Strona główna | AktualnościBiały vs. szary - jaki styropian wybrać na elewację?

Biały vs. szary - jaki styropian wybrać na elewację?

Koszty ogrzewania budynków rosną, co motywuje do sięgania po coraz lepsze rozwiązania termoizolacyjne. Szukając na rynku materiału do ocieplenia domu inwestor musi się zmierzyć z szerokim wyborem płyt styropianowych. Różnicą, która najbardziej rzuca się w oczy jest ich kolor, który w tym przypadku ma znaczenie. Który wariant izolatora wybrać - biały czy szary, by inwestycja sprostała standardom wyznaczanym budynkom nie tylko dziś, ale również w przyszłości, podpowiada Tomasz Jarzyna, Product Manager w firmie Baumit.

Styropian jest jednym z najpopularniejszych materiałów termoizolacyjnych, stosowanych do ocieplania elewacji obiektów metodą ETICS (zwaną też Bezspoinową Metodą Ociepleń). Dzięki technologii przetwarzania i modyfikacji polistyrenu, producenci tworzą produkty o różnych właściwościach i zastosowaniu. Coraz większą popularnością wśród zwolenników budownictwa energooszczędnego i pasywnego cieszy się styropian grafitowy. Od białego różni się on przede wszystkim współczynnikiem przenikania ciepła - im niższy, tym większy opór cieplny i lepsza termoizolacyjność materiału.


"Różnica polega na zastosowaniu dodatku w postaci grafitu, który powoduje dodatkową absorpcję promieniowania cieplnego przez materiał, co w efekcie skutkuje zwiększeniem izolacji termicznej płyt nawet o 30% w stosunku do popularnych, białych płyt EPS. W konsekwencji, aby uzyskać tę samą izolacyjność ściany potrzebna jest mniejsza grubość szarego styropianu. Przy grubszych płytach styropianowych, trzeba mieć także na uwadze fakt, że walory estetyczne budynku mogą tracić na wartości. Kiedy obecne ocieplenia sięgają 20-25 cm, zmniejszenie grubości termoizolacji poprzez zastosowanie styropianu grafitowego o lepszych parametrach, jest jak najbardziej uzasadnione. Użycie cieńszej warstwy szarego styropianu pozwala wykonać cieńsze ościeża i nadproża okienne, zapobiegając wystąpieniu tzw. efektu okien strzelniczych, a tym samym wpuścić do wnętrza budynku więcej światła. Możliwość zastosowania cieńszej warstwy styropianu nabiera dodatkowo znaczenia przy ocieplaniu balkonów, loggi i innych miejsc, gdzie z reguły zależy nam, by ograniczyć straty powierzchni użytkowej do minimum. I tak przykładowo, stosując szary styropian o grubości 12 cm w klasie lambda ?=0,031 W/mK można uzyskać ten sam efekt izolacyjny, co przy użyciu białego styropianu o grubości 15 cm i  współczynniku przenikania ciepła = 0,040 W/mK" - wyjaśnia Tomasz Jarzyna, Product Manager w firmie Baumit.


Biały styropian ma wprawdzie niższą cenę za 1m3 w porównaniu do swojego szarego odpowiednika, jednak patrząc z perspektywy całości inwestycji w ocieplenie domu jednorodzinnego, różnica ta jest niewielka, a korzyści płynące z wyboru takiego rozwiązania - znaczące. Decydując się na materiał termoizolacyjny z domieszką grafitu trzeba mieć jednak na uwadze, że płyty takie, z powodu ciemnego koloru, są bardziej wrażliwe na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Stąd też należy zachować szczególne środki ostrożności od magazynowania po montaż ocieplenia. Najlepiej przechowywać je pod zadaszeniem, a w trakcie przyklejania do ścian stosować siatki osłonowe, powodujące zacienienie elewacji. "Należy bowiem pamiętać o tym, że wystawienie płyt na działanie promieni słonecznych tuż przed lub w trakcie ich klejenia na elewacji, może powodować pogorszenie przyczepności do zapraw klejowych, z uwagi na rozszerzalność termiczną płyt oraz powstawanie pomiędzy nimi szczelin, które pojawiają się w wyniku zmniejszenia wymiarów płyt" - przestrzega ekspert firmy Baumit. Dla zapewnienia jak największego bezpieczeństwa montażu systemu ocieplenia opartego o styropian grafitowy, należy stosować tylko zaprawy klejowo - szpachlowe najwyższej jakości jak np. Baumit StarContact White, lub ewentualnie Baumit ProContact.

Bez względu na to czy zdecydujemy się ocieplić dom styropianem białym czy szarym pamiętajmy, że kluczem do prawidłowej termoizolacji budynku jest dobre wykonawstwo oraz właściwe współdziałanie poszczególnych elementów systemu ocieplenia. Tylko kompletne rozwiązania pochodzące od jednego producenta dają gwarancję oczekiwanych korzyści użytkowych czy ekonomicznych i są w stanie przetrwać próbę czasu.

Źródło i zdjęcia: Baumit

CZYTAJ WIĘCEJ

Grafitowa płyta Arbetu
Bezproblemowy montaż styropianu grafitowego
Minimalne wagi dla styropianu grafitowego
Styrafix G - poliuretanowy klej do styropianu grafitowego
Grafitowe płyty styropianowe z nanosrebrem
Elewacja z pomysłem
Ciepłe fundamenty izolowane szarym styropianem



DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej