Rusztowania do prac elewacyjnych i tynkarskich
Wybór optymalnego systemu rusztowań elewacyjnych jest dziś decyzją niełatwą. Na rynku znajduje się bowiem wiele nowoczesnych systemów. Każdy może być z powodzeniem wykorzystany do prac tynkarskich, czy ociepleniowych.
Rusztowania ramowe Mostostal Plus na Wawelu i modułowe Rotax Plus na zabytkowym Ratuszu we Lwówku Śląskim
Fot. Altrad-Mostostal
Systemy i akcesoria Altrad-Mostostal
Wśród szerokiej gamy rusztowań i akcesoriów budowlanych Altrad-Mostostal, najczęściej wykorzystywany do prac tynkarskich wewnątrz budynków mieszkalnych jest kozioł budowlany o regulowanej wysokości – od 0,96 (kozioł Mini) do 3,63 m (kozioł B-S). Dodatkowo stosowane jest oporęczowanie np. w postaci słupków poręczowych – dla pomostu roboczego powyżej 1 m. Kozły budowlane wyposażone są w mechanizm, który zabezpiecza podniesiony pomost roboczy przed opadnięciem.
Kolejna grupa produktów to systemy rusztowaniowe. Altrad-Mostostal oferuje rusztowania ramowe o rozstawie podłużnym ram 3,07; 2,57; 2,07; 1,57 i 1,09 m oraz dwóch standardowych rozstawach poprzecznych stojaków 0,73 i 1,09 m. Konstrukcja rusztowania umożliwia standardowo zamocowanie pomostów co 2 m w pionie oraz dopuszcza uzyskanie innych wysokości kondygnacji przy użyciu ram wyrównawczych lub rygli poprzecznych.
Do budowy rusztowania używa się pomostów stalowych roboczych, których dopuszczalne obciążenie wynosi od 2 (200 kg/m2) do 6 kN/m² (600 kg/m²), w zależności od konstrukcji oraz pomostów aluminiowo-sklejkowych o nośności 2 kN/m2 (200 kg/m²). Dzięki zastosowaniu stężeń pionowych ukośnych oraz systemu kotew mocujących rusztowanie do konstrukcji budowli, konstrukcje wykonane z tych rusztowań cechują się dużą stabilnością i statecznością.
Rusztowania typu Rotax są również rusztowaniami systemowymi, zbudowanymi na siatce konstrukcyjnej o długości 3,07; 2,57; 2,07 i 1,57 m o szerokości 0,73 i 1,09 m – przy czym istnieje możliwość rozbudowy siatki we wszystkich kierunkach
W płaszczyźnie pionowej system ma zdolność zmiany położenia elementów co 0,5 m. Rusztowanie typu Rotax pozwala na bardzo szybkie i pewne wykonanie konstrukcji przestrzennych o skomplikowanych kształtach. Pozwala także na budowanie platform o dużych wymiarach. Rusztowanie w ustawieniu fasadowym posiada dopuszczalne obciążenie robocze 2 kN/m² dla szerokości rusztowania 0,73 m oraz 3 kN/m² dla szerokości 1,09 m.
Do budowy rusztowania używa się pomostów stalowych roboczych o nośności od 3 do 6 kN/m² w zależności od długości pomostu i konfiguracji ustawień oraz pomostów aluminiowo-sklejkowych i drewnianych o nośności 2 kN/m².
Hünnebeck Bosta 70 i Bosta 100
Systemy Hünnebeck, w tym Bosta 70 i Bosta 100, to doskonałe rozwiązania wzajemnie uzupełniających się rusztowań ramowych. Charakteryzują się prostym i szybkim montażem, mają odpowiednią wytrzymałość i stateczność oraz nie stwarzają trudności w transporcie, a więc spełniają wymagania optymalizacji, sprowadzające się do minimalizacji zużycia materiałów i robocizny.
Rusztowanie Bosta 70 odpowiada 3 grupie rusztowań wg normy DIN 4420. Maks. wysokość rusztowania bez dodatkowych obliczeń statycznych wynosi 25 m. Rama nośna ma wysokość 200 cm (ramy uzupełniające 66 i 100 cm). Do niwelowania nierówności terenu dostępne są podstawki śrubowe i podpory wyrównawcze. W rusztowaniu wykorzystywane są pomosty drewniane, stalowe i aluminiowe o szerokości 32 cm i długościach: 74, 125, 150, 200, 250 i 300 cm. Maksymalne obciążenie pomostu wynosi 2,0 kN/m².
Przykładowa realizacja z rusztowaniem Hünnebeck Bosta 70
Fot. Hünnebeck Polska
Elementami uzupełniającymi są: wsporniki poszerzające, wsporniki daszków ochronnych, elementy pionów komunikacyjnych, ramy szerokości 100 i 150 cm do prowadzenia ruchu pieszego pod rusztowaniem, dźwigary przejść nad przeszkodami o długości 500 lub 750 cm, stalowe lub aluminiowe dźwigary kratowe do usztywniania lub podwieszania części rusztowań.
Z elementów rusztowania Bosta 70 można zbudować rusztowanie przejezdne. Po zastosowaniu dodatkowych wsporników istnieje także możliwość przesunięcia (bez dodatkowych obliczeń statycznych) osi rusztowania o 70 cm oraz nadbudowy 11 dodatkowych pięter.
Rusztowanie Bosta 100 odpowiada 4 grupie rusztowań wg normy DIN 4420. Rusztowanie to w porównaniu z Bosta 70 różni się szerokością pomostu wynoszącą 96 cm oraz maksymalnym obciążeniem pomostu; w tym przypadku jest to od 3,0 do 6 kN/m² (w zależności od rozpiętości i rodzaju podestu).
Rusztowanie Hünnebeck Bosta 100
Fot. Hünnebeck Polska
Dostępne są takie same elementy uzupełniające jak w przypadku Bosta 70. Również w tym przypadku istnieje możliwość budowy z elementów systemu rusztowania przejezdnego.
Ringer Doppelgeländer
Ringer Doppelgeländer to typowe rusztowanie elewacyjne z pełną dokumentacją techniczno-ruchową, nie wymagające zatem żadnych specjalnych obliczeń, które wiążą się z dodatkowymi kosztami.
Dokumentacja techniczno-ruchowa rusztowania określa zasady, warunki i sposób montażu rusztowania, dopuszczalne wymiary i obciążenia rusztowania, sposób stężania i kotwienia. Zawiera również informację na temat wszystkich dostępnych elementów systemu rusztowań oraz sposobu ich montażu.
Maksymalna wysokość rusztowania wynosi 54 m bez dodatkowego projektu (najwyżej zostało ustawione w Rosji, na wysokość aż 120 m). Dopuszczalne obciążenie podestu to 200 kg/m².
Fot. Hünnebeck Polska
Fot. Ringer
Standardowy podest rusztowania ma długość 2,5 m oraz szerokość 60 cm – jest to optymalna szerokość dla większości prac elewacyjnych. Odpowiedni sposób montażu podestów, pozwala na ich montaż i demontaż bez konieczności demontażu dociskającej je ramy pionowej wyższej kondygnacji. Zaletą takiego rozwiązania jest umożliwienie zdemontowania pojedynczego pionu rusztowania bez konieczności rozbiórki całego rusztowania oraz demontowanie rusztowania z jednej strony i w tym samym czasie montowanie go z drugiej – tzw. „rusztowanie pływające”. Przykładowo posiadając 500 m² rusztowania na ścianie 1000 m², możliwy jest demontaż części elementów z jednej strony i tym samym montaż ich z drugiej strony rusztowania, bez konieczności rozbierania całego zestawu.
Montaż rusztowania jest szybki i prosty, bez konieczności używania dodatkowych narzędzi. Zamiast tradycyjnie montowanych dwóch poręczy oraz stężenia, firma Ringer proponuje „podwójną barierkę”: jeden element montowany na każdym polu, spełnia dwie funkcje – ochronną i stężającą.
Najdłuższy standardowy element systemu ma 2,5 m, a to z kolei przekłada się na wygodę i obniżenie kosztów transportu.
Ringer Doppelgeländer. Przykład pionu komunikacyjnego z ocynkowanymi klatkami schodowymi
Fot. Ringer
Bogaty asortyment elementów dodatkowych minimalizuje ograniczenia, jakie wynikają podczas ustawiania konstrukcji na skomplikowanych budynkach. Dostępne są m.in.: podesty o zróżnicowanej długości, ramy korygujące (regulowane lub tzw. „połówki”), ramy przejściowe (pasażowe), łączniki kotwiące o zróżnicowanej długości, wsporniki rozszerzające i trawersy, dźwigary przejściowe, ramy obejściowe, konstrukcje daszków ochronnych, uchwyty do wciągania ręcznego.
Warto także zaznaczyć, że rusztowanie Ringer Doppelgeländer posiada wiele certyfikatów, potwierdzających jego jakość i bezpieczeństwo podczas pracy.
Dorpa i Brio z oferty Ulma
Rusztowania w portfolio firmy Ulma Construccion Polska S.A. są produktem dość nowym, oferowanym dopiero od mniej więcej roku. Dostępne są dwa systemy rusztowań: ramowe Dorpa oraz modułowe Brio.
Fot. Ulma Construccion Polska
Rusztowanie fasadowe Dorpa składa się przede wszystkim z systemu ram oraz ram portalowych, co znacznie ułatwia szybkie i bezpieczne prowadzenie prac montażowych. Dostępne szerokości jednego modułu wynoszą: 1,0; 1,5; 2,0; 2,5 i 3,0 m. Liczba elementów uzupełniających pozwala stosować system na elewacjach ze skomplikowanymi balkonami i gzymsami, a różne długości stopek nie ograniczają jego zastosowania wyłącznie do podłoży płaskich. Elementy rusztowania Dorpa są wyprodukowane ze stali ocynkowanej na gorąco, zgodnie z normą europejską HD-1000. System uzyskał homologację Afnor z certyfikatem NF.
Rusztowanie modułowe Brio znajduje zastosowanie we wszystkich sektorach budownictwa i pozwala na skonstruowanie dowolnych form przestrzennych, co ma duże znaczenie w przypadku elewacji o skomplikowanych kształtach. System może być wykorzystywany m.in. przy wznoszeniu konstrukcji wewnątrz i na zewnątrz remontowanych budynków mieszkalnych lub użyteczności publicznej oraz obiektów zabytkowych i kościołów, wymagających przenoszenia znacznie większych obciążeń, niż pozwalają na to rusztowania fasadowe. Rusztowanie Brio może być także stosowane do prac elewacyjnych lub jako element startowy wszędzie tam, gdzie warunki podłoża ograniczają wykorzystanie rusztowania fasadowego Dorpa.
Elementy systemu Brio są produkowane ze stali ocynkowanej na gorąco. Główne elementy podłużne wyposażono w pierścienie rozmieszczone co 50 cm, które pozwalają modyfikować konstrukcję o dowolnej wysokości.
Kolejna inwestycja Ulma – Sanktuarium
w Sulisławicach
Każdy projekt jest indywidualnie przygotowywany przez Dział Rusztowań firmy Ulma, co daje gwarancję optymalizacji kosztów robocizny przy instalacji i demontażu. Na szybki i bezpieczny montaż wpływają także: niewielka liczba elementów; mocowanie podstawek śrubowych w celu regulacji i wypoziomowania rusztowania; sposób mocowania podestów antypoślizgowych oraz poręczy i bortnic; podesty z drabiną i schodami aluminiowymi do szybkiej komunikacji pionowej; ograniczenie niezbędnych narzędzi montażowych wyłącznie do młotka.
Źródło: Tynki, nr 4 (5) 2009
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
Urządzenia z firmy Lorencic
Do optymalnego natrysku szpachli i gładzi
Szeroka oferta dla profesjonalistów
System ramowy Altrad-Mostostal
Do wygładzania powierzchni
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia