Budownictwo a realne potrzeby mieszkańców na Warsaw Build 2015
Mieszkańcy miast oczekują inwestycji w obiekty użyteczności publicznej i miejsca kultury. Na drugiej pozycji znalazły się infrastruktura i transport - wynika z badania opinii publicznej, zleconego przez organizatora targów Warsaw Build 2015.
16 września 2015 r. w warszawskim Centrum Expo XXI rozpoczęła się III edycja Międzynarodowych Targów Budowlanych i Wnętrzarskich Warsaw Build, jednego z najważniejszych spotkań branży budowlanej w regionie Europy Środkowo - Wschodniej. Pierwszego dnia organizator zaprezentował wyniki badania opinii społecznej "Budownictwo miejskie - realne potrzeby okiem mieszkańców"1, którego celem było sprawdzenie postaw Polaków wobec inwestycji publicznych w zakresie miejskiego budownictwa i infrastruktury. Badanie zrealizowane zostało w ramach kampanii informacyjnej "Razem budujemy Warszawę", która towarzyszyła przygotowaniom do targów.
Mieszkańcy miast pytani o przeznaczenie środków publicznych, w pierwszej kolejności wskazywali obiekty użyteczności publicznej i kultury (51%), a także infrastrukturę drogową i transport (50%). Kobiety (55%) częściej niż mężczyźni (46%) podkreślały znaczenie obiektów użyteczności publicznej.
Blisko 90% badanych wskazało, że o atrakcyjności mieszkania w nowym budownictwie w mieście decyduje jakość wykonania (87%) oraz organizacja przestrzeni wokół budynku (87%). W dalszej kolejności ważna jest cena za metr kwadratowy (84%) i lokalizacja (67%).
96% respondentów od nowoczesnego, dobrze zarządzanego miasta oczekuje tworzenia przestrzeni przyjaznej dla mieszkańców, uwzględniającej zasady zrównoważonego rozwoju. Większość kobiet (95%) i osób powyżej 35 roku życia (93%) oczekiwałoby intensywniejszych działań proekologicznych i prospołecznych. Więcej miejsc kultury i rozrywki oczekują mieszkańcy mniejszych miejscowości (86%) w porównaniu do mieszkańców miast powyżej 100 tys. mieszkańców (80%). 90% badanych oceniając poziom budownictwa uważa, że w Polsce nadal decyduje kryterium ceny, co negatywnie odbija się na jakości.
"Odpowiedzi udzielone w badaniu określają kierunki rozwoju budownictwa miejskiego, jakich oczekują mieszkańcy oraz stanowią cenną wskazówkę dla miejskich włodarzy i samorządowców, odpowiedzialnych za decyzje budżetowe" - mówi Anna Rabiej, dyrektor targów Warsaw Build 2015. "Te dane poddajemy dyskusji na targowym forum, w którym uczestniczą przedstawiciele wszystkich grup zaangażowanych w budownictwo miejskie. Jestem bardzo ciekawa, jakie będą wnioski i czy będzie możliwe ich wdrożenie w realnym życiu".
W tym roku Targi Warsaw Build odbywają się pod patronem Ministerstwa Gospodarki oraz Marszałka Województwa Mazowieckiego. W wydarzeniu uczestniczy stu wystawców z kraju i zagranicy oraz liczni eksperci i profesjonaliści z branży budowlanej. Części targowej towarzyszą konferencje i panele dyskusyjne, poświęcone kwestiom prawnym, finansowym, architektonicznym oraz zagadnieniom energooszczędności i modernizacji budynków, a także aranżacji przestrzeni miejskiej, która również była przedmiotem badania "Budownictwo miejskie - realne potrzeby okiem mieszkańców".
"Mieszkańcy oczekują miasta przyjaznego i proekologicznego, bogatego w obiekty użyteczności publicznej i z dobrze rozwiniętą infrastrukturą" - komentuje Anna Romaniuk z Instytutu ARC Rynek i Opinia, który na zlecenie organizatora Warsaw Build zrealizował sondaż. "Badani są zgodni w kwestii głównych bolączek polskiego budownictwa - konieczność obniżania cen odbija się negatywnie na jakości, a do dalszego rozwoju budownictwa niezbędne są zmiany prawne. Mieszkańcom mniejszych miast bardziej brakuje obiektów użyteczności publicznej, kultury i rozrywki. W większych miastach główną potrzebą jest renowacja starych mieszkań i domów, jak również poprawa infrastruktury drogowej, która jest szczególnie istotna w przypadku osiedli budowanych na peryferiach wielkich miast".
Wyniki badania są dostępne dla wszystkich odwiedzających Targi Warsaw Build 2015. Wstęp na targi oraz wydarzenia towarzyszące jest bezpłatny po wcześniejszej rejestracji. Więcej informacji na stronie: www.warsawbuild.pl i http://www.facebook.com/warsaw.build
Źródło i zdjęcie: Warsaw Build
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
B.M. Polska gościła dystrybutorów
Fasada roku 2008
Nowa fabryka firmy Kreisel
Przeprowadzka Knaufa
Nowa linia do produkcji skalnej wełny Rockwool
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia