"Go East" budowlańcy - konferencja na targach Warsaw Build 2014
Co się stanie, jeśli odrzucimy patrzenie na rynki wschodnie przez pryzmat polityki i ugruntowanych stereotypów? Okaże się, że Rosja, Białoruś, Kazachstan, czy Mołdawia mogą być dla polskiego budownictwa doskonałym środowiskiem biznesowym, którego możliwości trzeba koniecznie wykorzystać. To główna teza konferencji o potencjale rynków wschodnich dla polskiego sektora budowlanego, która odbędzie się we wrześniu 2014 roku podczas targów Warsaw Build przy współpracy z Instytutem INTL (Instytut Innowacji i Nowoczesnych Technologii w Logistyce Sp. z o.o.).
W obliczu bieżących zawirowań politycznych prowadzenie biznesu na rynkach wschodnich może budzić sporo wątpliwości. Niestabilne otoczenie polityczne i społeczne, odmienne prawo i kultura, inny zwyczaj załatwiania spraw biznesowych - to wszystko może sprawić, że polski przedsiębiorca budowlany może mieć obawy przed działalnością za wschodnią granicą. Czy słusznie?
Co z tą Rosją?
Pod sformułowaniem "rynki wschodnie" często rozumie się głównie Rosję. Jej rynek jest największy, najbardziej prestiżowy, ma największy potencjał finansowy i… jest niedoceniany przez polskich biznesmenów. Dlaczego?
Uprzedzenia często nie pozwalają Polakom spojrzeć na Rosję jako na kraj wręcz potrzebujący naszego przedsiębiorcy. Z drugiej strony Rosja sama ponosi dużą odpowiedzialność za to, że jest postrzegana jako państwo niedostępne, nieprzyjazne i zacofane. Odrzucenie perspektywy politycznej i historycznej jest warunkiem niezbędnym, by w ogóle zacząć myśleć o ekspansji polskich przedsiębiorstw na rosyjski rynek.
Według danych Instytutu INTL, polscy inwestorzy i biznesmeni nie są tak mocno obecni w budowlanym sektorze rosyjskiego rynku, jak chociażby w przemyśle przetwórczym czy usługach finansowych. Jest to poważny błąd. Od pewnego czasu sytuacja gospodarcza Rosji stabilizuje się, a co za tym idzie, następuje silny rozwój budownictwa, co generuje ogromne zapotrzebowanie na materiały budowlane. Prognoza jest zatem oczywista - w najbliższych latach rola polskich firm w tym sektorze musi w sposób znaczący się zmienić.
"Jeśli chodzi o Rosję, polskie inwestycje obecnie koncentrują się głównie na 3 obszarach - 82% z nich znajduje się w regionach: moskiewskim, leningradzkim i kaliningradzkim. Tylko te 3 regiony gromadzą ok. 26 mln klientów" - mówi Anna Żurek, Kierownik ds. Handlu i Marketingu z Instytutu INTL. "Tym samym polscy przedsiębiorcy zapominają o pozostałym rynku rosyjskim, o jego wielkim potencjalne oraz o klientach w liczbie ok. 120 mln. Jednym z "zapomnianych" i pomijanych regionów jest bogaty region Syberii, gdzie występuje kilka wielkich, milionowych miast, jak np. Jekatierinburg (ok. 1,4 mln mieszkańców), Omsk (1,2 mln mieszkańców) czy Nowosybirsk - największe miasto w regionie syberyjskim, liczące 1,45 mln mieszkańców" - dodaje.
Należy też pamiętać, że w niedalekiej perspektywie czasu Rosja będzie gospodarzem dwóch znaczących imprez sportowych, które wymagają stworzenia odpowiedniej infrastruktury i wybudowania nowych obiektów - mowa tu o hokejowych Mistrzostwach Świata w 2016 roku oraz o FIFA World Cup 2018. To wielka szansa dla małych firm budowlanych, które mogą starać się o podwykonawstwo dużych kontraktów. Sukces polskiej firmy budowlanej na Wschodzie jest możliwy czego doskonałym przykładem jest firma UNIBEP.
Nie tylko Rosja i dobre praktyki
Kojarzące się Polakom z zacofaniem, biedą oraz wysoką korupcją i przestępczością kraje powstałe po rozpadzie ZSRR są dzisiaj prężnie rozwijającymi się państwami, których nowoczesne stolice - Mińsk czy Astana - są tego najlepszym przykładem. Poza Rosją, Białorusią i Kazachstanem, bardzo atrakcyjnym rynkiem jest Mołdawia. Według danych Instytutu INTL niedługo niezwykle ciekawym krajem będzie Mongolia.
19. września w Warszawskim Centrum EXPO XXI podczas targów Warsaw Build 2014 odbędzie się konferencja poświęcona potencjałowi rynków wschodnich i szansom, jakie stwarzają dla polskiego sektora budowlanego. Moderatorzy spotkania przybliżą specyfikę takich rynków jak Białoruś, Ukraina, Rosja, Mołdawia czy Kazachstan i Uzbekistan. Nie zabraknie również odniesienia do mających się odbyć w niedalekiej przyszłości inwestycji infrastrukturalnych, a także poruszenia kwestii dotyczących finansowania działań na rynkach wschodnich, ubezpieczeń należności, uwarunkowań kulturowych warunkujących powodzenie kampanii marketingowych oraz wyzwań logistycznych. Program konferencji wzbogacą case studies prezentujące działania polskich firm budowlanych na rynkach wschodnich.
Osoby zainteresowane odwiedzeniem targów zapraszamy do bezpłatnej rejestracji na stronie: http://warsawbuild.pl/rejestracja-on-line/
Rezerwacji stoisk targowych można dokonywać poprzez formularz: http://warsawbuild.pl/zarezerwuj-stoisko/
Strona Instytutu INTL: www.instytutintl.pl
Źródła i zdjęcia: Warsaw Build, Instytut INTL
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
B.M. Polska gościła dystrybutorów
Fasada roku 2008
Nowa fabryka firmy Kreisel
Przeprowadzka Knaufa
Nowa linia do produkcji skalnej wełny Rockwool
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia