Gala Life Challenge Awards 2018 już za nami
14 czerwca 2018 r. - choć oczy piłkarskiego świata tego dnia skierowane były na Rosję i rozpoczynające się na tamtejszych stadionach Mistrzostwa Świata, to miłośnicy architektury kierowali swoje myśli w stronę Słowacji i Gali Life Challenge Award 2018. Tak przynajmniej wspominać ten wieczór będzie blisko 400 gości, którzy w czwartkowy wieczór zameldowali się w Filharmonii Słowackiej w Bratysławie i byli świadkami rozstrzygnięcia prestiżowego konkursu na Europejską Fasadę Roku. Z tym większym zainteresowaniem wyczekiwaliśmy w Polsce wieści zza naszej południowej granicy, że wśród 36 finalistów mieliśmy aż pięć projektów!
Godzina "zero"
Architekci, inwestorzy, wykonawcy, członkowie jury, a także zarząd i przedstawiciele międzynarodowych oddziałów Baumit zbierali się w Filharmonii Słowackiej od godz. 18:00. Po przybyciu na każdego czekała powitalna lampka szampana. O godz. 19:00 wszyscy byli już na swoich miejscach. W sumie blisko 400 gości z 27 krajów Europy oraz Chin. W międzynarodowym gronie znalazła się także 30-osobowa reprezentacja Polski. W biało-czerwonym sektorze, obok przedstawicieli polskiego oddziału Baumit, zasiedli Prezes Poznańskiego Oddziału SARP i członek międzynarodowego składu sędziowskiego - arch. Piotr Kostka oraz przedstawiciele naszych finalistów, a mieliśmy ich w tej edycji aż pięciu: FIL House w Konstancinie-Jeziornie (dom jednorodzinny) - dzieło pracowni Beczak/Beczak/Architekci, wrocławskie Osiedle Atmosfera (budynek wielorodzinny) - arch. Piotr Zybura, poznański Beyond.pl Data Center (budynek niemieszkalny) - ELD Poland Sp. z o.o., termomodernizacja z Kłobucka (budynek po termomodernizacji) - FHU MatBud Krzysztof Jelonek, budynek przy Al. Wojska Polskiego w Szczecinie (budynek historyczny po renowacji) - Front Architects.
Szczęśliwa szóstka
Sygnał do rozpoczęcia Gali dał słowacko-czeski duet muzyczny Stanislav Surin & Gustav Brom Big Band. Zaraz potem na scenie pojawili się prowadząca galę Vera Wister i gospodarz wieczoru Robert Schmid - prezes Baumit Beteiligungen GmbH a zarazem pomysłodawca ogólnoeuropejskiego konkursu, którzy przywitali gości i oficjalnie rozpoczęli uroczystość.
Po krótkim prologu przyszedł czas na to, po co wszyscy zebrali się w Filharmonii Słowackiej - ogłoszenie werdyktu Jury w konkursie na Europejską Fasadę Roku. Pierwszym wygranym tego wieczoru został Klub Studencki South Bohemia w Czeskich Budziejowicach (Czechy) stworzony przez Atelier Dvorak architekti, okrzyknięty zwycięzcą w kategorii "budynek niemieszkalny". Jako drugi na liście laureatów trzeciej edycji Life Challenge zameldował się Browar Paulaner w Monachium (Niemcy) autorstwa Hierl Architekten BDA DWB, najlepszy w kategorii "budynek historyczny po renowacji". Kilka chwil później na najwyższym stopniu podium stanął już madrycki biurowiec Torre 30 (Hiszpania) projektu Ruiz Barbarin Arquitectos, święcący triumf w kategorii w kategorii "budynek po termomodernizacji". Po przerwie, w której świetny występ dali Andrea Zimányiová & Gustav Brom Big Band, publiczność oklaskiwała Pavilion in a hayrack w Vrhe (Słowenia) zrealizowany wg konceptu Styria arhitektura d.o.o., który nie miał sobie równych w kategorii "budynek jednorodzinny". W kategorii "budynek wielorodzinny" prestiżowy tytuł zgarnął apartamentowiec Beautiful Elderly Life w Izoli (Słowenia) spod kreski Gužič Trplan arhitekti d.o.o. Z kolei w kategorii specjalnej, zarezerwowanej dla obiektów o wyjątkowej strukturze, Jury nagrodziło House Marie w Baden (Austria), którego projekt powstał w pracowni Caramel Architects. Zwycięstwo - choć jej nagrodą samo w sobie - oprócz prestiżowego tytułu, każdemu z sześciu laureatów przyniosło dodatkow pamiątkową statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 6 600 euro.
Król jest tylko jeden I tak doszliśmy do momentu, w którym do odkrycia pozostała już tylko jedna, ale jakże istotna, niewiadoma. Ta, która miała dać odpowiedź na pytanie, komu w udziale przypadnie wygrana w kategorii "Specjalna struktura", a tym samym "korona" Life Challenge Award 2018 i bonus w postaci 9 900 euro. Ostatnią kartę przed gośćmi odsłonił Robert Schmid. Zwycięzcą całego konkursu został budynek wielorodzinny połączony z ośrodkiem zdrowia w Grenadzie, dzieło UTE BONELL I GIL & PERIS + TORAL. Oznacza to tyle, że "korona" wraca do Hiszpanii i to kraj Basków będzie gospodarzem finału Life Challenge Award 2020. Jeszcze przed wręczeniem nagród bohaterom wieczoru, przed gośćmi po raz kolejny zaprezentowali się Andrea Zimányiová, Ivana Regešová, Zuzana Gamboa & Gustav Brom Big Band.
(Nie)oficjalnie
Po tak wyrafinowanej strawie dla ducha, przyszedł czas na coś równie wykwintnego dla ciała. Gościom obecnym tego wieczoru w Filharmonii Słowackiej zaserwowano kuchnię śródziemnomorską z lokalnymi specjałami i zaproszono do degustacji słowackich win. Piątkowy wieczór powoli dobiegał końca, czego nie można powiedzieć o dobrej zabawie, która dopiero się rozkręcała. Gdy krótsza wskazówka zegara zbliżyła się do godz. 23:00 sygnał do rozpoczęcia nieoficjalnej części wieczoru dała Kalinka Kalasnikow, wprowadzając w zachwyt widownię porywającym Burleska Show Dance. Później impreza przeniosła się już na parkiet. Do późnych godzin nocnych goście bawili się przy rytmach wygrywanych przez DJ-a Publik. Dopracowana w każdym detalu oprawa wydarzenia zaowocowała tym, że wszyscy opuszczali Filharmonię Słowacką w wybornych nastrojach, a czwartkowy wieczór był dla gości gorący nie tylko ze względu na czerwcową aurę za oknem, lecz także towarzyszące mu emocje.
Krótko o Life Challenge 2018
Do Life Challenge 2018 zgłoszono 325 budynków wyłonionych w krajowych edycjach konkursu Fasada Roku 2016 i 2017, w tym 30 projektów z Polski. W pierwszym etapie międzynarodowe jury za pomocą systemu głosowania online jury - z arch. Piotrem Kostką z Kostka & Kurka Architekci w składzie - wytypowało po 6 najlepszych fasad w każdej z podstawowych kategorii "budynek jednorodzinny", "budynek wielorodzinny", "budynek niemieszkalny", "budynek po termomodernizacji", "budynek historyczny po renowacji", a także w kategorii specjalnej zarezerwowanej dla obiektów o wyjątkowej strukturze fasady. Łącznie 36 realizacji, w tym aż pięć z Polski. O ostatecznym zwycięstwie ponownie zadecydowało jury podczas obrad, które spotkało się dzień przed uroczystą ceremonią wręczenia nagród Life Challenge Awards 2018 w Bratysławie na Słowacji.
Więcej zdjęć dostępnych jest na stronie internetowej firmy Baumit.
Źródło i zdjęcie: Baumit
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
B.M. Polska gościła dystrybutorów
Fasada roku 2008
Nowa fabryka firmy Kreisel
Przeprowadzka Knaufa
Nowa linia do produkcji skalnej wełny Rockwool
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia