Wzmacnianie wielkiej płyty
Od kilkunastu lat prowadzone są badania dotyczące stanu budynków z wielkiej płyty. Wyniki badań wskazują, iż podczas procesu budowy mieszkań popełniono wiele błędów lub też z braku odpowiednich surowców stosowano materiały zastępcze o niższej jakości.
Termomodernizacja bloku powiązana ze wzmocnieniem wieszaków kotwiących wielką płytę
Fot. TYNKI
Instytut Techniki Budowlanej podaje najważniejsze czynniki mające wpływ na trwałość wieszaków, jak również wymienia główne ich wady. Najczęstszym problemem jest zagrożenie przez korozję wieszaków wykonanych ze stali zwykłych i chromowanych, spowodowane zbyt cienką warstwą otuliny betonowej. Równie częstym problemem jest zagrożenie urwania się wieszaków ze stali nierdzewnych przez korozję naprężeniową lub zwiększenie obciążenia działającego na wieszak czy pogorszenie warunków współpracy wieszaków z innymi warstwami płyt (nieprawidłowe zakotwienie lub jego brak, złe rozmieszczenie wieszaków i niewłaściwe ułożenie siatki zbrojeniowej). Inną przyczyną może być zwiększenie obciążenia warstwą ociepleniową bez sprawdzenia stanu technicznego wieszaków.
ITB podaje również podstawowe wady konstrukcyjne wieszaków łączących warstwę fakturową z warstwą nośną w budynkach wielkopłytowych. Są nimi:
- Brak wieszaków kotwiących;
- Jeden pręt kotwiący przy dwóch projektowanych;
- Zmiana średnicy pręta kotwiącego;
- Brak bezpośredniego krzyżowania wieszaków i prętów kotwiących;
- Ukośne ułożenie prętów kotwiących.
Zgodnie z wytycznymi ITB, w przypadku, gdy projektant przewidywał oryginalne dwa wieszaki (dla płyt o małej szerokości) lub trzy wieszaki dla płyt o szerokości 6 m i potwierdzono to w badaniach wstępnych, zaleca się wzmocnienie ścian przed ociepleniem bez względu na stan wieszaków i innych elementów płyt.
Niektóre spółdzielnie mieszkaniowe, mimo wcześniejszego ocieplenia budynków decydują się na przeprowadzenie ponownego ocieplenia. Może to wynikać z chęci dostosowania się do aktualnych norm energochłonności bloków, ale również z potrzeby wzmocnienia wieszaków kotwiących, podtrzymujących płyty, co nie zostało wcześniej wykonane podczas termomodernizacji.
Ocieplanie wielkiej płyty
Fot. TYNKI
Jednym z systemów naprawy wielkiej płyty jest system HWB firmy Hilti. Wzmocnienie płyt wykonuje się za pomocą dodatkowych elementów mocujących warstwę fakturową z warstwą konstrukcyjną. Elementami mocującymi są zazwyczaj łączniki – kotwy, które można zastosować zarówno w warstwie fakturowej, jak i konstrukcyjnej. Zastosowanie jako łączników – kotew wklejanych, stwarza dodatkowo szereg korzyści i eliminuje potencjalne zagrożenia. Wykonanie wzmocnień „wielkiej płyty” może się odbyć poprzez zastosowanie specjalnie zaprojektowanej elewacyjnej kotwy chemicznej typu K2 lub HWB.
Tego typu kotwy znajdują zastosowanie jako zabezpieczenie i naprawa budowli wykonanych z prefabrykowanych płyt trójwarstwowych. Ich zadaniem jest przenoszenie obciążeń poprzecznych i podłużnych z warstwy zewnętrznej płyty oraz zabezpieczenie silnie spękanych zewnętrznych płyt okładzinowych lub fasadowych przed oberwaniem.
Kotwa jest optymalnym zamocowaniem z uwagi na możliwość wykorzystania zalet kotwy wklejanej. Przede wszystkim zapewnia dużą precyzję osadzenia kotew, a montaż jest prosty i szybki. Umożliwia również kotwienie w wilgotnym podłożu, bo kotwa szczelnie łączy się z podłożem. Istotny jest też krótki czas oczekiwania między osadzeniem i obciążeniem kotwy, co umożliwia osadzenie w bliskim sąsiedztwie innych kotew i krawędzi podłoża. W przypadku zniszczenia jednej lub kilku kotew w zamocowaniu, można wyciąć zniszczone kotwy z podłoża wiertłem diamentowym i w to miejsce wkleić nowe. Kotwy uzyskują „wysokie” parametry nośności, które można określić za pomocą testera DPG 100. Ponadto dla zachowania wymaganych parametrów nośności głębokość kotwienia jest mniejsza niż dla kotew tradycyjnych. Kotwa K2 wykonana jest ze stali nierdzewnej A4 i wkleja się ją przy pomocy żywicy.
Innym systemem wzmacniania wielkiej płyty jest system Copy Eco. Założeniem systemu jest odtworzenie istniejących wieszaków poprzez zastosowanie dodatkowych kotew ze stali nierdzewnej za pomocą żywicy epoksydowo-akrylowej R-KER.
Copy Eco firmy Koelner to system, na który składają się dwie kotwy: pozioma i ukośna. Ich ułożenie w ścianie warstwowej odwzorowuje znajdujący się tam wieszak oraz jego pracę. Tak skonstruowany system pozwala na montaż w ścianach, których warstwa nośna wynosi zaledwie 70 mm. Wynika to stąd, że do prawidłowej pracy łączników wystarczy głębokość zakotwienia o minimalnej wartości 50 mm. Składnikami systemu są:
- Żywica epoksydowo-akrylowa R-KER (R-KER-W, RV200, RV-200-W, EPAR),
- Nierdzewny pręt ze stali A2,
- Tuleja z siatki stalowej jako zabezpieczenie nadmiernego zużycia żywicy.
Aby zastosować system Copy-Eco muszą jednak być spełnione określone warunki:
- Klasa betonu warstwy nośnej i elewacyjnej min. C12/15,
- Minimalna grubość podłoża 70 mm,
- Podłoże może być wilgotne,
- Temperatura podłoża od –20°C.
Fenomen budowy bloków z wielkiej płyty w latach 70 i 80 polegał głównie na szybkości wznoszenia nowych mieszkań. Niestety nie zawsze szło to w parze z jakością wykonania i materiałów. Nikt też specjalnie nie przejmował się termochłonnością powstających budynków, bo energia grzewcza była relatywnie tania. Znaczny wzrost cen energii, obserwowany w ostatnich latach, skłania użytkowników do przeprowadzenia termomodernizacji istniejących zasobów mieszkaniowych. Każde działanie musi jednak być poprzedzone audytem energetycznym, który wykaże, jakie są potrzeby danego bloku. Oszczędności energii mogą być znaczne, a koszty zwracają się w ciągu kilku lat.
Opracowano na podstawie materiałów firm
Inwestbud i Koelner
Źródło: Tynki, nr 4 (9) 2010
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
Urządzenia z firmy Lorencic
Do optymalnego natrysku szpachli i gładzi
Szeroka oferta dla profesjonalistów
System ramowy Altrad-Mostostal
Do wygładzania powierzchni
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia