Strona główna | AktualnościAudyty energetyczne obowiązkowe dla polskich firm?

Audyty energetyczne obowiązkowe dla polskich firm?

Nawet 15% wszystkich kosztów przedsiębiorstwa stanowią te związane ze zużyciem energii. Aby móc je zmniejszać, warto przeprowadzać audyty energetyczne, zwłaszcza że niektóre firmy i tak już niedługo będą do tego zobowiązane prawnie.

W ramach audytu energetycznego przedsiębiorstwa są przeprowadzane właściwie trzy audyty: obiektów budowlanych, procesów technologicznych i transportu. Bada się między innymi możliwości zwiększenia termoizolacyjności przegród, ścian i dachów budynków czy oszczędzania energii elektrycznej oraz ciepła generowanych i traconych podczas procesów technologicznych.

"Audyt energetyczny przedsiębiorstwa pozwoli na poznanie jego bilansu energetycznego i określenie nadmiernych strat, czy to energii elektrycznej, czy to ciepła" - mówi serwisowi infoWire.pl Adam Dominiak prezes zarządu firmy Ellipsis. "Co ważne, w ramach raportu z audytu są wskazywane możliwości zaoszczędzenia energii, ale także miejsca, gdzie można pozyskać dotacje lub referencyjne pożyczki na przeprowadzenie inwestycji proefektywnościowych" - dodaje ekspert.

Dyrektywa unijna nr 27 z 2012 r. nakazuje obowiązkowe wykonywanie audytów energetycznych przedsiębiorstw. Wymóg ten dotyczy tylko firm zatrudniających ponad 250 pracowników, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby audyty te były przeprowadzane również przez mniejsze przedsiębiorstwa, które chcą oszczędzać energię. W Polsce zapisy powyższej dyrektywy mają zostać wdrożone w ramach nowelizacji Ustawy o efektywności energetycznej.

Źródło: www.infowire.pl
Zdjęcie: www.sxc.hu
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej