Nowa norma dla drabin EN 131. Jakie zmiany czekają przedsiębiorców?
Zdrowie pracowników jest jedną z najważniejszych wartości nie tylko pracodawców, ale i całego społeczeństwa. To jedno z bogactw naturalnych kraju, które determinuje jego rozwój gospodarczy oraz społeczny, zatem wymaga troski oraz odpowiednich działań zarówno ze strony samych pracodawców, jak i ustawodawców na szczeblu krajowym oraz unijnym. Jedną z takich inicjatyw jest zwiększenie bezpieczeństwa użytkowników drabin wolnostojących, co potwierdzają zmiany wprowadzane w normie EN 131. Czego dotyczą, kiedy wchodzą w życie oraz kogo mogą dotknąć, wyjaśnia ekspert firmy Krause, renomowanego niemieckiego producenta drabin, pomostów i rusztowań.
Z dniem 1 stycznia 2018 r. wejdą w życie istotne zmiany dla wszystkich drabin, które mogą być wykorzystywane jako przystawne, a których długość przekracza 3 metry. Nowe regulacje normy EN 131-1, w zasadniczej części, dotyczą obowiązku wyposażenia tych urządzeń w stabilizator, który zwiększa powierzchnię podparcia drabiny, a tym samym bezpieczeństwo użytkowników. Zmiany te, w kolejnym punkcie - EN 131-2, nakładają także na producentów szereg nowych wytycznych dotyczących wytrzymałości drabin oraz wprowadzają nowy podział drabin pod względem grupy użytkowników.
Czego dotyczą zmiany?
Zmiany, które wejdą w życie z początkiem przyszłego roku są dość kompleksowe i dotyczą wszystkich typów drabin, które mogą być używane w charakterze drabiny przystawnej, zarówno z punktu widzenia samych producentów, jak i ich użytkowników profesjonalnych. W zależności od określeń przyjętych przez producentów, mogą to być drabiny przystawne, rozsuwane, rozstawno-przystawne, a także wewnętrzne części drabin wielofunkcyjnych. Każda z nich, o ile jest przewidziana do użytkowania w wersji przystawnej, po przekroczeniu długości 3 metrów, musi być wyposażona w zamocowany na stałe stabilizator. Jego szerokość jest obliczana według poniższej formuły:
(b1 + 0,1 x l1 + 2 x t)
gdzie:
b1 - długość prześwitu między profilami drabiny
l1 - długość drabiny w pozycji przystawnej
t - szerokość profilu drabiny
"Wchodzące w życie zmiany (punkt 131-2) wprowadzają także ścisły podział drabin na dwie grupy, uzależnione od rodzaju użytkownika. I tak, pierwszą grupę stanowią profesjonaliści, którzy korzystają z drabin w ramach wykonywanego zawodu, drugą zaś członkowie gospodarstw domowych. Nowe przepisy nakładają także na nas - producentów - szereg nowych, ostrzejszych wymagań, dotyczących prowadzonych na produktach badań wytrzymałościowych" - wyjaśnia Marek Banach, ekspert firmy KRAUSE.
Kiedy wchodzą w życie?
Zmiany normy, o których mowa, opracowywane są na szczeblu europejskim od wielu miesięcy. Obecnie - do 31 grudnia 2017 r., znajdujemy się w okresie przejściowym, który z jednej strony daje szansę producentom drabin na dostosowanie produkcji do nowych wymagań, z drugiej zaś pozwala przedsiębiorcom przeprowadzić kontrolę dotychczas wykorzystywanych urządzeń pod kątem oceny ich bezpieczeństwa. A jak mają się zachować pracodawcy, którzy właśnie teraz chcą zainwestować w rozwój parku maszynowego? Czy na rynku dostępne są już drabiny wykonane według nowej normy? "Na rynku pojawiają się już stopniowo produkty spełniające wymogi nowej normy EN 131-1 i są one oznaczone stosowną naklejką. Dlatego w celu minimalizacji kosztów dostosowania zakupionych właśnie drabin do zmian przewidzianych nową normą, zachęcam do zwracania szczególnej uwagi na informacje pojawiające się na nabywanych produktach. Firma KRAUSE, już od 1 marca br. produkuje profesjonalne drabiny STABILO zgodnie z nowymi wymaganiami. Oferta jest praktycznie gotowa i za chwilę będzie dostępna na naszym rynku. Warto zaznaczyć, że od 1 grudnia br. będziemy sprzedawać już tylko drabiny wykonane według nowej normy" - podpowiada ekspert producenta.
Kogo dotykają?
Nowe regulacje obejmują zarówno producentów drabin, jak i wszystkie przedsiębiorstwa i podmioty gospodarcze, które wykorzystują drabiny przystawne dłuższe niż 3 m jako element wyposażenia zakładu, służący pracownikom do pracy na wysokości. Co w praktyce zmiana ta oznacza dla przedsiębiorstw? Z jednej strony będą zobowiązani do odpowiedniego dostosowania obecnego parku maszynowego, z drugiej zaś do zakupu, po 1 stycznia 2018 r., drabin przystawnych zgodnych z wymaganiami nowej normy. Pracodawcy muszą więc przeprowadzić ewidencję posiadanych drabin przystawnych pod kątem nowych wymagań i, w razie konieczności, wyposażyć wskazane modele w odpowiedniej długości stabilizator - może zdarzyć się bowiem tak, że obecne będą niewystarczające lub nie będzie ich wcale.
Producenci zaś, poza obowiązkiem wyposażania na stałe w stabilizator drabin wykorzystywanych jako przystawne, zobowiązani zostali, już na etapie projektowania urządzeń, do prowadzenia bardziej wymagających badań dotyczących ich wytrzymałości, zarówno pod kątem obciążeń, jak i intensywności użytkowania.
Podpowiedzi i porady
Wprowadzanie zmian w przepisach zawsze łączy się z pewnymi lękami i obawami ze strony podmiotów, których one dotyczą. Dlatego firma KRAUSE oferuje nie tylko swoim klientom, ale i wszystkim zainteresowanym podmiotom, pełne wsparcie informacyjne oraz kontrolne. - "Dysponujemy szerokim wachlarzem porad: od oceny ryzyka posiadanych już urządzeń, poprzez prawidłowe dostosowanie ich do nowych wymagań, aż do kompleksowego doradztwa inwestycyjnego. Korzystamy z opracowanych przez nas list pytań kontrolnych, które zapewniają weryfikację parku maszynowego na najwyższym poziomie i pomagają przedsiębiorstwom uniknąć ryzyka odpowiedzialności karnej za nieprzestrzeganie obowiązujących przepisów bezpieczeństwa. Zachęcamy także do korzystania z prowadzonych przez nas szkoleń, dzięki którym wytypowane przez pracodawcę osoby, w swoich zakładach pracy, zdobywają wiedzę niezbędną do zarządzania parkiem maszynowym zgodnie z nowymi wymaganiami" - podsumowuje Marek Banach.
Źródło i zdjęcia: Krause
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
Urządzenia z firmy Lorencic
Do optymalnego natrysku szpachli i gładzi
Szeroka oferta dla profesjonalistów
System ramowy Altrad-Mostostal
Do wygładzania powierzchni
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia