Wciągarki linowe Geda
Bawarska firma Geda Dechentreiter GmbH & Co KG w swoim szerokim asortymencie produkcyjnym posiada całą grupę wciągarek linowych, znanych nie tylko ze znakomitych parametrów technicznych, ale przede wszystkim ze swojej niezawodności.
Fot. 1 Wciągarka Geda Mini 60S ze specjalnym uchwytem do transportu elementów rusztowań
Fot. Windy-Geda.pl
Jedną z linii produktowych są specjalistyczne wciągarki linowe do prac elewacyjnych, których nie trzeba specjalnie przedstawiać. Od wielu lat zajmują bowiem dominującą pozycję w branży w naszym kraju. Znane ze swojej wytrzymałości i odporności na błędy ludzkie, stają się niezbędne dla szybkiego i bezpiecznego montażu oraz demontażu przez montażystów rusztowań wszelkich marek i typów. Niemal każdy pracownik zajmujący się montażem rusztowań przy elewacji spotkał się z problemem dostarczenia elementów na coraz wyższe poziomy konstrukcji. Oczywistym jest fakt, że wymaga to większego nakładu pracy, powodując ogromne marnotrawstwo czasu i energii. Idealnym rozwiązaniem na tego typu problemy są właśnie wciągarki linowe serii Geda Mini 60S, Geda Maxi 120S oraz Geda Maxi 150S. Jako, że silniki montowane są na dole, a ramię z bloczkiem na górze, uzyskuje się bardzo wygodny zestaw do szybkiego zwiększania wysokości roboczej wciągarki. Znacznie łatwiej jest przenieść i zamocować ważące niecałe 12 kg ramię na kolejne kondygnacje rusztowania, niż ciężki, 65 kilogramowy silnik. Producent Geda stawia przede wszystkim na praktyczność swoich urządzeń, dlatego też powstały trzy typy wciągarek z linami o standardowych długościach 51 m lub 81 m, które pozwalają na uzyskanie odpowiednio 30 i 45 m wysokości montażu. Czy są to jednak maksymalne do osiągnięcia wysokości montażu? Otóż nie. Wykorzystując standardowe przedłużone sterowniki ręczne z kablami o długościach 30 m lub 50 m i montując napęd wciągarki odpowiednio wyżej na rusztowaniu, uzyskuje się dodatkowo +10 m lub +20 m wysokości.
Fot. 2 Wciągarka Geda Maxi 120S
Fot. Windy-Geda.pl
Geda Mini 60S (fot. 1) najszybsza z dostępnych dwubiegowych wciągarek, osiąga prędkość 23/69 m/min. Ze względu na raczej niewielki udźwig (wynoszący 60 kg), stosuje się ją do prac przy bardzo wysokich konstrukcjach, gdzie prędkość jest znacznie ważniejsza od udźwigu.
Fot. 3 Zastosowanie podwójnego zblocza
Fot. Windy-Geda.pl
Geda Maxi 120S (fot. 2) – najbardziej popularna z wciągarek Geda. Ładunek porusza się z prędkością 20/60 m/min, przy udźwigu aż 120 kg! Z tego właśnie powodu, jest tak często używana na polskich budowach.
Fot. 4 Wciągarka Geda Maxi 150S
Fot. Windy-Geda.pl
Geda Maxi 150S – wprawdzie nie należy do najszybszych wciągarek linowych (prędkość 15/45 m/min), jednak jej bardzo duży udźwig, wynoszący 150 kg, z łatwością wynagradza tą niedogodność. Przy zastosowaniu odpowiedniej modyfikacji zblocza (fot. 3) uzyskuje się podwojenie udźwigu wciągarki ze 150 kg na 300 kg lub w przypadku Maxi 120S ze 120 kg na 240 kg. Ta możliwość rozszerza paletę zastosowania standardowych produktów. Cena najbardziej popularnych, gotowych do pracy wciągarek Geda Maxi 120S i Geda Maxi 150S w ofercie autoryzowanych dystrybutorów waha się w granicach 9 tys. zł netto. Do wszystkich wciągarek, poza standardowymi zawiesiami do wciągania elementów rusztowań (fot. 4) można zastosować niemal każde zawiesie służące do transportu nawet najbardziej kłopotliwych materiałów budowlanych typu: uchwyty na wiadra, łańcuchy na taczkę, klatka do transportu cegieł, pustaków lub dachówki oraz uchwyt na najróżniejsze wymiary płyt.
Fot. 5 Taczka transportowa
Fot. Windy-Geda.pl
Nie należy zapominać o bardzo ważnym aspekcie użytkowania sprzętu na budowach, tj. o warunkach socjalnych. Stosowanie urządzeń małej lub dużej mechanizacji jest samo w sobie socjalne, gdyż ułatwia wykonywanie zadanych prac – mniejszym wysiłkiem, bardziej efektywnie, dokładniej i bezpieczniej. Dla rozszerzenia tego aspektu firma Geda wprowadziła do stosowania taczkę transportową (fot. 5), ułatwiającą załadunek i transport na budowie. Więcej informacji na stronie www.windy-geda.pl.
Katarzyna Kastelli-Drzewiecka
Mgr inż. Kazimierz Wasilczyk
Źródło: Tynki, nr 5 (24) 2013
CZYTAJ WIĘCEJ
Urządzenia Geda - alternatywa dla rusztowań
Nowoczesne systemy transportu pionowego typu Geda
Wciągarki zębatkowe - uniwersalny system Geda
Wciągarki Geda
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
Wyświetlanie 5 z 2 komentarzy
-
maciej358 | 24-03-2020 08:14Ja wybrałem ofertę GEDA, ale korzystam także z ECI i moedlu AP 150 do stawiania rusztowań przy blokach na czas remontów https://www.eci.com.pl/1115-wciagarki-budowlane-linowe-i-lancuchowe
-
Darioo | 13-10-2016 12:49Obecnie tak na dobrą sprawę ofert wciągników możemy znaleźć bardzo wiele na rynku. Moim zdaniem na pewno ciekawe produkty tego rodzaju, w tym chociażby wciągniki łańcuchowe czy elektryczne, znajdziemy w ofercie Redrooster. Jednocześnie firma ta zajmuje się produkcją, a także wynajmem wciągników, wobec czego nawet jeżeli komuś tego rodzaju sprzęt jest niezbędny tylko okresowo, może zdecydować się na współpracę z nimi.
ZOBACZ TAKŻE
Urządzenia z firmy Lorencic
Do optymalnego natrysku szpachli i gładzi
Szeroka oferta dla profesjonalistów
System ramowy Altrad-Mostostal
Do wygładzania powierzchni
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia