Dlaczego akustyka obiektów jest ważna?
Dźwięki dookoła wpływają na nas nieustannie. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że hałas może zaburzać rytm snu, obniżać wydajność pracy czy efektywność uczenia się - wskazuje ekspert marki Rockfon.
Sufit podwieszany marki Rockfon
Dźwięk na co dzień
"Hałasem nazywamy wszelkie dźwięki o dużej intensywności, które mogą być dla człowieka bardzo uciążliwe, szkodliwe, a nawet bolesne. Odbierane przez nas dźwięki zmieniają ciśnienie krwi, częstotliwość uderzeń serca i wiele innych procesów neurochemicznych" - mówi Artur Pacyna, ekspert Rockfon. Już dźwięki powyżej 35 dB mogą negatywnie wpływać na układ nerwowy, powodować zmęczenie, utrudniać zasypianie i przeszkadzać w efektywnym wypoczynku. "Nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale już włączony telewizor czy głośna rozmowa generują hałas na poziomie 40-60 dB, a ruch uliczny i komunikacja miejska nawet 90 dB"- dodaje.
Ładne dla oka i dobre dla ucha
"Obecnie podczas tworzenia wnętrz kwestię akustyki traktuje się tak, jak kiedyś potrzebę zapewnienia odpowiedniego światła. Wówczas bowiem nie myślało się o projektowaniu oświetlenia powierzchni roboczej. Niedawno spotkałem się z tym, że architekt w renomowanym biurowcu, ze względu na oświetlenie przebudowywał całe wnętrza, dlatego, że przy biurkach było za mało światła dziennego. Dziś możemy tylko pomarzyć, by na akustykę było takie wyczulenie. Myślę jednak, że nasze starania idą w dobrym kierunku" - mówi Marcin Zastawnik, akustyk, właściciel pracowni ProperSound. "Celem jest, by wnętrza naszych budynków były nie tylko miłe dla oka, ale i dobre dla ucha. Taki mariaż możliwy jest wyłącznie przy współpracy architektów z akustykami" - dodaje.
Akustyk do zadań specjalnych
Istnieje kilka obszarów, którymi zajmują się akustycy. Jednym z nich jest ochrona budynku przed hałasem z zewnątrz. Na etapie projektu akustyk określa izolacyjność akustyczną ścian zewnętrznych, okien i innych elementów wpływających na przenikanie dźwięku. Wskazuje także, jakie powinno być usytuowanie obiektu na działce. Kolejna kwestia to ochrona otoczenia przed hałasem generowanym przez budynek i jego instalacje zewnętrzne np. przez centrale wentylacyjne. "W tym przypadku określamy, czy hałas ten będzie uciążliwy dla sąsiadów, czy obiekt spełnia wymagania polskiego prawa. Jesteśmy w stanie to ocenić mając wyłącznie informacje na temat bryły budynku i urządzeń, z nim związanych" - mówi akustyk.
Zaprojektować ciszę?
Poziom dźwięku w pomieszczeniu nie jest jedynym parametrem wpływającym na komfort akustyczny. Bardzo istotny jest również czas pogłosu. Nawet przy niskim poziomie dźwięku możemy odczuwać dyskomfort, jeśli czas pogłosu jest długi. "Przeprowadzone niedawno badania pokazują, że klienci restauracji są bardziej wyczuleni na czas pogłosu przestrzeni. Przy hałasie na poziomie 70-80 dB(C), czyli takim, jakbyśmy siedzieli przy autostradzie, ale przy krótkim czasie pogłosu, większość klientów uznawała, że w restauracji jest odpowiedni komfort i klimat akustyczny" - mówi Marcin Zastawnik.
Wchodząc do pomieszczenia świadomie oceniamy jego walory estetyczne: kolory, kształty, światło. Nie zdajemy sobie sprawy, że na to jak odbieramy dane wnętrze, silny wpływ wywiera wspomniany klimat akustyczny. "Oferujemy szeroką gamę rozwiązań dźwiękochłonnych, nie tylko redukujących czas pogłosu, ale i nadających pomieszczeniom niepowtarzalny charakter - akustyczne sufity czy designerskie pochłaniacze przestrzenne, na przykład wyspy sufitowe, zarówno śnieżnobiałe, jak i kolorowe. Systemy z wełny skalnej spełniają wymogi higieniczno-sanitarne, dzięki czemu mogą być stosowane w szpitalach, laboratoriach, szkołach, restauracjach czy stołówkach. Doskonale sprawdzają się także przy renowacjach obiektów historycznych" - mówi Artur Pacyna, ekspert Rockfon.
Źródło i zdjęcie: Rockfon
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
B.M. Polska gościła dystrybutorów
Fasada roku 2008
Nowa fabryka firmy Kreisel
Przeprowadzka Knaufa
Nowa linia do produkcji skalnej wełny Rockwool
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia