Strona główna | AktualnościCiemny salon w jasnej odsłonie

Ciemny salon w jasnej odsłonie

Nie wszystkie mieszkania usytuowane są tak, aby maksymalnie wykorzystać promienie słoneczne. Niekiedy w sąsiedztwie pojawia się wysoki wieżowiec, który skutecznie zaciemnia nasz salon. Jak w takiej sytuacji poradzić sobie z ograniczoną ilością naturalnego światła?

Oświetlenie przy pomocy słońca wpływa nie tylko na wygląd pomieszczeń, modelując je optycznie, ale przede wszystkim działa na samopoczucie mieszkańców. To dlatego projektanci zalecają urządzenie salonu od strony południowej, tak aby nawet stosując ciemne kolory we wnętrzu nadal było one ciepłe i doświetlone. Niestety nie w każdym mieszkaniu mamy możliwość wyboru usytuowania pomieszczeń, okna mogą być usytuowane na linii wschód-zachód. Jak wtedy urządzić i pomalować salon? Anna Łatoszyńska - ekspert marki Dekoral podpowiada kilka sposobów na rozjaśnienie ciemnego wnętrza.

Kolory tworzą przestrzeń

W pierwszej kolejności należy skupić się na kolorach - przyjrzyjmy się naszemu wnętrzu, miejscom, które potrzebują rozjaśnienia i przystąpmy do zmian. Nieocenioną rolę w kształtowaniu wnętrza mają kolory ścian. W pomieszczeniach, gdzie brakuje światła postawmy na jasne kolory - zawsze modną biel lub ciepłe beże, kremy oraz odcienie żółtego, np. z kolekcji COLOUR&STYLE Dekoral Fashion. Dobrym rozwiązaniem jest także zastosowanie jednej lub dwóch ścian w innych, kontrastujących kolorach. Jeśli chcemy, aby była to ciemna barwa pomalujmy nią ścianę, na której znajduje się okno.


"Ciekawym rozwiązaniem może być zastosowanie efektu dekoracyjnego w postaci połysku, np. z DIAMENTOWEJ KOLEKCJI Dekoral Fashion, która występuje w dwóch wariantach: Iskrzące Srebro i Złoty Pył. Świecące drobinki w połączeniu ze światłem dziennym lub oświetleniem stworzą delikatną poświatę, która dodatkowo rozświetli wnętrze" - mówi Anna Łatoszyńska, manager marki Dekoral.

Planując malowanie warto pamiętać o suficie. Nie najlepszym pomysłem będzie pokrycie go ciemnym kolorem. W przypadku zaciemnionych wnętrz postawmy na uniwersalną i niezawodną biel. Możemy zastosować jeden z produktów marki Dekoral, np. antyrefleksyjną farbę akrylową POLINAK PLUS.


Szczegóły tworzą aranżację

Wybiegając meble postawmy na te, które nie przytłaczają wnętrza. Sofy w jasnych obiciach, komody i półki zamiast ciężkich meblościanek. Zdejmijmy ciężkie, ciemne zasłony na rzecz delikatnych, cienkich firan i nie zastawiajmy parapetów wysokimi kwiatami. Nie zastawiajmy pomieszczenie zbędnymi meblami lub dekoracjami - niepotrzebnie zabiorą przestrzeń i wizualnie przytłoczą salon. Stosujmy dekoracje z naturalnych tworzyw - drewniana podłoga, elementy metalowe oraz szkło to nasi sprzymierzeńcy. Możemy zastosować trik z lustrem, wieszając je naprzeciwko okna. Oczywiście nie możemy zapomnieć o oświetleniu - poza tym centralnym na suficie zastosujmy również lampy podłogowe i punktowe.

Źródło i zdjęcia: Dekoral

CZYTAJ WIĘCEJ

Kreacje Dekoral Fashion: Modny salon w kolorze jedwabnego popielu
Kreacje Dekoral Fashion: Blask luksusu w salonie
Kreacje Dekoral Fashion: Letni salon w kolorze soczystej pomarańczy
Kreacje Dekoral Fashion: Modny salon w stylu glamour
Kreacje Dekoral Fashion: Hiszpański salon w ognistych barwach
Kreacje Dekoral Fashion: salon w weneckim stylu
Kreacje Dekoral Fashion: odważny salon w wydaniu modern
Farby z palety Dekoral Fashion Colour & Style w salonie
Dekoral: Zatrzymaj w salonie wspomnienie karnawału na dłużej
Miejsce pracy w domowym salonie
Malowanie ścian w pokoju gościnnym
Ciemna podłoga a dobór kolorystyki ścian
Salon zrobiony na szaro - inspiracje marki Dekoral



DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej