Strona główna | SprzętTechnika akumulatorowa w montażu płyt g-k

Technika akumulatorowa w montażu płyt g-k

Podczas montażu płyt gipsowo-kartonowych niezwykle przydane okazują się zwłaszcza wiertarko-wkrętarki. Ich dużym plusem, poza niezależnością od źródła napięcia jest mały ciężar, duża moc oraz długi czas pracy.

Wkrętarka DeWalt DW979K2
Fot. DeWalt


Trzy narzędzia DeWalt
Firma DeWalt do tematycznego zakresu zastosowań szczególnie poleca wiertarko-wkrętarki DC740K2 (12 V NiCd, 10 mm) i DC743KA (12 V NiCd, 13 mm) oraz wkrętarkę do płyt gipsowo-kartonowych DW979K2 (12 V).

Wiertarko-wkrętarka DC740K2 ma masę 1,6 kg. Wyposażona jest w jednotulejowy, 10-milimetrowy, szybkozaciskowy uchwyt z samoczynną blokadą wrzeciona, umożliwiający szybkie i łatwe mocowanie wierteł i końcówek przy użyciu jednej ręki. Narzędzie ma dwa zakresy prędkości obrotowej z płynną regulacją – 0–350/0–1200 obr./min. oraz 14 pozycji ustawienia momentu obrotowego. Maksymalny moment wynosi 20 Nm.

Wiertarko-wkrętarka DC743KA jest nieco cięższa od modelu DC740K2, waży 2 kg. Wyposażona jest w 13-milimetrowy uchwyt szybkozaciskowy z samoczynną blokadą wrzeciona. Dodatkowo posiada diodę LED zwiększającą widoczność pola pracy. Płynna regulacja prędkości obrotowej odbywa się w dwóch zakresach – 0–400//0–1450 obr./min. Maksymalny moment obrotowy wynosi 35 Nm.




Wiertarko-wkrętarki DeWalt DC740K2 (na górze) i DC743KA
Fot. DeWalt


Wkrętarka DW979K2 to kompaktowe i ergonomiczne narzędzie przeznaczone specjalnie do płyt gipsowo-kartonowych. Wyposażone jest w końcówkę uchwytu narzędziowego typu „ustaw i zapomnij” zapewniającą zawsze tę samą, raz ustawioną głębokość wkręcania i sześciokątne magne-
tyczne gniazdo końcówek 6,35 mm.

Użytkownik ma do dyspozycji dwie prędkości pracy (0–800//0–2300 obr./min.) z możliwością płynnej regulacji i zmiany kierunku obrotów. Maksymalny moment obrotowy wynosi 8,5 Nm. Wkrętarka DW979K2 ma masę 1,9 kg.

Wszystkie opisywane narzędzia DeWalt napędzane są wytrzymałymi silnikami z wymiennymi szczotkami, chłodzonymi wentylatorem. Wyposażone są w metalową przekładnię zębatą, elektronicz-
ny hamulec oraz ergonomiczną, gumowaną rękojeść i ergonomi-
czny wyłącznik. Modułowa konstrukcja narzędzia ułatwia dostęp do najważniejszych podzespołów i ich serwis. W standardzie na wyposażeniu każdej są dwa akumulatory NiCd o pojemności 2 Ah oraz ładowarka pozwalająca na ich naładowanie w ciągu 1 godziny.

Nowe wiertarko-wkrętarki Kress

Nowa generacja wiertarko-wkrętarek Kress obejmuje dwa produkty: Kress 180 AFB 2,6 i 144 AFB 2,6. Pierwszy z nich – o większej mocy – posiada baterię 18 V, drugi 14,4 V. Narzędzia umożliwiają wiercenie w drewnie wiertłami o średnicy do 38 lub 45 mm, w stali wiertłami o średnicy do 13 mm oraz wkręcanie w drewno wkrętów o średnicy do 12 mm. Obie wiertarko-wkrętarki są idealne do wykonywania m.in. otworów i mocowań w płytach g-k. Wiertarko-wkrętarki Kress 180 AFB 2,6 i 144 AFB 2,6 zapewniają o 30% większy docisk w porównaniu do konkurencyjnych produktów o podobnej masie. Niewielkie rozmiary narzędzia mają szczególne znaczenie przy wierceniu i wkręcaniu w trudno dostępnych miejscach. W trakcie tego typu prac można dodatkowo skrócić elektronarzędzie, demontując uchwyt wiertarski. Pozwala to na bezpośrednie mocowanie bitu na wrzecionie i kontynuowanie pracy. To rozwiązanie sprawia również, że cała energia przenoszona jest bezpośrednio na bit. 21-stopniowa skala momentu obrotowego umożliwia optymalne dostosowanie obrotów do obrabianego materiału.


Wiertarko-wkrętarka Kress 180 AFB 2,6
Fot. Kress


Elektronarzędzia Kress 180 AFB 2,6 i 144 AFB 2,6 gwarantują nie tylko dokładność i siłę, ale także szybszą pracę. Dzięki opatentowanemu systemowi szybkiej wymiany uchwytu QuiXS można na przemian wiercić z uchwytem i wkręcać bez uchwytu. Automatyczna blokada wrzeciona umożliwia dodatkowo wygodną wymianę osprzętu jedną ręką. Pracę ułatwiają również diody LED, które oświetlają miejsce wiercenia czy wkręcania.


Zawieszka na pasek ze zintegrowanym schowkiem na bity
Fot. Kress

Firma Kress w zestawie z wiertarko-wkrętarkami oferuje również zawieszkę na pasek ze zintegrowanym schowkiem na bity.

Zarówno wiertarko-wkrętarka Kress 180 AFB 2,6, jak i Kress 144 AFB 2,6 są wyposażone w akumulatory litowo-jonowe o pojemności 2,6 Ah produkowane przez Sony. Przy użyciu dostępnej w zestawie szybkiej ładowarki CSL 30 LI czas ładowana baterii wynosi 30 minut. Aktualny stan baterii jest sygnalizowany na wyświetlaczu.

Propozycja firmy Spit
w różnej wielkości wiertarki i wiertarko-wkrętarki akumulatorowe można zaopatrzyć się w firmie Spit. Z bogatej gamy „pomarańczowych” elektronarzędzi, do montażu płyt gipsowo-kartonowych przeznaczona jest wkrętarka akumulatorowa Spit 216 HDI.

Akumulatorowa wkrętarka Spit 216 HDI waży 1,8 kg. Uzyskiwana prędkość obrotowa (bez obciążenia) wynosi 0–4000 obr./min. Wkrętarka zasilana jest akumulatorem o napięciu 13,2 V i pojemności (do wyboru) 2 (NiCd) lub 3 Ah (NiMH). Czas ładowania akumulatora wynosi 1 godzinę.


Wkrętarka Spit 216 HDI wyposażona w adaptor do wkrętów paskowanych Speed 55
Fot. Spit


Dzięki specjalnej koncepcji ergonomicznej wkrętarka zapewnia dobry chwyt i umożliwia wkręcanie nawet w trudno dostępnych miejscach. Przy zastosowaniu baterii 3 Ah można zamontować ponad 100 m2 płyt g-k (na jedno naładowanie). Wkrętarka zapewnia wysoką jakość montażu dzięki bardzo dokładnemu nastawieniu ogranicznika głębokości, a system do zawieszania Spit Lock daje możliwość swobodnego poruszania się.

Wkrętarka 216 HDI może być używana z adaptorem do wkrętów paskowanych – Speed 55 (50 wkrętów o długości od 25 do 55?mm). Urządzenie umożliwia pracę jedną ręką bez konieczności ciągłego zakładania pojedynczych wkrętów, co pozwala na uzyskanie wyższej o 50% wydajności. Zastosowanie adaptora znacznie ułatwia montaż płyt g-k na stropach.


Wkrętarka akumulatorowa Spit 216 HDI
Fot. Spit


Wkręty paskowane stosowane z adaptorem Speed 55, jak również wkręty luzem posiadają ekstremalnie ostry grot – 3 razy szybszy niż w przypadku wkręta standardowego.

Źródło: Tynki, nr 2 (3) 2009

CZYTAJ WIĘCEJ

Jak poprawnie wykonać zabudowę z płyt g-k na poddaszu?
Odporność na pękanie i jednocześnie gładka powierzchnia płyt g-k



DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej