje zablokowany, umożliwiając bezpieczny transport urządzenia.
Wysoka precyzja dzięki ministatywowi
Laser GLL 3-50 Professional można w łatwy sposób zamontować na ministatywie, który składa się z regulowanej obrotowej podstawy umieszczonej na trzech teleskopowych stopkach. Chcąc przenieść punkt pionu na podłoże, można wysunąć stopki o kilka centymetrów, co ułatwia dostęp do zaznaczonego punktu. Dzięki obrotowej podstawie i precyzyjnej regulacji laser można ustawić w dowolnej, wybranej pozycji. W podstawie lasera GLL 3-50 Professional znajduje się zintegrowany gwint 1/4” do zamontowania na statywach fotograficznych oraz 5/8” do statywów budowlanych. Zapewnia to maksymalny komfort i elastyczność pracy z wielofunkcyjnym laserem liniowym.
Urządzenie posiada ergonomiczną i trwałą obudowę, zabezpieczoną przed pyłem oraz wodą zgodnie z klasą ochrony IP 54. Wraz z ministatywem laser waży zaledwie 900 gramów i przy wymiarach ok. 15 x 8 x 12 cm jest wyjątkowo kompaktowy. Ministatyw ma średnicę ok. 20 cm i wysokość ok. 4 cm, a przy rozsuniętych stopkach ok. 8 cm. W wyposażeniu standardowym znajduje się obrotowy ministatyw, laserowa tarcza celownicza i cztery baterie 1,5 V LR6 (AA).
Więcej informacji na stronie www.bosch.pl.
Festool
Festool to marka niemieckiej firmy TTS Tooltechnic Systems GmbH & Co.KG (TTS) z Południa Niemiec. Od 2000 r. siedziba TTS znajduje się w Wendlingen. Wcześniej siedziba firmy znajdowała się w Esslingen, gdzie TTS należał do nadal działającego koncernu Festo AG, skąd wywodzi się nazwa marki Festool. Dlatego wśród rzemieślników jeszcze dziś możemy usłyszeć nazwę marki „Festo”. Grupa TTS oprócz marki Festool zawiera również inne spółki zależne, takie jak Tanos, TTS Cleantec, Festool Engineering itp. TTS rozwinął się z małej rodzinnej firmy do międzynarodowej grupy przedsiębiorstw zatrudniających 2480 pracowników i osiągających obrót 410 mln euro w 2012 roku. Około trzy czwarte obrotów firma generuje z zagranicy dzięki 22-niezależnym spółkom córkom oraz 61-importerom. Festool produkuje swoje narzędzia w fabryce w Neidlingen, która oddalona jest 20 km od siedziby.
Fot. Festool
Fot. Festool
Świat Festool wciąż poszerza swoje granice, w 2013 roku dzięki nowym zastosowaniom narzędzi do klasycznych prac stolarskich i malarskich oraz innowacyjnym rozwiązaniom do prac ciesielskich, modernizacyjnych i renowacyjnych. Ponad to Festool wprowadził mobilny odkurzacz oraz mobilny stół montażowy w miniaturze. Od prawie 90 lat Festool koncentruje się na spełnianiu wysokich wymagań i oczekiwań profesjonalistów z branży stolarskiej, malarskiej i sektora automotive. Dzięki temu marka gwarantuje wysoką jakość oferowanych narzędzi, olbrzymią precyzję i długą żywotność produktów. Jesienią firma jeszcze bardziej umocni swoją pozycję na rynku elektronarzędzi za sprawą wprowadzenia aplikacji i rozwiązań systemowych dla konstrukcji drewnianych, renowacji i modernizacji. Jesienią w ramach nowości produktowych, Festool zaprezentuje: bezprzewodowe wiertarki Quadrive, Quadrill oraz Duradrive do różnorodnych rozwiązań w zakresie wiercenia i wkręcania. Dla segmentu renowacji i modernizacji wprowadzone zostaną szlifierki do renowacji i szlifierki z osprzętem diamentowym. Festool nie zapomniał również o sektorze konstrukcji drewnianych, dla którego przygotował pilarkę mieczową Univers SSU 200. Poszerzona zostanie także oferta produktowa odkurzaczy o nową generację CTL Mini/Midi i odkurzacz uniwesalny CT 17 E. Ostatnim punktem, ale równie ważnym jest rozwój asortymentu w zakresie organizacji pracy, nowość w ofercie Systainerów: SYS-MFT mobilny stół warsztatowy w miniaturze, pojemnik SYS-Storage Box w skrócie SYS-SB oraz nowe Fusion-Tec – talerze szlifierskie ? 150 mm.
Fot. Festool
Fot. Festool
Co charakteryzuje Festool jako silną markę?
Zespół ekspertów Festool utrzymuje stały kontakt z rzemieślnikami, czego wynikiem jest ciągła analiza ich obecnych oraz przyszłych potrzeb, zarówno na płaszczyźnie krajowej, jak i międzynarodowej. Firma koncentruje się na zastosowaniach w branży rzemieślniczej i podąża za ich najnowszymi trendami. „Chcemy, aby nasza rozległa wiedza dotycząca potrzeb naszych klientów przełożyła się na rozwój produktów tak, abyśmy mogli oferować narzędzia, które zoptymalizują procesy oraz wprowadzą rozwiązania systemowe przyczyniające się do poprawy płynności oraz funkcjonalności pracy rzemieślników” – wyjaśnia Christian Oltzscher – Dyrektor Zarządzający i członek Zarządu TTS. Kontynuuje: „We wrześniu 2013 r., rozpoczynamy ofensywę, która zawiera wiele nowych produktów a co za tym idzie rozwiązań systemowych dla naszych klientów”. Pakiet rozwiązań systemowych przeznaczony dla budownictwa drewnianego zawiera aplikacje do cięcia, frezowania i wiercenia, rozwiązania dla branży malarskiej gwarantują wysoką jakość różnorodnych powierzchni: drewnianych, metalowych, mineralnych oraz z innych materiałów. Festool kontynuuje poszerzanie palety produktów przeznaczonych do organizacji miejsca pracy: mobilny warsztat SYS-MFT, Systainer SYS-Roll, Systainer transporter oraz Workcenter do zorganizowania indywidualnego warsztatu. Firma ciągle rozwija gamę dostępnych odkurzaczy Festool tak, by spełniały one wymagania każdego użytkownika.
Więcej informacji na stronie www.festool.pl.
Makita
Firma posiada niemal wiek doświadczeń w produkcji silników elektrycznych i jest wiodącym producentem elektronarzędzi profesjonalnych na świecie. Firma Makita zajmuje się projektowaniem, produkcją oraz wprowadzaniem na rynek szerokiego asortymentu elektronarzędzi. Aby sprostać jeszcze szerszemu wachlarzowi potrzeb, firma oferuje oprócz szerokiej gamy elektronarzędzi także urządzenia akumulatorowe, pneumatyczne oraz narzędzia ogrodowe (spalinowe i elektryczne). Do wszystkich tych maszyn Makita oferuje wysokiej klasy i doskonałej jakości osprzęt oraz materiały eksploatacyjne. Poza narzędziami firma Makita reprezentowana jest również przez marki Dolmar oraz Maktec.
Makita proponuje bardzo szeroką gamę elektronarzędzi. Na szczególną uwagę zasługują wprowadzone ostatnio nowości, takie jak: 3-biegowa akumulatorowa wiertarko-wkrętarka udarowa BHP451RFJ w walizce Makpac, akumulatorowa przecinarka do metalu 136 mm BCS550RFE, młoto-wiertarka SDS-Plus 26 mm HR2611FT oraz ręczna pilarka tarczowa 210 mm 5008MG.
Fot. Makita
3-biegowa akumulatorowa wiertarko-wkrętarka udarowa BHP451RFJ posiada lekki i kompaktowy 4-biegunowy silnik prądu stałego, 16-stopniową regulację momentu obrotowego + wiercenie. Aluminiową obudowę przekładni oraz szybkomocujący uchwyt wiertarski, który pozwala na łatwą i szybką wymianę narzędzia. Ergonomiczna rękojeść pokryta powłoką antypoślizgową oraz 2 diody LED oświetlające obszar roboczy z opóźnionym wygaszaniem w znaczny sposób ułatwiają pracę narzędziem. Wiertarko – wkrętarka dostarczana jest w walizce Makpac z dwoma akumulatorami i ładowarką.
Akumulatorowa przecinarka do metalu BCS550RFE
Przecinarka BCS550RFE to bardzo dobrze wyważone i lekkie narzędzie umożliwiające pracę w pozycji poziomej lub nad głową. Przeznaczona jest do obróbki wszelkiego rodzaju metalu o grubości nieprzekraczającej 51 mm, do obróbki płaskich elementów metalowych, choć możliwe są też cięcia rur. Najważniejszą zaletą jest jednak możliwość wykonywania z dużą precyzją prostoliniowych cięć. Przecinarka ta wykonuje cięcia na zimno. Posiada rękojeść pokrytą elastomerem, płytę prowadzącą ze stali nierdzewnej, diodę LED oświetlającą linię cięcia oraz dużą dźwignię blokady włącznika. Maszyna dostarczana jest w walizce z dwoma akumulatorami i ładowarką.
Fot. Makita
Młoto-wiertarka SDS-Plus HR2611FT
Młoto-wiertarka HR2611FT posiada technologię antywibracyjną(AVT) i można nią pracować w 3 trybach: wiercenie, wiercenie z udarem i kucie. Maszyna posiada osłonę przeciwpyłową uchwytu narzędziowego, przesuwny uchwyt, 40 – pozycyjne przestawianie dłuta oraz wyłącznik elektroniczny umożliwiający rozpoczęcie pracy w ściśle określonym punkcie. Dźwignia zmiany trybu pracy umiejscowiona w dolnej części obudowy minimalizuje uszkodzenia. Prędkość i moment obrotowy są takie same przy prawych i lewych obrotach, dzięki zastosowaniu przełącznika na uchwycie szczotek węglowych. Możliwość podłączenia zewnętrznego urządzenia odsysającego w celu pracy z niską emisją pyłu (z użyciem adaptera). Wiertarka ponadto posiada: rękojeść antypoślizgową pokrytą gumą, diodę LED oświetlającą obszar roboczy oraz szybkowymienny uchwyt narzędziowy typu SDS-Plus i uchwyt szybkowymienny (cylindryczny). Maszyna dostarczana jest z walizce, z uchwytem szybkowymiennym SDS-Plus i cylindrycznym oraz z ogranicznikiem głębokości.
Więcej informacji o ofercie firmy Makita na stronie www.makita.pl.
Stanley Black & Decker
Firma Stanley Black & Decker powstała w 2010 roku w wyniku połączenia dwóch wiodących firm z branży narzędziowej i elektronarzędziowej – Stanley Works i Black & Decker.
Stanley (The Stanley Works, Inc.) to światowy lider technologiczny w dziedzinie produkcji narzędzi ręcznych. Firma powstała ponad 160 lat temu (1843 r.) w Stanach Zjednoczonych. Od około 1920 roku marka Stanley jest znana na wszystkich kontynentach i należy dziś do najbardziej popularnych znaków firmowych świata. W 2006 r. pozycja rynkowa Stanley’a na świecie została dodatkowo wzmocniona przez przejęcie firmy Facom – dostawcę wysokiej jakości narzędzi dla przemysłu.
Black & Decker jest największym na świecie producentem elektronarzędzi i akcesoriów. Firma powstała w 1910 roku w Baltimore w Stanach Zjednoczonych. Produkty firmy Black & Decker oferowane są pod markami: Black & Decker, DeWalt, Porter-Cable, Emhart Teknologies, Kwikset, Baldwin i Price Pfister.
Nowe dalmierze Stanley
Firma Stanley w tym roku wprowadziła na rynek trzy precyzyjne dalmierze laserowe z seri TLM. Wyposażone są one w szereg funkcji ułatwiających pracę zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń. Automatycznie dokonują obliczeń powierzchni, objętości oraz złożonych pomiarów wysokości. W ofercie marki Stanley znajdziemy podstawowy model dalmierza dla majsterkowicza (TLM99) oraz dwa zaawansowane modele dla fachowców (TLM165 & TLM330).
Dalmierz laserowy TLM99 (30 m)
Specjalnie zaprojektowany do szybkiej i łatwej obsługi dalmierz TLM99 marki Stanley oblicza objętości, odległości i powierzchnie przy pomocy tylko jednego przycisku. Jest on idealny do podstawowych pomiarów wykorzystywanych przy pracach malarskich i wykończeniowych.
Fot. Stanley
Dalmierz laserowy TLM165 (50 m)
Model TLM165 posiada zasięg 50 m oraz kilka przydatnych funkcji np. składaną przystawkę do pomiarów z narożników czy krawędzi, sygnalizację dźwiękową klawiatury, funkcję pamięci pięciu ostatnich pomiarów czy kalkulator z funkcją dodawania i odejmowania. Cechy nowego dalmierza marki Stanley czynią go urządzeniem idealnym do montażu stolarki i do prac przy większych projektach budowlanych.
Dalmierz laserowy TLM330 (100 m)
Z gamy trzech nowych dalmierzy model TLM330 należy do najbardziej zaawansowanych. Posiada zasięg do 100 m z dokładnością pomiaru do ± 1 mm, stoper, cyfrowy pomiar nachylenia, funkcję pomiaru ciągłego i pośredniego oraz mocowanie do statywu i czujnika nachylenia. Ważnym atutem urządzenia jest jego trójliniowy podświetlany ekran LCD oraz obudowa odporna na wszelkie zabrudzenia. Model TLM330 dzięki swoim funkcjom ułatwia pracę nawet przy najbardziej skomplikowanych pomiarach.
Produkty firmy Stanley dostępne są w renomowanych sklepach narzędziowych i marketach budowlanych na terenie całego kraju. Więcej informacji na stronie
www.stanleyworks.pl.
Źródło: Tynki, nr 5 (24) 2013
CZYTAJ WIĘCEJ
Wielorazowe i wielofunkcyjne - nowoczesne narzędzia malarskie
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
Urządzenia z firmy Lorencic
Do optymalnego natrysku szpachli i gładzi
Szeroka oferta dla profesjonalistów
System ramowy Altrad-Mostostal
Do wygładzania powierzchni
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia