Strona główna | AktualnościBHP staje na wysokości zadania - elementy zabezpieczające prace na wysokości
BHP staje na wysokości zadania - elementy zabezpieczające prace na wysokości
Praca na wysokości to duże wyzwanie - dla pracowników, pracodawców, ale też majsterkowiczów. Według danych Państwowej Inspekcji Pracy, do najczęstszych przyczyn wypadków podczas pracy w takich warunkach należy niska świadomość zagrożenia, niewyposażenie pracowników w stosowny sprzęt chroniący przed upadkiem lub jego niewłaściwe wykorzystanie. W jaki sposób można podwyższyć bezpieczeństwo prac zwiększonego ryzyka?
Drabiny, pomosty, rusztowania - to naturalne środowisko pracy wielu osób związanych z branżą remontowo-budowlaną, przemysłową, logistyką czy handlem. Zajęcia, które wymagają przebywania na wysokości powyższej 1 metra nad poziomem podłogi lub ziemi, kwalifikuje się jako prace na wysokości, dlatego należą do potencjalnie niebezpiecznych. "Upadek z wysokości jest przyczyną aż co trzeciego wypadku śmiertelnego w branży budowlanej. Bezwzględne stosowanie przepisów prawnych dotyczących pracy na wysokości to konieczność, by zapobiegać upadkom warto zrobić jednak odrobinę więcej niż minimum zapisane w prawie. Dziś mamy komfort dostępu do szeregu zabezpieczeń, które ułatwiają pracę w tych trudnych warunkach zarówno profesjonalistom, jak i majsterkowiczom czy osobom wykonującym tego typu zajęcia okazjonalnie" - mówi Bogdan Harmaty, ekspert firmy KRAUSE, producenta drabin, pomostów i rusztowań.
Po pierwsze: stabilnie
Prace tynkarskie, instalacyjne i wiele innych zajęć wykonywanych przy użyciu drabin przystawnych lub wolnostojących przy budowie lub remoncie, wymaga najczęściej dużej staranności i dokładności. By tak było, pracownik musi czuć się bezpiecznie, tylko wtedy bowiem będzie w stanie skoncentrować się na tym, co robi. "Drabiny wielofunkcyjne z serii MONTO, dedykowanej wykonawcom i majsterkowiczom, cechuje solidna konstrukcja zapewniająca dużą stabilność. To bardzo ważne w przypadku sprzętu dostosowanego do pełnienia zróżnicowanych funkcji: modele Dubilo i Tribilo mogą być używane jako drabiny wolnostojące i przystawne. Obydwa wyposażone są w szeroki stabilizator i odporne na zerwanie oraz warunki atmosferyczne pasy zapobiegające samoczynnemu złożeniu lub rozłożeniu drabiny" - wyjaśnia Bogdan Harmaty. Drabiny mogą zostać doposażone w szereg akcesoriów podnoszących dodatkowo bezpieczeństwo: uchwyt dystansowy do pracy w trudno dostępnych miejscach, uchwyty przyścienne, belka wejścia, stabilizatory czy przedłużenie podłużnicy z regulacją wysokości, służące do zniwelowania nierówności podłoża (np. na schodach czy przy krawężnikach). Trzeba pamiętać także o tym, że podłoże trawiaste wymaga dodatkowych zabezpieczeń - szpice do drabin to, obok wymienionych elementów, część serii akcesoriów atestowanych przez niemieckie Stowarzyszenie Kontroli Technicznej TÜV, rekomendowanych przez ekspertów KRAUSE jako zwiększające bezpieczeństwo pracy.
Praca w wysokim… komforcie
Pomosty i drabiny jezdne, które KRAUSE oferuje w dedykowanej profesjonalistom serii STABILO Professional, przydatne są np. do prac w magazynach czy halach przemysłowo-produkcyjnych. Obok podstawowego wymogu stabilności, tego typu drabiny muszą zapewniać odpowiedni komfort pracy - na drabinie magazynowej czy pomoście pracownik spędza dużo czasu, wykonując zdecydowane ruchy całym ciałem, np. podczas rozładunku towaru na póki. "W przypadku drabin jezdnych absolutną koniecznością są samoblokujące się rolki jezdne, wytrzymałe pasy ograniczające rozstaw i zintegrowana blokada samoczynnego złożenia i rozłożenia drabiny. Prace wymagające przebywania na drabinie z dużą platformą wiążą się z potrzebą swobody ruchów. Zabezpieczamy je poprzez wyposażenie konstrukcji w pałąk bezpieczeństwa i łańcuch, barierki oraz poręcze. Ryflowane platformy robocze podestów, barierki ze zintegrowanymi listwami na wysokości kolan, różne możliwości balastowania kompaktowych konstrukcji - wszystkie te elementy zapewniają bezpieczne przebywanie i poruszanie się pomostach, także na dużych wysokościach, w wąskich przejściach między regałami" - wylicza ekspert KRAUSE.
Każdy dodatkowy element, taki jak ryflowane stopnie czy możliwość zamocowania wygodnej półki do odkładania narzędzi, to krok do celu, jakim jest zapewnienie pracownikowi maksymalnego bezpieczeństwa w trudnych warunkach. Warto uświadomić sobie, że korzystnie z możliwości, jakie oferują producenci nowoczesnych narzędzi i akcesoriów, może nie tylko zwiększyć komfort pracy, ale i uratować zdrowie i życie.
Źródło i zdjęcie: Krause
CZYTAJ WIĘCEJ
Przegląd rusztowań jezdnych Krause
Barierki systemowe firmy Krause - bezpieczeństwo na wyciągnięcie ręki
Trzyelementowa, aluminiowa drabina Stabilo Professional firmy Krause
Promocja zdrowia w miejscu pracy
Rockwool: Bezpieczeństwo pracowników na wysokim poziomie
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
B.M. Polska gościła dystrybutorów
Fasada roku 2008
Nowa fabryka firmy Kreisel
Przeprowadzka Knaufa
Nowa linia do produkcji skalnej wełny Rockwool
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia