Nowa zagłębiarka Festool
Przeszło 30 lat temu Festool zrewolucjonizował rynek pilarek tarczowych wprowadzając do swojej oferty zagłębiarkę. Dziś Festool po raz kolejny zdecydowanie podnosi poprzeczkę. Nowa TS 55 R jest jeszcze bardziej precyzyjna, wygodna w użyciu i stwarza jeszcze większe możliwości. Szereg nowoczesnych rozwiązań istotnie poszerza dotychczasowy zakres zastosowań zagłębiarki.
Fot. Festool
Kamieniem milowym w rozwoju branży obróbki drewna było wprowadzenie przez Festool 80 lat temu pierwszej przenośnej pilarki tarczowej. Maszyna ta funkcjonowała wtedy na rynku pod marką Festo. W roku 1962 Festo wprowadziło na rynek pierwszą szynę prowadzącą do pilarki, a dalej kolejne rozwiązania, które ugruntowały pozycję tej marki jako lidera wśród producentów elektronarzędzi.
Nie jest więc bez przyczyny, że zagłębiarka Festool jest dziś postrzegana jako wzór profesjonalnej pilarki tarczowej. Od wielu lat zachwyca i staje się obiektem zainteresowania stolarzy i innych specjalistów związanych z obróbką drewna.
Precyzja przede wszystkim
Cechą szczególną nowej zagłębiarki jest jej niezwykle płaska na całej długości obudowa. Pozwala na to przesunięty do tyłu króciec ssący. Brak wypukłości na powierzchni umożliwia wykonywanie cięć blisko krawędzi, przy minimalnym odstępie od ściany rzędu 12 mm. Zagłębiarka jest więc zaprojektowana do wykonywania precyzyjnych wycięć w podłogach i sufitach, nadaje się także do przycinania drzwi. Narzędzie to przeznaczone jest także do szybkiego wykonywania szczelin wentylacyjnych i dylatacji. Znany i sprawdzony klin prowadzący, typowy dla zagłębiarki Festool, został całkowicie przeprojektowany. Dotychczas odpowiadał głównie za bezpieczeństwo. Teraz sprężysty klin zapewnia dodatkowo większą precyzję cięcia. W odróżnieniu od wcześniejszej konstrukcji, nowy klin wysuwa się wcześniej niż tarcza pilarska, umożliwiając precyzyjne ustawienie pilarki w istniejącym rzazie, np. podczas przestawiania szyny prowadzącej. Gwarantuje to perfekcyjne cięcie wzdłuż istniejącej już krawędzi.
Fot. Festool
Podcięcia dzięki rozszerzonej regulacji kąta
Najczęściej wymagane kąty pomiędzy 0° i 45° można wybierać korzystając z punktów bazowych. Nie jest jednak tajemnicą dla żadnego profesjonalnego wykonawcy, że na budowie precyzyjne kąty występują niezwykle rzadko. Dzięki rozszerzonej regulacji w zakresie od -1° do 47° możliwe jest teraz wykonywanie podcięć oraz dokładne pasowanie elementów narożnych.
Czysta moc – bez blokowania
W nowej zagłębiarce TS 55 REBQ Festool położył nacisk na wysoką wydajność. Dla użytkownika oznacza to, że pilarka osiąga podczas cięcia posuw 5 m/min bez żadnego blokowania! Wynik ten możliwy jest do osiągnięcia dzięki mocnemu silnikowi, specjalnej przekładni oraz elektronice MMC. Łagodny rozruch, zabezpieczenie termiczne i przeciążeniowe oraz potrójne ułożyskowanie silnika to elementy zapewniające długą żywotność oraz bezpieczeństwo użytkowania.
Praktyczna w każdym najdrobniejszym szczególe
Czasami podczas pracy zagłębiarką wymagana jest szczególna precyzja – przykładowo w sytuacji, kiedy musimy wykonać perfekcyjne wycięcie w blacie kuchennym. Festool wprowadził praktyczne rozwiązanie w postaci okienka kontrolnego, które umożliwia doskonały widok tarczy pilarskiej oraz linii cięcia wyznaczonej na materiale. W rezultacie cięcie kończy się dokładnie w punkcie, w którym powinno się skończyć. W codziennej pracy bardzo przydaje się podwójna skala głębokości cięcia z precyzyjną regulacją, która zapewnia doskonałe efekty pracy. Zarówno przy pracy z szyną, jak i bez szyny prowadzącej, głębokość można bardzo szybko odczytać, bądź nastawić. Praca z szyną prowadzącą i zabezpieczeniem przeciwodpryskowym gwarantuje czyste cięcie, bez wyrw po obu stronach materiału. W ten sposób możemy uniknąć czasochłonnej obróbki dodatkowej. Dzięki regulowanym beznarzędziowo szczękom prowadzącym, zagłębiarka porusza się po szynie bez najmniejszego luzu.
Zagłębiarka dostępna jest u Dystrybutorów Festool od kwietnia.
Festool udoskonalił swój flagowy produkt, dzięki czemu nowa zagłębiarka oferuje jeszcze większe możliwości. TS 55 R współpracuje z CMS (Compact Modul System), może więc służyć jako stacjonarna pilarka stolikowa. Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej www.festool.com/ts55, aby dowiedzieć się więcej o TS 55 R. Na stronie dostępny jest także film, prezentujący możliwości nowej zagłębiarki.
Źródło: Tynki, nr 3 (16) 2012
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
Urządzenia z firmy Lorencic
Do optymalnego natrysku szpachli i gładzi
Szeroka oferta dla profesjonalistów
System ramowy Altrad-Mostostal
Do wygładzania powierzchni
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia