Strona główna | AktualnościCharakterystyka energetyczna budynku - zmiany w przepisach

Charakterystyka energetyczna budynku - zmiany w przepisach

Rząd przyjął projekt ustawy o charakterystyce energetycznej budynku. Tym samym zostaną usprawnione procedury, które ucieszą inwestorów budujących dom na własny użytek.

"Do tej pory świadectwa energetyczne wymagane były zarówno na etapie projektowania nieruchomości, jak i podczas zgłoszenia zakończenia budowy. Dzięki zmianom w ustawie dokument będzie wymagany tylko raz, na samym początku inwestycji" - mówi serwisowi infoWire.pl Konrad Witczak z firmy Rockwoll.

Obowiązku sporządzenia świadectwa energetycznego nie będą mieli modernizujący kościoły czy zabytkowe kamienice. Wymóg ten nie będzie dotyczył też mieszkań użytkowanych maksymalnie 4 miesiące w roku, np. domków działkowych. Jeśli nieruchomość nabywać będziemy od dewelopera, to on przekaże nam takie świadectwo.

"Zgodnie z projektem ustawy powiększy się grupa osób wystawiających dokument. Uprawnieni do tego będą wszyscy inżynierowie budownictwa oraz osoby po odpowiednich kursach i studiach podyplomowych" - zaznacza Konrad Witczak.

Świadectwo charakterystyki energetycznej zawiera podstawowe dane o cechach energetycznych budynku i pozwala oszacować koszty jego eksploatacji (m.in. ogrzewania, ciepłej wody użytkowej, chłodzenia, oświetlenia). Dokument jest ważny przez 10 lat.

Źródło: www.infoWire.pl
Grafika: www.sxc.hu

CZYTAJ WIĘCEJ

Świadectwo energetyczne w praktyce
Jak uzyskać świadectwo energetyczne?
Świadectwo energetyczne
Projekt ustawy o charakterystyce energetycznej budynków
Nowa charakterystyka energetyczna - co zmiany oznaczają dla prywatnego inwestora?
Klasy energetyczne dla budynków - śpiew przyszłości



DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej