100 lat Urzędu Dozoru Technicznego
„W służbie Społeczeństwu” – takie motto znajduje się na okolicznościowych medalach, wybitych z okazji stu lat istnienia Urzędu Dozoru Technicznego w Polsce. Te zaszczytne odznaczenia wręczył, w połowie listopada, podczas jubileuszowej Gali w Hotelu Ambasador Centrum w Łodzi, Andrzej Nitecki, Dyrektor łódzkiego UDT.
Medalista w Cramo
Dziewięćdziesięciu dwóch uhonorowanych, to obecni i byli pracownicy Urzędu Dozoru Technicznego oraz osoby z nim współpracujące, szczególnie zaangażowane w tworzenie polskiego systemu bezpieczeństwa technicznego. Medale są wyróżnieniem za ich wkład w propagowanie idei bezpiecznej eksploatacji urządzeń, krzewienie i utrzymywanie wysokiego poziomu wiedzy z zakresu bhp oraz podziękowaniem za długoletnią i owocną współpracę z UDT.
W tym gronie znalazł się również Jarosław Kowalec, kierownik serwisu, łódzkiego oddziału wypożyczalni maszyn budowlanych Cramo. – To była dla mnie spora niespodzianka, ponieważ nie przypuszczałem nawet, że zaproszenie na galę, które już samo w sobie było dla mnie wyróżnieniem, wiąże się z przyznaniem mi tak prestiżowego w branży budowlanej odznaczenia. Dowiedziałem się o wszystkim na miejscu. – mówi Jarosław Kowalec, najmłodszy z odznaczonych. Starsi wiekiem i stażem zawodowym współodznaczeni Koledzy, wspominają, że ostatnie tego typu wyróżnienie przyznawane było ćwierć wieku temu z okazji 75-lecia UDT – dodaje. To dodatkowo podnosi rangę honorowych odznaczeń i ich właścicieli.
Takie wyróżnienie to ogromny sukces nie tylko personalny, ale również całej firmy Cramo, świadczy bowiem o bezkompromisowej i rygorystycznej realizacji zasad bezpieczeństwa technicznego, dzięki wewnętrznym i zewnętrznym audytom stanu maszyn i surowym wytycznym ich konserwacji i serwisu, przeprowadzanym przez odpowiedzialne za to osoby. Stworzenie takiego konsekwentnego i efektywnego modelu postępowania w zakresie bezpieczeństwa jest ogromnym wyzwaniem, ale i priorytetem. – Każda z naszych maszyn, przeznaczona do specjalistycznych prac budowlanych, a zwłaszcza tych odbywających się na wysokości spełnia wszelkie normy bezpieczeństwa. Najpierw nasz serwis kontroluje wszystkie funkcje zabezpieczeń i bada prawidłowość konstrukcji, a potem to samo robi UDT, potwierdzając to formalną opinią. Najwyższa dbałość o bezpieczeństwo jest dla nas standardem, jest naszą misją – opowiada z dumą Pan Jarosław. Dzięki temu Cramo może pochwalić się statystykami, które potwierdzają najwyższy poziom niezawodności, brak wypadków i innych przykrych czy nawet tragicznych zdarzeń podczas użytkowania przez Klientów urządzeń ze swojej ogromnej floty. Maszyn w Cramo wciąż przybywa, więc bez należytego i surowego systemu bezpieczeństwa nie byłoby to możliwe.
Ten Medal ma być nie tylko pamiątką jubileuszu stulecia polskiego dozoru technicznego, ale również wyrazem naszych podziękowań oraz nadziei na kontynuację dobrej współpracy miedzy Cramo a Urzędem Dozoru Technicznego – konstatuje Małgorzata Kasumović, rzeczniczka łódzkiego oddziału UDT.
(gpk)
Trochę historii…
Historia dozoru technicznego była niezmiennie powiązana z postępem technicznym. Nowe technologie, jakie upowszechniły się na przełomie XIX i XX wieku spowodowały nie tylko rewolucję przemysłową, ale również wzrost zagrożeń dla otoczenia, związanych z eksploatacja urządzeń technicznych. Przeciwdziałanie tym zjawiskom wymagało specjalistycznej wiedzy i było w interesie wszystkich zainteresowanych stron. To z inicjatywy przedsiębiorców powstawały pierwsze organizacje dozorowe. Tak było również w przypadku Warszawskiego Stowarzyszenia dla Dozoru Nad Kotłami Parowymi, pierwszej instytucji polskiego dozoru technicznego powołanej do życia 7 stycznia 1911 r.
Wraz z rozwojem techniki zmieniały się formy organizacyjne i prawne wykonywania dozoru technicznego. Niezmienny pozostawał cel – ograniczanie do poziomu akceptowalnego przez Społeczeństwo zagrożeń związanych z eksploatacja urządzeń technicznych.
Ponadto również warunkiem powodzenia działań jednostek dozoru technicznego była i jest harmonijna współpraca ze wszystkimi zainteresowanymi stronami: projektantami, producentami, importerami i eksploatującymi urządzenia.
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
B.M. Polska gościła dystrybutorów
Fasada roku 2008
Nowa fabryka firmy Kreisel
Przeprowadzka Knaufa
Nowa linia do produkcji skalnej wełny Rockwool
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia